0
Opublikowany 19 grudnia 2017 autor Adam Budowlany w Wiedza budowlana
 
 

Szerokie zastosowanie samoprzylepnych listw PCV


Trwałe, a zarazem uniwersalne listwy, które służą do wykończenia okna po jego montażu, są dziś najchętniej wybieranym produktem, głównie przez wzgląd, iż montaż ich jest bardzo prosty, są samoprzylepne i można je docinać pod różnym kątem, i na różną długość, w zależności od potrzeb.
Okienne listwy samoprzylepne wykonywane są z twardego materiału PCV, co sprawia, że są trwałe, bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, gdyż nadają się zarówno do wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Z takiego samego tworzywa produkowane są okienne profile, więc trwałość koloru również jest gwarantowana.

Ozdobne listwy samoprzylepne idealnie sprawdzą się przy standardowych oknach plastikowych. Zazwyczaj posiadają warstwę taśmy klejącej piankowej, która ułatwia trwały montaż. Nie da się ukryć, że takie akcesoria w znacznym stopniu przyspieszają prace montażowe.

Dlaczego warto zastosować listwę PCV?

  • jest uniwersalna, występuje zarówno w białym kolorze, jak i można dopasować kolor do ram okiennych,
  • jest odporna na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza mróz i słońce,
  • można ją docinać na wybraną długość i dopasować pod wybranym kątem, za pomocą specjalnego noża,
  • jest samoprzylepna,
  • łatwa w montażu, nie ma potrzeby zatrudniać fachowca do jej montażu.

Listwy z uszczelką maskującą to idealny wybór, by prawidłowo wykończyć każde okno. Warto jednak zwrócić uwagę przy zakupie na szerokość, bo listwy pcv występują w różnych rozmiarach, długość natomiast, należy zmierzyć wcześniej, gdyż są sprzedawane na metry.

Do wyboru są:

  • listwy maskujące samoprzylepne z uszczelką,
  • listwy maskujące samoprzylepne bez uszczelki,
  • kątowniki samoprzylepne PCV.

Maskujące listwy samoprzylepne z uszczelką idealnie sprawdzą się, by stworzyć odpowiednią dylatację na łączeniu okna z parapetem, bądź murem. Takie listwy sprawdza się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Listwy maskujące samoprzylepne bez uszczelki, występują w różnych rozmiarach i również okażą się niezastąpione, jeśli chce się ukryć szczeliny pomiędzy oknem a murem, powstałe podczas montażu okna.

Samoprzylepne kątowniki można dopasowywać pod dowolnym kątem. Idealnie sprawdzą się do zamaskowania szczeliny pomiędzy oknem a parapetem. Kątowniki również można stosować wewnątrz i na zewnątrz.

Należy jednak pamiętać, iż jeśli montaż listw czy kątowników ma być dokonywany na zewnątrz, listwy należy wcześniej przechowywać w domu przez kilkanaście godzin, by zyskały odpowiednią temperaturę a tym samym plastyczność. Jeśli temperatura listw będzie mniejsza niż 5 stopni, zwłaszcza kątowników, ich wyginanie może spowodować trwałe pęknięcia, a tym samym nie spełnią określonej roli.

Listwy PCV można zakupić na metry, więc wcześniej warto dokładnie pomierzyć okna, by nie zaistniałą potrzeba maskowania szczelin taśmą składająca się z kilku kawałków, gdyż nie uzyska się wtedy zadowalających rezultatów, ani estetycznego ozdobnego wyglądu. Montaż jest bardzo prosty, cena listw, także nie jest wygórowana, więc warto zastosować je, by wykończenia po montażu stolarki okiennej nie zajęły wiele czasu.


Adam Budowlany

 
inzynier i pasjonat budownictwa zwłaszcza jednorodzinnego.