0
Opublikowany 6 kwietnia 2018 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Obróbka drewna – poznaj niezbędne narzędzia

obróbka drewna
obróbka drewna

Narzędzia do obróbki drewna to nieodzowny element każdego warsztatu stolarskiego. Niektóre z nich mogą okazać się niezbędne do cięcia, inne pomogą w nadaniu drewnu finalnego kształtu. Bez znaczenia, czy jesteś początkujący, czy od dawna już praktykujesz modelowanie drewna, dowiedz się więcej na temat niezbędnych do tego celu sprzętów.

Prace manualne – ręczne narzędzia do cięcia drewna

Zastanawiasz się, które narzędzia do obróbki drewna powinny znaleźć się w Twoim warsztacie? Niżej dowiesz się więcej na temat możliwości, jakie masz. Tradycyjne narzędzia do obróbki drewna to takie, których używasz korzystając jedynie z siły mięśni i sprawności własnych rąk. Są wśród nich zarówno sprzęty do cięcia drewna, jak i te służące do późniejszej obróbki i nadania im finalnego kształtu. Jeśli chodzi o cięcie, przydatna może okazać się odpowiednia piła do drewna.

Piły płatnice posłużą do cięcia desek, belek i innych grubych elementów. Jeśli zależy Ci na precyzyjnym cięciu wybierz tarczę z małymi ząbkami. Jeśli zamierzasz ciąć sklejki, elementy wykończeniowe lub po prostu mniejsze fragmenty drewna skorzystaj z piły grzbietnicy, która pozwala na dokładną pracę nawet pod ostrymi kątami. Z kolei piły kabłąkowe dzięki możliwości wymiany brzeszczotów doskonale sprawdzą się w cięciu elementów o różnych, zwłaszcza dużych średnicach. W pracy z drewnem nie wszystko jest proste, jeśli więc potrzebujesz wykonać cięcia falowane Twoim pomocnikiem okaże się piła otwornica.

Ręczne modelowanie – czego potrzebujesz?

Kiedy pierwszy etap masz już za sobą, pozostaje wykończenie drewnianych elementów. Skorzystaj wtedy z niezbędnych narzędzi do obróbki drewna takich jak hebel, pilnik, czy dłuto. Pierwszy z nich pomoże Ci zaokrąglić krawędzie i wygładzić drewniane płaszczyzny. Jeśli potrzebujesz bardziej precyzyjnej obróbki sięgnij po dłuto. To narzędzie pozwoli Ci wyżłobić rowki, wypusty, gniazda i dowolnie modelować materiał nad którym pracujesz. Przy wygładzaniu i okrawaniu pomoże pilnik do drewna.

obróbka drewna narzędzia

Cięcie za pomocą elektronarzędzi – czyli jak usprawnić pracę

Czasem narzędzia ręczne nie wystarczają. Kiedy czas nagli lub chcesz oszczędzić energię z pomocą przychodzą elektryczne narzędzia do obróbki drewna. Ręczna pilarka tarczowa ze względu na swoją mobilność pozwoli Ci ciąć drewno poza warsztatem. Piła ukosowa zagwarantuje wykonanie idealnie równych cięć, również pod kątem. Jeśli chcesz robić otwory lub ciąć po łuku skorzystaj z wyrzynarki, dzięki której wykonasz bardziej wymagające lub nietypowe elementy.

Modelowanie za pomocą elektronarzędzi

Obróbka drewna za pomocą elektronarzędzi to doskonały sposób na oszczędzenie energii i czasu. Dzięki szlifierkom, czy frezarkom elektrycznym dodasz drewnianym elementom unikalny styl i ozdobne szczegóły. Dlatego wyjątkowo dobrze nadają się one do renowacji starych mebli. Frezarka do drewna pozwoli Ci wykonać specyficzne żłobienia i wygładzić drewniane powierzchnie. Szlifierka natomiast wyczyści i wypoleruje każdy rodzaj drewna, przy którym przyjdzie Ci pracować. Do obydwu urządzeń możesz dobrać końcówki i tarcze odpowiednie do zadania, które Cię czeka.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe