Każdy lubi sobie pogotować, prawda?
Jednak kiedy coś gotujemy, pieczemy, smażymy, nasza kuchnia wypełniona jest nieprzyjemnymi zapachami, oparami i tłuszczami.
Jak się więc przed nimi uchronić?
Jest na to jedna rada – musimy zainwestować w dobry okap kuchenny. Urządzenie to pozwoli pozbyć się niechcianych oparów. Dzisiaj doradzę Wam, jaki okap warto wybrać i na co zwrócić uwagę podczas jego kupna. Zaczynajmy!
W sklepach jest ogromny wybór, w którym klienci mogą się pogubić. Spośród ofert wyróżniamy okapy podszafkowe, wyspowe, kominowe i teleskopowe. Pierwsze z nich są stosunkowo tanie i małe, dzięki czemu ich nabywcami stają się przeważnie posiadacze małych kuchni. Jeśli macie jednak dużą kuchnię, bądź aneks kuchenny, odradzałbym Wam kupno okapu podszafkowego ze względu na jego słabą wydajność. Drugi typ jest dość uniwersalny ze względu na jego montaż, który opiera się nie na ścianie a suficie. Dzięki temu taki okap zamontujemy prawie wszędzie. Jeśli mamy w kuchni wyspy, będzie to idealny wybór. Niestety uniwersalność niesie za sobą duże koszty takiego sprzętu. Jego wymiary dyskwalifikują go w małych kuchniach. Okapy kominowe, zwane też przyściennymi mają charakterystyczny komin maskujący rurę, która odprowadza zanieczyszczenia drogą wentylacyjną. Montowane są tuż przy ścianie nad kuchenką. Decydując się na ten typ, nie zamontujemy nad nim wiszących szafek z powodu braku miejsca. Ostatnim rodzajem okapów są konstrukcje teleskopowe. Wybierane są głównie w kuchniach pod zabudowę. Montuje się je wewnątrz szafki kuchennej. Okapy teleskopowe są wydajniejsze od okapów podszafkowych – różnią się jednak od nich wyższą ceną.
Kolejny z aspektów istotnych dla osób kupujących okap to dodatkowe funkcje. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia w postaci trybu wyciągu czy sterowania elektrycznego (są też na rynku dostępne konstrukcje sterowane mechanicznie). Zależnie od sprzętu, na który się zdecydujemy, może być on wyposażony również w czasowe wyłączanie okapu, które będzie plusem u zapominalskich amatorów domowego gotowania. Godne uwagi jest też umiejscowienie oświetlenia. Niektóre konstrukcje mieszczą lampy z przodu, nad palnikiem. Osobiście uważam to za niekorzystne rozwiązanie – nad palnikami zawsze lepiej umieścić filtr. Mocne oświetlenie z tyłu pozwoli w tym wypadku na kompromis, pomiędzy dostatecznym oświetleniem obszaru gotowania, a skutecznym wyciągiem oparów.
Na koniec sprzęt moim zdaniem wart polecenia – zarówno do małej, jak i dużej kuchni. Amica OKC 623 S zapewnia doskonałe parametry pracy przy korzystnej cenie – koszt okapu to niespełna 600 złotych. Poniżej znajdziecie specyfikację techniczną urządzenia.
AMICA OKC 623 S
Wymiary (SxWxG): 60 x 94,5 x 33 cm
Tryb pracy: pochłaniacz, wyciąg
Wydajność maksymalna: 244 m3/h
Poziom hałasu: 64 dB
Kolor (wykończenie): czarny – szkło
Dodaj swoje zdjęcia na FotoBudowa.pl
Polecane filmy wideo: W tym temacie aktualnie brak, zobacz pozostałe filmy naszego autorstwa.
Dodaj swoje filmy na FotoBudowa.pl
Ważne w przypadku gdy mamy zamiar robić meble na zamówienie uzgodnić z producentem jaki okap chcemy, żeby później nie było nieprzyjemności.