0
Opublikowany 24 grudnia 2014 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Aranżacja ogrodu sposobem na jego wszechstronne wykorzystanie

ławki do ogrodu
ławki do ogrodu

Właściciele domów bardzo często zastanawiają się, w jaki sposób wykorzystać dodatkową powierzchnię, jaką mają wydzieloną na przydomowy ogród. Same ogrody przestają być miejscem, które jest przeznaczone jedynie na wyeksponowanie zieleni, a stają się sposobem na własną przestrzeń przeznaczoną do wypoczynku. Aby ją lepiej dopasować do własnych potrzeb, warto sięgnąć po meble ogrodowe, kładąc szczególny nacisk na meble do siedzenia.

Przy dużej powierzchni w ogrodach pojawiają się drewniane altanki, których wnętrze można uzupełnić o drewniane meble. Wówczas pojawiają się zwykle drewniane ławy lub krzesła oraz stabilne stoły. Dzięki zadaszeniu nie są one poddawane działaniu czynników atmosferycznych, zatem ich pielęgnacja może się ograniczać jedynie do impregnowania drewna.

Same ławki ogrodowe bardzo często korzystają z rozwiązań, które sprawdziły się w publicznych parkach. I chociaż niezbyt często w prywatnych ogrodach można spotkać ławki wmurowywane, które oparte są na betonowych cokołach, zastępujących nóżki, to i takie rozwiązanie może się pojawić, zwłaszcza tam, gdzie ławka ogrodowa ma być umieszczona na stałe.

Dużo więcej możliwości w zakresie aranżacji ogrodu dają ławki na żeliwnych konstrukcjach, w których drewno jest wykorzystywane do wykończenia siedzisk i oparcia. Takie ławki mogą być zróżnicowane jeśli chodzi o długość – zwykle do prywatnego użytku wybierane są ławki krótsze, które mniej ważą i można je swobodnie przenosić. W ogrodach, w których jest mniej miejsca, a jednocześnie z góry wiadomo, że sama ławka będzie się znajdować w zacienionym otoczeniu, można wykorzystać niewielkie ławki bez oparć, które idealnie się komponują ze szpalerem wyższych krzewów. Takie ławki, na prostokątnych stabilnych nóżkach, będą również idealnie podkreślać otoczenie domu, dając możliwość siadania.

Warto jednak pamiętać, że nawet pozornie niewielka ławka do ogrodu, wykonana na żeliwnej konstrukcji, może ważyć ponad 50 kg. Dzięki temu ławka jest stabilna i zapewnia wygodę w każdych warunkach, także wtedy, gdy zostanie umieszczona na niezbyt równym podłożu. Kolor takiej konstrukcji można także wybierać, choć bardzo często żeliwo wykonane jest w kolorze czarnym lub grafitowym.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz