0
Opublikowany 23 kwietnia 2019 autor Art Branżowy w Wiedza budowlana
 
 

Od czego zacząć budowę hali stalowej?

budowa hali stalowej
budowa hali stalowej

Budowa hali stalowej to inwestycja, którą rozważa coraz więcej przedsiębiorców. Od czego ją zacząć? Z jakich etapów się składa? Dowiedz się więcej, jak wygląda budowa hali stalowej w praktyce i na co zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy.

Przede wszystkim dobra firma

Budowa hali stalowej zaczyna się od wyboru sprawdzonego wykonawcy. Ważne, aby posiadał on duże doświadczenie w budowie tego typu obiektów i wykonywał usługi kompleksowe. Niewiele się o tym mówi, ale to właśnie kompleksowość oszczędzi przedsiębiorcy wielu problemów w późniejszym czasie.

Wykonawca powinien też oferować wsparcie na samym początku całego procesu, czyli w zdobywaniu pozwoleń.

Projekt i pozwolenie na budowę

Aby uzyskać pozwolenie na budowę hali stalowej, trzeba najpierw przygotować jej projekt. Natomiast jeszcze wcześniej należy zorientować się w warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Bardzo ważna jest też decyzja środowiskowa. W tych etapach powinien uczestniczyć nie tylko przedsiębiorca, ale też wykonawca.

Na podstawie projektu wydawane jest pozwolenie na budowę hali stalowej.

Produkcja

Następnie przychodzi czas na prefabrykację elementów hali. Konstrukcje stalowe mają specyficzną budową, która polega na łączeniu odpowiednich modułów. Trzeba je więc najpierw wyprodukować.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie wykonawca oferuje zabezpieczenia konkretnych modułów. Podstawą są ocynkowania, która zapobiegają korozji stalowych elementów.

Przygotowanie terenu

Aby rozpocząć budowę hali stalowej, trzeba odpowiednio przygotować działkę pod zabudowę. Proces ten obejmuje wszelkie prace ziemne wraz z wylaniem fundamentów, w których następnie umieszcza się belki podwalinowe. To początek następnego etapu.

Montaż

Montaż rozpoczyna się od przytwierdzenia konstrukcji stalowej do fundamentów. Obejmuje to kolejno: umieszczenie ram głównych (słupów), montaż rygli dachowych, założenie usztywnień wiatrowych, umieszczenie słupów tzw. drugorzędnych. Ostatnią czynnością jest zamontowanie obudowy hali.

Wszystkie wymienione elementy łączy się ze sobą za pomocą odpowiednich ślub z atestami.

Wykończeniówka

Budowa hali stalowej nie skończy się na jej postawieniu. Równie ważne są prace wykończeniowe, o które powinien zadbać ten sam wykonawca. Wykończeniówka składa się przede wszystkim z montażem niezbędnych instalacji (elektrycznych, wentylacyjnych oraz grzewczych). To także czas na wylanie betonu pod posadzkę i zagospodarowanie hali zgodnie z potrzebami przedsiębiorcy (np. budowa antresoli lub przestrzeni biurowej). Warto też zadbać o to, aby zlecenie obejmowało czynności wokół hali – przestrzeń zewnętrzna jest również ważna. Powinna być maksymalnie funkcjonalna.


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe