4
Opublikowany 11 stycznia 2013 autor Ania i Marcin w Blog
 
 

Podświetlenie schodów, oprawy led do puszki

oprawa schodowa led do puszki 60
oprawa schodowa led do puszki 60

Zachwycony ceną bo za niespełna 20zł zakupiłem na allegro oprawy led do podświetlenia schodów do montażu w puszkach elektrycznych fi60. Oczywiście Chiński produkt, konstrukcja prosta jak budowa cepa, moduł 9 led 3528 do zasilania 230v. Co to wyglądu opraw to miałem mieszane uczucia, ale teraz jak już są zamontowane, nie zwracam w ogóle na nie uwagi. Wyglądają jak hmm… jak popolarny w PRLu włącznik światła, tylko że z przeźroczystą szybką. Od strony wewnętrznej szybka (a raczej plastik) ma chropowatą strukturę która ma za zadanie rozpraszać światło z diód.

oprawa schodowe oświetlenie schodów oprawa led schodowa schody oprawa schodowa led do puszki 60
montowanie opraw schodowych do puszki elektrycznej moduł led oświetlenie schodów oprawa led do montowania w puszcze 230v led

Niestety okazało się że instalacja opraw wcale nie będzie taka prosta, jakby się wydawało. Albo nie doczytałem małym drukiem w opisie aukcji, albo otrzymałem inną wersję opraw, bo nie pasowały do puszek elektrycznych fi 60. Moja instalacja oświetlenia schodów zakładała montaż opraw / oczek halogenowych w puszkach, przeprowadziłem przewód elektryczny od puszki do puszki, puszki montowałem co 3 stopnie. Puszki osadzone są w tynku gipsowym, nawet dość głęboko bo w niektórych przypadkach nawet ponad centymetr siedzą w tynku. I tak to nie miało znaczenia, bo kwadratowy tył oprawy był większy od puszki i klinował się centralnie na rogach.

diody smd moduł podświetlenia schodów bez zasilacza 230v lampka led do schodów, oświetlenie stair lighting led

Do akcji wkroczyła szlifierka kątowa. Pierwszą oprawę elegancko rozkręciłem, by zobaczyć czy nie będzie problemów z podrasowaniem rogów tylnej części plastikowej oprawy led.
We wszystkich oprawach ściąć musiałem narożniki by zmieściły się do okrągłej puszki w ścianie. Dobrze że puszki były osadzone głęboko w tynku, bo jakby były na równi w nim to miałbym problem.

oprawa nie pasuje do puszki instalacyjnej oprawa ledowa do montażu w puszce elektrycznej fi 60 montaż oprawy led 230 w puszcze elektrycznej fi 60

Po doszlifowaniu narożników wszystkich opraw, pojawił się kolejny problem. Oprawy już wchodziły do puszek, lesz okazało się że po zamontowaniu w takiej postaci będą ostawać od ściany jakieś 4 milimetry, co by wyglądało co najmniej dziwnie i wymagałoby akrylowania wokoło oprawek.
Tylna część tych wspaniałych opraw jest naprawdę bogata w różne zagłębienia i wypukłości wyglądające że miały by ułatwiać montaż, a nie właśnie tak utrudniać.

biała oprawa led do podświetlenia rozprasza światło oprawa do automatycznego oświetlenie schodów inteligentne oświetlenie schodów energooszczędne

I z tym problemem dałem sobie radę, dobrze że mamy miękie tynki gipsowe. Zwykłym śrubokrętem miałem przy każdej puszce wyrzeźbić dosłownie wyrzeźbić wzorek pod oprawy.
Lewe zdjęcie to puszka osadzona w tynku, prawe to moje artystyczne wyzwanie, które musiałem skopiować 7 razy.

montaż w puszcze elektrycznej biała oprawa led, oświetlenie schodów, klatka schodowa modne oświetlenie schodów, jak oświetlić schody

Wszystkie oprawy podświetlające schody po podłączeniu przewodów doprowadzających zasilanie 230v osadziłem na kleju montażowym. Szybko łatwo i przyjemnie. Nie chcę myśleć co będzie, jak będzie trzeba wymienić oprawę tzn. moduł led. Aha, można dostać się do środka od strony szybki, podważając ramkę, co widać na pierwszym zdjęciu we wpisie. No ale do kostki elektrycznej tędy już się nie dostanę.

Przyszedł czas na montaż czujki ruchu, która będzie załączać podświetlenie schodów jak wykryje na nich ruch.
Tu muszę się przyznać że zawaliłem, albo kupiona w obi najtańsza czujka ruchu ma tak mały kąt, albo miejsce jej montażu jest zbyt nisko (pewnie to i to). Przy wykonywaniu instalacji długo się zastanawiałem nad miejscem montażu czujki, tak by wykrywała ruch człowieka idącego z dołu jak i wchodzącego przed schody na górze.
Niestety czujka nie obejmuje mi górnych pierwszych dwóch schodów. Jak nabiorę chęci to kiedyś coś z tym zrobię, pewnie zakupię drugą i jakoś to rzeźbę że jedna będzie patrzeć na gorę schodów, druga na duł. Jak ktoś ma jakiś pomysł to proszę o podpowiedź w komentarzach na dole.

podłączenie oprawy led oświetlającej schody czujka ruchu włączająca oświetlenie schodów czujka wykrywa ruch na klatce schodowej i włącza oświetlenie schodów

Proszę się nie śmiać z naszych tymczasowych schodów, wyłożonych wykładziną. Prowizorkę tą wykonałem osobiście i jestem z niej dumny :-), zaczynamy zbierać na wykończenie drewnem schodów.

Światło opraw led, podświetlające schody jest zadowalające, światło białe zimne, moz jak na 0,75W 60 Lumenów całkiem przyzwoita, ważne dla mnie było by zabardzo światełka nie dawały po oczach.
Myślę że trafiłem w sam raz, na aukcjach dostępne są jeszcze wersje z mniejszą ilością ledów 0,5W i 0,25W i najmocniejsza 1W.

delikatne podświetlenie schodów zdjęcia oświetlenia schodów, schodowego led, aranżacja inspiracje schodowe jakie oświetlenie schodów, oprawy led, czy taśma led,

Aparat dał z siebie wszystko, odzworowane jest bardzo dobreze, wiadomo prezencja schodów i podświetlenia zmieni się diametralnie po obłożeniu stopni drzewem i montażu balustrady.

dostosowanie instalacji elektrycznej do oświetlenia schodów rodzaje oświetlenia schodowego, modne oświetlenie schodów moja instalacja oświetlenia schodów na klatce schodowej

To było by na tyle, ogólnie jestem zadowolony z tych opraw i podświetlenia schodów, za tak małe pieniądze (20zł/szt) można powiedzieć że zakup się udał. Inne podobne oprawy potrafią kosztować od 50zł -200zł za sztukę.
Ania i Marcin

 
Autor Bloga 123budujemy.pl