2
Opublikowany 24 grudnia 2014 autor 123budujemy w wyposażenie
 
 

Okna aluminiowe a okna drewnianeKażdy, kto buduje dom lub planuje generalny remont mieszkania, staje przed koniecznością wyboru rodzaju okien. Działający na rynku producenci i dostawcy posiadają bogaty asortyment wyposażenia, zróżnicowany pod względem materiałów, wyglądu i oczywiście ceny.

 

 

Każdy, kto buduje dom lub planuje generalny remont mieszkania, staje przed koniecznością wyboru rodzaju okien. Działający na rynku producenci i dostawcy (jak choćby szczególnie popularna w ostatnim czasie firma Stolbud – http://www.stolbud.pl/) posiadają bogaty asortyment wyposażenia, zróżnicowany pod względem materiałów, wyglądu i oczywiście ceny. Do najpopularniejszych rodzajów okien należą te wykonane z drewna oraz aluminiowe. Istnieje także wariant pośredni – aluminiowo-drewniany. Czym się charakteryzują?

Okna drewniane

Są bardziej tradycyjne, cieszą się uznaniem osób ceniących naturalne piękno i elegancki wystrój. Uważa się, że drewno jest szlachetnym materiałem do wykonywania okien – zarówno przez wzgląd na elastyczność i dużą łatwość obróbki, jak też różnorodność. Największą popularnością cieszą się okna zrobione z sosny, dębu lub meranti – w różnych odcieniach naturalnych i sztucznych. Niektóre firmy realizują ponadto na specjalne zamówienia na wykonanie okien z modrzewiu lub świerku. Produkty dostępne są w kilku liniach (np. Silver, Gold, Platinium) oraz dowolnych wymiarach i kształtach. Średnie ceny okien sosnowych wahają się od pięciuset złotych (600 x 600 mm) do tysiąca dwustu złotych (1500 x 1200 mm). Jest to oczywiście koszt nie uwzględniający dodatków w postaci choćby nawiewników, zwiększonej dźwiękoszczelności czy grubszych szyb. Za meranti będzie trzeba zapłacić o 10–25% więcej, a za dębinę – nawet o 50%.

Okna aluminiowe

Okna te są rozwiązaniem bardziej nowoczesnym, stosowanym przez architektów i budowniczych np. biurowców i hoteli. Mają także wielu zwolenników wśród prywatnych właścicieli, ceniących minimalizm, funkcjonalność i wygodę użytkowania. Aluminium jest metalem stosunkowo lekkim i odpornym na rdzę, choć ma nieco gorsze właściwości izolacyjne niż drewno. Dlatego coraz częstszym przypadkiem jest stosowanie wzmocnionej izolacji w profilach aluminiowych – w postaci przekładki termicznej z tworzywa sztucznego, zapobiegającej utracie ciepła.

Zalety energooszczędności drewna z trwałością aluminium łączą się w oknach aluminiowo-drewnianych. Także one dostępne są w wielu wariantach oraz możliwe do obudowania różnorodnymi akcesoriami ozdobnymi i funkcjonalnymi (zob. http://www.stolbud.pl/okna/okna-drewniano-aluminiowe.html). Jest to wariant wybierany przez coraz większą liczbę klientów – jak pokazują opinie na forach internetowych. Poleca się go każdemu, kto chce zapewnić swemu mieszkaniu optymalne wyposażenie.


123budujemy

 
Blog budowlany, porady budowlane.Budowa domu systemem gospodarczym.