Czym jest ekstruzja profili PCV? Gdzie znajdują zastosowanie profile z tworzyw sztucznych? Często niewiele wiemy o tych produktach, ale są bardzo istotne i wykorzystuje się je w wielu urządzeniach, przy wykończeniu wnętrz i nie tylko. Można je też spotkać w meblarstwie lub motoryzacji. Co jeszcze warto wiedzieć o profilach sztucznych?
Popularnie wykorzystywane w różnych dziedzinach profile z tworzyw sztucznych to produkty, bez których wręcz trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie wielu dziedzin. Powstające dzięki ekstruzji tworzyw sztucznych, posiadają bardzo korzystne właściwości i dlatego stawia się na nie tak często. Warto więc dowiedzieć się o nich nieco więcej.
Profile z tworzyw sztucznych, czyli co?
Czym są profile z tworzyw sztucznych? Chodzi o materiały konstrukcyjne, które tworzy się dzięki specjalnej technologii – ekstruzji tworzyw sztucznych. Tłoczenie profili możliwe jest dzięki wykorzystaniu specjalnych materiałów, które mają postać granulatu. Do stworzenia docelowych produktów potrzebne są odpowiednie maszyny i wysoka temperatura.
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje profili z tworzyw sztucznych. Będą to:
- Profile miękkie tworzone z materiałów wykazujących wysoką odporność na rozciąganie i odkształcenia tworzące się w wyniku nacisku.
- Profile twarde o największej liczbie zastosowań. Zwykle wytwarza się je z polichlorku winylu, polietylenu lub polipropylenu.
Na czym polega ekstruzja tworzyw sztucznych?
Na czym polega ekstruzja tworzyw sztucznych, w szczególności zaś ekstruzja profili PCV? Chodzi o tłoczenie profili ze specjalnych materiałów pod wpływem wysokiej temperatury. Kluczowe jest tu zastosowanie maszyn mających zdolność do produkcji profili i dobór surowców. Do wykorzystania w procesie ekstruzji nadają się materiały termoplastyczne, które nazywa się także termoplastami. Charakterystyczne dla nich jest to, że pod wpływem ciepła zmieniają stan ze stałego (granulat) na półpłynny. Wówczas można z nich tworzyć dowolne kształty, najczęściej są to właśnie profile.
Pewną zaletą wykorzystania plastycznych tworzyw sztucznych jest fakt, że można je wykorzystywać wielokrotnie. Ekstruzja tworzyw sztucznych nie jest ostatnim etapem, który decyduje o trafieniu profili na rynek. Przed tym faktem czeka je testowanie mające potwierdzić, że w wyniku ekstruzji powstały materiały spełniające pierwotne założenia.
Gdzie przydadzą się profile PCV?
Gdzie sprawdzają się profile z tworzyw sztucznych? Zastosowania tych produktów są bardzo liczne. W wielu branżach potrzebny jest bowiem stosunkowo lekki i łatwy w montażu materiał przeznaczony np. do zabudowy lub tworzenia konstrukcji. W szczególności profile PCV wykorzystuje się w:
- Branży wnętrzarskiej i budownictwie. Służą jako elementy zabudowy, listwy maskujące i rury montażowe. Wykorzystuje się je także w branży handlowej do projektowania stoisk.
- Motoryzacji. Profile często wykorzystywane są jako elementy wykończenia wnętrz samochodowych.
- Produkcji maszyn i urządzeń, chłodnictwie. Dzięki profilom możliwe jest wykończenie konstrukcji maszyn tak, aby były prostsze i bardziej bezpieczne w obsłudze.