Fundamenty to jedno z miejsc w naszym domu, przez które ucieka ciepło. Według różnych szacunków, tracimy przez nie nawet 15% ciepła. To nie wszystko. Źle zaizolowane fundamenty odpowiedzialne są nie tylko za straty ciepła, ale i wilgoć w domu czy nawet za osłabienie konstrukcji budynku! Dlaczego warto pomyśleć o ocieplaniu fundamentów? Sprawdźmy.
Skuteczna izolacja ma za zadanie wyeliminować mostki termiczne i tym samym zmniejszyć ilość ciepła, jaka ucieka z domu. Ale jest jeszcze jeden aspekt, który jest szczególnie ważny w kontekście ocieplania fundamentów – izolacja musi również chronić przed wilgocią. Dopiero połączenie termoizolacji z hydroizolacją daje najlepsze rezultaty i rzeczywiście spełnia swoje funkcje.
Dlaczego trzeba ocieplać fundamenty?
Co do zasadności ocieplania fundamentów zdania są podzielone. Jedni mówią, że nie warto, inni, że jeśli są one wykonane z materiałów termoizolacyjnych (np. z bloczków keramzytobetonowych) to nie trzeba, inni jeszcze zarzekają się, że fundamenty ocieplać trzeba zawsze. Prawda pewnie leży po środku. Bezwzględnie należy na pewno ocieplić fundamenty, gdy dom ma mieć ogrzewaną piwnicę lub dom jest niepodpiwniczony, ale podłoga parteru jest na poziomie ok. 50-70 cm nad gruntem. Izolacji wymagają również fundamenty wykonane z materiałów, które nie zapewniają izolacji.
Jak ocieplić fundamenty?
Prawidłowa izolacja fundamentów to dostosowanie się do kilku kardynalnych zasad. Najważniejsza z nich mówi o tym, by otoczyć dom jednolitą i ciągłą warstwą izolacji – by w ten sposób wyeliminować wszelkie mogące się pojawić mostki termiczne. Pamiętajmy, że większość materiałów izolacyjnych dostępnych na naszym rynku to płyty/ arkusze. Na ich łączeniach występują mostki termiczne, dlatego też szczególnie w zakresie ocieplania fundamentów warto wybierać metodę, która zapewni rzeczywiście jednolitą izolację – np. piankę poliuretanową. – mówi Artur Chudzicki z serwisu Izopiana.pl.
Jeśli chodzi o materiały do izolacji, to na polskim rynku jest ich naprawdę sporo. Począwszy od tradycyjnej wełny mineralnej, styropianu, a skończywszy na coraz bardziej popularnej, wspomnianej już, piance poliuretanowej, która jest nakładana tak, że dociera do wszystkich – nawet tych trudno dostępnych miejsc, zapewniając maksymalną szczelność.
Dlaczego warto ocieplać fundamenty?
Przez fundamenty ucieka nawet 15% ciepła z domu, jest to ogromna ilość, którą można zminimalizować dzięki jak najlepszej izolacji. Dlaczego to takie ważne? Wyobraźmy sobie srogą zimę i utrzymujący się długo mróz. Wiadomo, że grunt zachowuje temperaturę dodatnią tylko poniżej tzw. strefy przemarzania, a zatem na głębokości powyżej 1 metra. Nieocieplony fundament spowoduje, że ciepło przez mur fundamentów będzie uciekać do gruntu. Dlatego też tak ważna jest izolacja – najlepiej jeśli będzie tak dobrana, że współczynnik przenikania ciepła U na styku podłogi na gruncie ze ścianą fundamentową będzie wynosił maksymalnie 0,25 W/(m2K) – dodaje Artur Chudzicki.
Nic zatem dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ocieplanie fundamentów – pozwala to przecież nie tylko zminimalizować straty ciepła, ale i tym samym zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Właściwie każdy powinien o tym pomyśleć – niezależnie od tego czy jest w trakcie budowy domu czy też ma już dom.