4
Opublikowany 23 sierpnia 2012 autor Bartosz Oziewicz w Blogroll
 
 

Ogrzewanie podłogowe

podlogowka hol
podlogowka hol

Proces dostarczania energii termicznej w celu podniesienia temperatury. Tak słowo “ogrzewanie” definiuje encyklopedia. Istnieją różne sposoby ogrzewania. Jednym z nich jest ogrzewanie podłogowe – w ostatnich czasach coraz bardziej popularny sposób na ogrzanie pomieszczeń mieszkalnych. Na czym dokładnie polega ta metoda, jakie niesie za sobą korzyści i koszty?

Na czym to polega?

Ogrzewanie podłogowe to system wykorzystujący kable grzejne umieszczone pod podłogą. Poprzez promieniowanie ciepło jest dostarczane całą powierzchnią podłogi. Istnieją dwa warianty takiego systemu – ogrzewanie elektryczne i wodne. W obu przypadkach podstawą są kable lub przewody umieszczone pod podłogą.

Korzyści

Ogrzewanie podłogowe niesie za sobą liczne korzyści. Montaż instalacji pod podłogą pozwala ukryć elementy charakterystyczne dla innych metod ogrzewania – na przykład grzejników. To pozwala oszczędzić trochę miejsca. Dzięki równomiernemu rozłożeniu przewodów na całej powierzchni podłogi ciepło oddawane jest równomiernie. Podłoga staje się przyjemnie ciepła. Taki rodzaj instalacji grzewczej jest w pełni bezpieczny. Kable grzejne zalane są betonem co wyklucza możliwość ich zapalenia. To w jaki sposób ogrzewamy nasze mieszkanie może mieć także duży wpływ na zdrowie domowników. W tym przypadku olbrzymią przewagę nad tradycyjnym centralnym ogrzewaniem ma ogrzewanie podłogowe. Dzięki pokojowej temperaturze podłogi możemy bez obaw pozwolić bawić się na niej dzieciom. Ulgę mogą odczuć również alergicy. Ruch powietrza odchodzący od podłogi jest powolny przez co nie unosi w górę kurzu. Dużo rzadziej przytrafi nam się także ból gardła czy bóle reumatyczne spowodowane chłodnym powietrzem przy samej podłodze.

Koszty

Wbrew wielu opiniom, instalacja i eksploatacja ogrzewania podłogowego nie musi wiązać się z dużymi kosztami. Montaż wodnego ogrzewania podłogowego to koszt około 150zł za metr kwadratowy. Niezbędna będzie także szafka i rozdzielacz – to koszt około 340zł. Koszty eksploatacji są porównywalne do kosztów używania centralnego ogrzewania – przy dobrze ocieplonym mieszkaniu koszt ogrzania 100 metrów kwadratowych powinien wynieść około 1200zł przez cały sezon grzewczy.


Dodane przez Ania i Marcin dnia 23.08.2012

A ja zaprezentuję instalację ogrzewania podłogowego w naszym domu.
Na parterze jak i na poddaszu ogrzewanie podłogowe rozprowadzone mamy w pomieszczeniach w których na podłodze mamy płytki gresowe. Na każdym z pięter jest rozdzielacz, z regulatorami temperatury.

ogrzewanie podłogowe w  holu, podłogówka podlogowka hol ogrzewanie podłogowe w kuchni
rozdzielacz ogrzewania podłogowego podlogowla łazienka poddasze ogrzewanie podłogowe krok po kroku

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii styczeń 2009

Na kolejnej stronie wpisu zamieszczę filmy związane z tematyka ogrzewania podłogowego, zapraszam.


Bartosz Oziewicz