Czy istnieje idealne ogrzewanie? Raczej nie, ponieważ każdy użytkownik ma swoje oczekiwania odnośnie ogrzewania. Wymagamy, aby ogrzewanie zapewniało komfort cieplny, było ekonomiczne i nieszkodliwe dla środowiska. Wysokie ceny gazu, węgla, drewna mobilizują do szukania tańszych sposobów ogrzewania domu. Od kilku lat na szczytach popularności jest ogrzewanie podłogowe. Skąd taka popularność i jak ono działa? Czy jest korzystne dla domowników?
Rosnące zaufanie klientów
Ogrzewanie podłogowe jest doceniane przez konsumentów estetykę, czystość i nowoczesność. Zainteresowanie tym systemem wzrasta wśród osób, które rozpoczęły budowę domu. Inwestorzy życzą sobie, aby w projekcie domu uwzględniono ogrzewanie podłogowe i doliczają jego cenę do kosztów budowy domu. Chodzenie boso po ciepłej podłodze, kiedy za oknem panuje minusowa temperatura i nie odczuwanie zimnej podłogi o poranku, przekonuje do ogrzewania podłogowego nawet ludzi przekonanych wcześniej do efektywności tradycyjnych pieców.
- Sprytne działanie ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe to nic innego, jak system podłączonych do źródła ciepła rur, które znajdują się w wylewce podłogi. Działa na zasadzie promieniowania i konwekcji. Ciepło emitowane jest spod podłogi w górę pomieszczenia. Oznacza to, że podłoga ogrzewana jest równomiernie. Rozdzielacz ogrzewania podłogowego rozprowadza ciepło po rurach lub przewodach grzewczych jak w przypadku ogrzewania elektrycznego. „Grzejnikiem” jest praktycznie cała podłoga, co jest docenianym walorem podłogówki.
W przypadku dobrze znanego wszystkim grzejnika, najcieplej jest w jego bezpośrednim otoczeniu. Im dalej od źródła ciepła, tym robi się chłodniej. Nie jest to korzystne dla organizmu. W takiej sytuacji nie uzyskuje się komfortu cieplnego. Montaż ogrzewania podłogowego uwalnia domowników od tych problemów. Co ciekawe, ogrzewanie podłogowe nie wymaga wysokiej temperatury, aby w pomieszczeniu zapanowało przyjemne ciepło. Można dodać osobne sterowniki w każdym pomieszczeniu, co ułatwi ustawianie temperatury przez użytkowników.
- Zalety ogrzewania podłogowego
Montaż ogrzewania podłogowego to inwestycja wprowadzające pozytywną zmianę w ogrzewaniu domu. Koszty założenie są co prawda znaczne, ale pod kątem użytkowania jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż standardowe grzejniki, czy piece na węgiel/drewno lub ogrzewanie gazowe. Najzdrowsza dla organizmu ludzkiego temperatura wewnątrz budynku to 18-22 C. Dzięki efektywnemu sposobowi działania ogrzewania podłogowego, wspomnianą wartość temperatury uzyskuje się przy minimalnym zużyciu energii. Oznacza to mniejsze rachunki za energię, a więc oszczędności dla domowego budżetu. Inwestycja w powyższy system ogrzewania zwraca się dość szybko. Korzyści są wielowymiarowe.
Dobre dla zdrowia
Powodami, dla których inwestorzy decydują się ogrzewanie podłogowe są także kwestie zdrowotne. Takie ogrzewanie nie wydziela żadnego kurzu i innych odpadów, nie stwarza zagrożenia zaczadzenia. Warto zaznaczyć, że powyższy system grzewczy utrzymuje wyższy poziom wilgotności powietrza, co ogranicza powstawanie kurzu i jest korzystne dla alergików. Jego instalacja jest praktycznie niewidoczna, nie zaburza estetyki wnętrza. Umożliwia dowolną aranżację podłogi. Doceniają go seniorzy, którzy nie muszą się już martwić o dokładnie do pieca ciężkiego drewna lub węgla. Ogrzewanie podłogowe nie wymaga prac przygotowujących materiał grzewczy, które powodują bóle kręgosłupa i ogromne zmęczenie. Czyste wnętrze i ściany, to kolejny powód, dla którego warto zamontowane wspomniane ogrzewanie.
Ogrzewanie podłogowe dzieli się na wodne i elektryczne. Jeżeli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, to warto wybierać meble z nóżkami, ponieważ ułatwia to rozchodzenie się ciepła w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe nie wymaga zagospodarowania miejsca na urządzenia grzewcze, co jest dużą zaletą w mieszkaniach o niewielkim metrażu.