Fototapety modne w latach 80-90 XX w., w ostatnim czasie powróciły w całkiem nowym wydaniu. Szybko dogoniła je jednak silna konkurencja w postaci paneli ściennych. Panele mogą imitować kamień, drewno, cegłę, mogą dawać twójwymiarowy efekt fali, mozaiki, smużenia, przybierać kształt puzzli, tworzyć geometryczne i miękkie struktury, dawać efekty, jakich nie osiągnie się przy zastosowaniu innych materiałów do aranżacji ścian.
Z czego produkuje się panele ścienne?
Nowoczesne panele ścienne powstają m. in. z płyt MDF, PCV, celulozy bambusowej, prasowanych łupin migdałowych lub kokosowo-palmowych, naturalnych i syntetycznych włókien, elastycznej pianki poliuretanowej, gipsu, korka czy szkła.
Właściwości paneli ściennych
Panele ścienne są lekkie, odporne na zniekształcenia i uszkodzenia mechaniczne oraz łatwe w montażu. Można nimi wykładać nie tylko całe ściany lub ich fragmenty, ale również sufity i płyty z karton-gipsu, pamiętając jednak o tym, by podłoże było równe. Większość z nich wykonana jest z biodegradowalnych surowców, nie zawiera toksycznych substancji lotnych i związków mineralnych, poza tym jest niepalna. Wszystko to ustawia je w szeregu nie tylko nowoczesnych i modnych materiałów do aranżacji wnętrz, ale również produktów ekologicznych. Raczej nie poleca się ich do stosowania w miejscach o podwyższonej wilgotności, która może sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów bezpośrednio pod ich powierzchnią. Wyjątek stanowią panele o właściwościach termoizolacyjnych wykonane z MDF, które można montować w kuchni i łazience. Są one odporne na uszkodzenia i nie trzeba ich dodatkowo impregnować. Podobne właściwości mają również panele z PCV, które dodatkowo wykazują odporność na działanie środków chemicznych. Dobrym wyborem w aranżacji kuchni będą również panele ze szkła hartowanego, które tworzą powierzchnię łatwą do utrzymania w czystości w trudnych warunkach panujących w kuchni.
W otwartych przestrzeniach typu open space, salach konferencyjnych i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wygłuszenie wnętrza sprawdzą się natomiast panele o właściwościach akustycznych, które pochłoną nadmiar dźwięków, takie jak np. panele drewnopochodne czy wykonane z tkaniny. Zdolność pochłaniania dźwięków i drgań mają również panele korkowe. Poza tym, korek, jako izolator termiczny zatrzymuj ciepło we wnętrzu wprowadzając w nim specyficzny mikroklimat. Nie pochłania wilgoci przez co nie sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Gdyby tego było mało, panele korkowe są antystatyczne, co oznacza, że nie przyciągają kurzu.
Walory estetyczne paneli ściennych.
Ściany stanowią największą powierzchnię każdego pomieszczenia, warto więc zadbać o ich oryginalny wystrój, dzięki któremu wnętrze nabierze charakteru. Odpowiednio dobrane panele z jednej strony stworzą niepowtarzalny efekt, z drugiej mogą kształtować wnętrze, nadając mu głębi, optycznie je poszerzyć lub przedłużyć. Zalety paneli ściennych doceniają tak architekci wnętrz, jak i sami inwestorzy. To łatwy w użyciu materiał wykończeniowy dający bardzo interesujące efekty. Można je pozostawić w oryginalnej postaci lub jak np. panele z celulozy bambusowej pomalować ulubionym kolorem farby.
W salonie, który stanowi najbardziej reprezentacyjne miejsce w każdym domu można pokusić się o zastosowanie paneli ściennych z efektem 3D uzyskując w ten sposób nietuzinkowy efekt wspomnianej głębi i wrażenie ruchu. Na rynku dostępne są również panele z wbudowanymi diodami LED, które pozwalają osiągnąć nietuzinkową ścienną iluminację. Co więcej, po podłączeniu ich do zasilania i komputera można dowolnie ustawiać dynamikę oświetlenia czyniąc ścianę jeszcze bardziej nietypową.
Oferta paneli ściennych zaskakuje tak dużym bogactwem autorskich wzorów, że każdy z pewnością znajdzie wzór idealny dla siebie i swojego wnętrza.
źródło zdjęć: wjakwnetrze.pl, stylaga.pl, deko-rady.pl, decomania.pl, space4design.com, homebook.pl