Posiadanie książek świadczy o umiłowaniu czytelnictwa, jest wyznacznikiem kultury osobistej, a nawet statusu materialnego. W obecnych czasach książki są pięknie wydawane i stanowią wartościową ozdobę wnętrza. Miło jest wieczorem wziąć książkę do ręki, usiąść wygodnie i zagłębić się w lekturze. To prawdziwy relaks i czas spędzony z własną wyobraźnią. Nawet w czasach cyfryzacji warto posiadać książki. Czytanie pozytywnie wpływa na samopoczucie. Książkowe zbiory powinny mieć swoje miejsce: regał, półki, na których będą pięknie prezentowały i zachęcały do czytania.
W małych mieszkaniach musimy zagospodarować każdą wolną przestrzeń. Dla prawdziwego miłośnika książek miejsce na ukochane lektury zawsze musi znaleźć się. Często trzeba powiesić dodatkowe półki na ścianach. W gotowych zestawach meblowych są wyznaczone półki, które mogą być przeznaczone na przechowywanie książek lub innych rzeczy, które chcemy wyeksponować. Dobrym pomysłem są specjalne regały. Kupując je trzeba pamiętać, że nie może być to wybór przypadkowy, tylko muszą pasować do całości wyposażenia pomieszczenia. Do wyboru są regały niższe i wyższe oraz narożne.
Dobór regału
Dobranie regału do charakteru mieszkania nie jest wcale proste. Jeżeli nie chcemy, aby regał stał się najważniejszym meblem w pokoju, to warto jego kolor dopasować do kolorystyki ścian. Regał zleje się ze ścianą i będzie praktycznie niewidoczny. Jeżeli uważamy, że regał powinien być swoistym centrum pokoju, to wtedy powinno się go wyeksponować. Wnętrza klasyczne pozwalają na ornamentowe eksperymenty. Wnętrza nowoczesne stawiają na prostotę i na minimalizm formy.
Miejsce na regał
Najlepiej postawić regał przy ścianie, wtedy zajmuje od niewiele miejsca i tworzy ładną kompozycję z pozostałymi meblami. Regał postawiony przy ścianie nie zakłóca także poruszania się po pokoju, nie trzeba go omijać. Jeżeli w domu są małe dzieci warto przytwierdzić go do ściany. Maluchy w wieku 1-4 latka lubią wspinać się na różne rzeczy, a niestabilny regał może być przyczyną wypadku i zagrożenia życia dziecka. Badania ankietowe wykazały, że miejscem, w którym najbardziej lubimy czytać jest sypialnia. Nic dziwnego – w końcu wygodne łóżko, poduszki, koc ułatwiają zrelaksowanie się i sprawiają, że chętniej sięgamy po książkę. Dlatego też dobrze jest ustawić regał z książkami blisko łóżka. Jeżeli w sypialni nie ma wystarczająco dużo miejsca na regał, można kilka książek, które planujemy przeczytać, ustawić na szafce nocnej, parapecie lub na zagłówku łóżka (warunek: zagłówek musi być wykonany z drewna i mieć odpowiednią głębokość)
Regał jako rozdzielacz przestrzeni
Mieszkania nie mają za dużego metrażu. Średni metraż to 36-50 metrów kwadratowych. Największy problem z organizacją życiowej przestrzeni mają najemcy/właściciele kawalerek. Chcą wycielić przestrzeń dla dziecka lub ogrodzić część dzienną od nocnej i pojawia się problem: zbyt mały pokój nie pozwala na postawienie ścianek. W takiej sytuacji bardzo dobrym pomysłem jest oddzieleni przestrzeni regałem. Zyskujemy podwójnie: dwa pomieszczenia i miejsce do przechowywania rzeczy: zabawek, książek, dekoracji, niewielkiego sprzętu rtv, itp.
Najważniejsze zasady przy zakupie regału.
Istotną sprawą jest odległość między półkami. Regały o rzadko rozmieszczonych i szerokich półkach są świetnym miejscem do przechowywania albumów, książek dotyczących sztuki, czy książek o większych gabarytach. Przed zakupem regału, warto zastanowić się jakich wolumenów mamy najwięcej: większych, czy mniejszych. Jeżeli na regale zamierzamy przechowywać drobiazgi, to dobrym rozwiązaniem będzie regał z półkami gęściej rozstawionymi. Nie trzeba kupować gotowego regału – można go zrobić samodzielnie , np.; korzystając z zestawów do samodzielnego złożenia lub złożyć regał korzystając z półek ze starych mebli, które wymieniliśmy. Zaletą samodzielnego wykonania regału jest to, że można pomalować go na dowolny kolor i nadać mu kształt o jakim marzymy. W ten sposób uzyskać unikatowy mebel, którego nie ma nikt ze znajomych.
Więcej zdjęć półek na książki i stojących biblioteczek można obejrzeć tutaj: http://www.facebook.com/cellaio