Płyty G-K (gipsowokartonowe) cieszą się niezwykłą popularnością przy pracach remontowych głównie z uwagi na aspekty ekologiczne (naturalny minerał po odpowiedniej obróbce) i idealnie równą powierzchnię pozwalającą na stworzenie doskonałego podłoża dla wszelkiego rodzaju farb, tapet czy płytek ceramicznych. Wybrane do adaptacji poddasza również idealnie zdadzą rezultat, jednak w tym wypadku warto zastanowić się nad innym, choć mniej popularnym rozwiązaniem to jednak wnoszącym odpowiednie profity – mowa tu o wykorzystaniu drewnopodobnych płyt budowlanych MFP.
J akie więc są zalety zastosowania płyt MFP przy adaptacji poddasza? Otóż pierwszą największą korzyścią wynikającą z tego tytułu jest usztywnienie i wzmocnienie więźby dachowej. W celu stworzenia tzw. sztywnego poszycia wybieramy płyty o grubości 15 milimetrów. Przykręcamy je prostopadle do widocznych krokwi dachowych. Naszą konstrukcję izolujemy membraną dachową – w dalszej kolejności nabijamy bezpośrednio na nią ruszt złożony z kontrłat i łat – stanowić będzie on konstrukcję pod montaż dachówek. Tak przygotowany dach posiada wiele unikatowych właściwości, jakich nie daje nam zastosowanie płyt gipsowokartonowych.
Sztywne poszycie z płyt MFP zapewnia nieporównywalnie lepszą termoizolację.
Dodatkowo łatwiej będzie wykonywać na dachu takie prace jak montaż okien dachowych czy obróbka komina. Ponadto płyty MFP zapewniają lepsze tłumienie hałasów, toteż na naszym poddaszu uzyskamy cichą, spokojną atmosferę.
P odczas zabudowy skosów poddasza od wewnątrz wybierajmy płyty MFP o grubości 12 milimetrów oraz wymiarach 2500 x 1250 mm. Zdadzą one idealnie swój rezultat tym bardziej, że są odporniejsze na wilgotne powietrze od płyt G-K. Instalujemy je bezpośrednio do prostopadłych łat na krokwiach w rozstawie otworów co 50 cm – zapewni to stabilność całości konstrukcji. Tak przygotowane ściany możemy zaaranżować na dowolny sposób – nie ma tu więc żadnych ograniczeń podobnie jak w przypadku zastosowania płyt gipsowokartonowych. Ich powierzchnię możemy więc malować, tapetować bądź wykańczać płytkami – wszystko wedle naszej wyobraźni i gustu.
P łyty budowlane MFP możemy również wykorzystywać do wykonania podkładu podłogowego. W tym celu wybieramy produkt o grubości 22 milimetrów. Podkład wykonujemy według następujących warstw – pod legarami na spodzie izolacja z wełny mineralnej, wyżej folia ją osłaniająca. Na legarach zaś, w rozstawie 40 centymetrów mocujemy nasze płyty MFP. Tak przygotowany podkład będzie znakomitym podłożem do montażu zarówno paneli podłogowych, jak również parkietu bądź płytek ceramicznych po uprzednim wykonaniu odpowiedniego gruntu.
J ak więc widać płyty MFP mają bardziej wszechstronne zastosowanie, zaś płyty G-K nie do każdego z nich możemy wykorzystać. Spójrzmy zatem na inne aspekty w celu porównania tych dwóch produktów, a mianowicie skupimy się na cenie obydwu rozwiązań. Kwota jaką musimy wydać za standardowe wymiary płyty jest korzystniejsza w wypadku płyt gipsowych – ponad 20 zł za sztukę natomiast płyty MFP cechują się ceną dwukrotnie droższą.
Jednak jeśli nie patrząc na cenę, a na zalety i wady obydwu typów płyt to w tym wypadku wynik będzie przemawiał na korzyść rozwiązania MFP. Płyty G-K cechują się niską odpornością na podwyższoną wilgotność powietrza w wyniku czego pęcznieją – są także mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Płyty MFP zaś nie są w przeciwieństwie do płyt gipsowokartonowych ognioodporne. Jest jednak zdecydowanie bardziej odporna na wszelkie czynniki środowiskowe oraz jest wygodniejsza w obróbce od płyt G-K.
Jak więc widzimy każde z tych rozwiązań posiada swoje plusy i minusy. To, które z nich wybierzemy stanowić powinno naszą osobistą decyzję.
Źródła: Murator, GrafikaGoogle
my zdecydowanie bardziej polecamy płyty MFP
A jak jest z właściwościami izolacyjnymi tych płyt? Dla poddasza ważne jest również ciepło zimą i chłód latem. Mamy mieszkanie deweloperskie. Wiem, że to wełna jest w głównej mierze odpowiedzialna za izolację, ale nie jest najlepiej, i zastanawialiśmy się jak poprawić komfort mieszkania.
Pozdrawiam
Do wykończenia wewnątrz budynków np: pokrycia elementów konstrukcyjnych budynku, budowy ścianek działowych, przepierzeń, sufitów, podłóg, moim zdaniem najbardziej nadaje się płyta gipsowo-włóknowe Fermacell h++ps://www.fermacell.pl/zastosowanie-.php . Można ją z łatwością nacinać, łamać, przecinać, strugać, wiercić w niej, frezować je, a także szlifować. Jest przyjazna dla człowieka i środowiska, wytrzymała, stabilna, odporna na ogień, tłumi hałas. Znakomicie nadają się do pomieszczeń o zmiennej wilgotności powietrza, jak np. łazienki. Po wysuszeniu płyta osiąga swoją pełną sztywność. Można powiesić na niej obraz o wadze 17 kg.