Stan nowego lokalu mieszkalnego określa się według określonych kryteriów. Fachowo nazywa się to standardami wykończenia. W branży budowlanej funkcjonują trzy standardy wykończenia: surowy, pod klucz i deweloperski. Na rynku pierwotnym istnieje względna równowaga pod względem dostępności mieszkań o różnym standardzie wykończenia, chociaż zauważalna jest różnica między wykończeniem mieszkań w tradycyjnych blokach i apartamentowcach.
Kontrowersyjny stan deweloperski
Stan deweloperski mieszkania nie jest jasno określony w prawie. Stąd duża możliwość interpretacji deweloperów odnośnie stanu oddawanych lokali. Dlatego zanim zdecyduje się na kupno nowego mieszkania, warto dopytać inwestora, co rozumie pod pojęciem „stan deweloperski”. Analitycy rynku nieruchomości obserwują większy pobyt na mieszkania w stanie deweloperskim. Wymieniają kilka przyczyn tego zjawiska: niższa cena, możliwość aranżacji według swoich potrzeb, swoboda w doborze materiałów wykończeniowych i wyposażenia. Niektórzy eksperci jako jedną z przyczyn popularności mieszkań w stanie deweloperskim wymieniają obawę przed niższą jakością prac wykończeniowych ekipy dewelopera. Klienci uważają, że wynajmując ekipę wykończeniową we własnym zakresie lub samemu wykonując pracę mają większą pewność, co do solidności prac wykończeniowych.
Minimalne wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim
Mieszkanie w stanie deweloperskim powinno być przygotowane do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Na podłodze powinna być wylewka betonowa, która jest idealna pod każdą aranżację podłogi. Sufity są pomalowane na biało. Ściany powinny być wygładzone, otynkowane, pomalowane na biało. Niektórzy deweloperzy oferują dodatkowo gładź. Obowiązkowo musi być poprowadzona cała instalacja elektryczna z wyznaczonymi podstawowymi punktami oświetlenia, włącznikami oraz gniazdami elektrycznymi. Powinny być również wyznaczone miejsca do przyłączeń telewizyjnych, telefonicznych i internetowych. W stanie deweloperskim muszą być zamontowane okna, drzwi wejściowe, parapety oraz instalacja grzewcza.
Mieszkanie gotowe do zamieszkania- stan pod klucz
Jest to mieszkanie gotowe do wprowadzenia się po spełnieniu wszystkich formalności. W łazience zainstalowana jest armatura, położone płytki, w pokojach na podłogach ułożony jest parkiet lub panele, zamontowane są drzwi pokojowe. Wystarczy wstawić swoje meble i sprzęt. Na rynku są oferty mieszkania umeblowanego, ale nie są one popularne ze względu na obawę o niedopasowanie aranżacji do gustu klienta. Właściciel zazwyczaj chce urządzić swoje mieszkanie według jego upodobań. Stan pod klucz to najdroższa opcja zakupu mieszkania.
Stan surowy mieszkania
Lokal oddany do użytku w stanie surowym nie ma właściwie niczego poza ścianami, drzwiami wejściowymi i oknami. Właściciel musi położyć wszystkie instalacje, otynkować ściany, ogrzewanie, przygotować ściany do malowania i pomalować, wykonać od postaw podłogi, zamontować drzwi do wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu oraz armaturę. Koszty prac w takim mieszkaniu są bardzo duże. Z drugiej strony takie mieszkanie daje olbrzymie możliwości aranżacyjne. Nabywca sam decyduje, jak będzie wyglądało jego mieszkanie, jakie dobierze materiały wykończeniowe. Dużym kosztem jest także wynajęcie fachowców do położenia wszelkich instalacji. Doprowadzenie lokalu w stanie surowym do zamieszkania może potrwać nawet kilka miesięcy. Wszystko zależy od możliwości finansowych właściciela.
W umowie z deweloperem, a konkretnie w załączniku, powinna znajdować się informacja o stanie mieszkania oddawanego do użytku. Jeżeli mieszkanie ma posiadać statut stanu deweloperskiego, to warto zadbać o to, aby jak najwięcej prac wykonał deweloper. Konkurencja na rynku pierwotnym zmusza inwestorów do podnoszenia jakości usług i oferowania lepszego wykończenia, nawet przy stanie deweloperskim. Najważniejsze, aby wszystkie prace wykończeniowe zostały starannie wykonane, ponieważ przekładają się na estetykę i komfort mieszkania.