Znalazłeś świetne mieszkanie w odpowiednim przedziale cenowym, czekałeś kilka miesięcy na ukończenie inwestycji i wreszcie jesteś gotowy, aby się wprowadzić. Ale zanim spakujesz walizki i pudła, musisz odebrać swój apartament. Nie polega to tylko na euforycznym przejęciu kluczy, ale jest to także przeglądanie listy kontrolnej. Jest to jeden z najważniejszych kroków w procesie przeprowadzki, ponieważ dzięki temu możesz ustrzec się przed problemami i drogimi naprawami.
Jak się przygotować na odbiór mieszkania?
Pierwszym krokiem do udanego odbioru jest upewnienie się, że jesteś przygotowany. Przynieś aparat, abyś mógł zrobić zdjęcia wszelkich problematycznych obszarów i upewnij się, że masz przy sobie notatnik i długopis, aby wypisać szczegółowo wszystkie mankamenty. Nie zapomnij o poziomicy i miarce, dzięki którym dowiesz się tego, jakie są faktyczne wymiary w Twoim nowym mieszkaniu – przypominają eksperci z geogrupa.pl.
Jeśli nie posiadasz wiedzy z zakresu budowania nieruchomości lub chociażby remontów, to warto na odbiór mieszkania przyjść z kimś, kto spojrzy na nie fachowym okiem. Niekiedy drobne niedociągnięcia nie są zauważalne dla laików, a w przyszłości mogą skutkować poważnymi problemami, dlatego warto wyeliminować je już na samym początku.
Należy dodać, że odbiór mieszkania to nie tylko poszukiwanie błędów. Mieszkania deweloperskie mogą być wykończone w różnym stanie i przy użyciu innych materiałów, dlatego skontrolowanie tego stanu jest całkowicie zrozumiałe. Jeśli więc jakiś deweloper utrudnia klientom wejście do mieszkania lub nie udostępnia raportów dotyczących prac budowlanych, to można mieć do niego zastrzeżenia.
Odbiór mieszkania – co sprawdzić?
1. Kontrola ogólna
- Sprawdź, czy nie ma śladów owadów lub gryzoni;
- Zbadaj linoleum lub płytki pod kątem zadrapań, zarysowań.
2. Kontrola bezpieczeństwa
- Znajdź plan ewakuacji przeciwpożarowej (jeśli Twoje mieszkanie jest w kompleksie) i upewnij się, że wiesz, gdzie się udać w razie pożaru lub innej sytuacji awaryjnej;
- Sprawdź wszystkie okna i drzwi, aby upewnić się, że otwierają się i zamykają prawidłowo;
- Wypróbuj wszystkie blokady i klamki, aby upewnić się, że są bezpieczne i nie chybotliwe. Jeśli istnieje więcej niż jeden rodzaj zamka, poproś o klucz do każdego z nich;
- Sprawdź, czy wszystkie pokrycia okien są nienaruszone, w tym rolety antywłamaniowe.
3. Kontrola hydrauliki
- Przepłucz wszystkie toalety, aby upewnić się, że instalacja hydrauliczna działa prawidłowo;
- Sprawdź wycieki pod zlewem, uruchamiając każdy kran – szukaj kropel, przebarwień i nieprzyjemnych zapachów;
- Przetestuj gorącą wodę, aby upewnić się, że nagrzewa się w odpowiednim czasie;
- Sprawdź ciśnienie wody.