Rynek nieruchomości coraz częściej proponuje oferty domów i mieszkań z poddaszem użytkowym, które można zdefiniować jako przestrzeń umiejscowioną nad najwyższym stropem budynku, przystosowaną do przebywanie w niej ludzi. Jednym z elementów konstrukcyjnych decydujących o tym, czy dane poddasze będzie się nadawało do użytku czy pozostanie tylko strychem, na którym można magazynować niepotrzebne rzeczy jest ściana kolankowa. Czym jest, z czego powstaje i czym się charakteryzuje się taka ścianka? Za chwilę się dowiecie.
Ścianka kolankowa – co to takiego?
Ścianka kolankowa stanowi element poddasza. Znajduje się nad ścianami zewnętrznymi budynku i powstaje najczęściej z tych samych materiałów co reszta jego ścian. Domy w technologii szkieletowej (domy drewniane zwane też kanadyjskimi) będą zatem miały taką ścianę wykonaną z drewna. W budownictwie tradycyjnym (murowanym), ścianka kolankowa będzie natomiast wykonana z cegły, bloczków betonu komórkowego, pustaków ceramicznych.
Wysokość ścianki kolankowej, a użytkowość poddasza
Wysokość ścianki kolankowej wyznacza się na podstawie określenia funkcji poddasza. Należy również odpowiednio dobrać materiał, z którego zostanie zbudowana, a także uwzględnić w projekcie rodzaj i kąt nachylenia dachu.
Ścianka kolankowa o wysokości 70 cm – w przypadku tak niskiej ścianki raczej nie możemy mówić o poddaszu użytkowym. Strop jest na tyle nisko, że przestrzeń pod nim zwykle przeznacza się na magazynowanie różnych przedmiotów.
Ścianka kolankowa o wysokości od 80 do 110 cm – taka wysokość ścianki pozwala już na dość swobodne i funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, a poddasze spokojnie może służyć celom mieszkalnym. Wysokość ścianki odpowiada wysokości parapetów okiennych, można pod nią ustawić łóżko, biurko, komodę czy inne meble. W dachu można wstawić okno połaciowe lub umieścić je w lukarnie co zapewni swobodę korzystania.
Ścianka kolankowa o wysokości od 140 do 150 cm – półtora metra wysokości to sporo, by swobodnie operować i nie garbić się w obawie przed uderzeniem głową o sufit. Większa przestrzeń użytkowa oznacza jednak trudniejszy dostęp do okna jeżeli to zostało wmontowane w połaci dachu.
Oczywiście wyższe ścianki, takie sięgające nawet od 200 do 210 cm również można postawić. Pozostaje jednak ryzyko zaburzenia proporcji architektonicznych budynku.
Konstrukcja ścianki kolankowej
Budowa ścianki kolankowej wymaga odpowiedniego przygotowania, gdyż błędy w jej konstrukcji mogą doprowadzić np. do zniekształcenia proporcji budynku lub złamania się ścianki pod ciężarem dachu.
Ścianki poddasza nieużytkowego w budownictwie tradycyjnym mogą być wykonane z cegły, pustaków, betonu komórkowego. Nie wymagają zbrojenia. Co innego ścianki wyższe, sięgające 80-100 cm, które należy dodatkowo wzmocnić. W tym celu, na wieńcu stropowym trzeba zastosować słupki żelbetowe. Dla wzmocnienia konstrukcji słupki należy zakotwiczyć w pierścieniu wieńca stropowego. Dzięki temu ścianka będzie wytrzymała i będzie w stanie przyjąć obciążenia dachu w postaci nie tylko jego ciężaru, ale także zalegającego śniegu czy silnych podmuchów wiatru.
Ściana kolankowa jest częstym elementem współczesnego budownictwa mieszkaniowego. Stanowi również częste rozwiązanie w starszym budownictwie, gdzie coraz bardziej modne stają się adaptacje poddasza na cele mieszkalne. Warto więc wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana ścianka, gdyż od jej konstrukcji zależy nie tylko komfort użytkowania przestrzeni pod dachem, ale również bezpieczeństwo codziennego przebywania w niej.
źródło zdjęć: muratordom.pl, ladnydom.pl, homebook.pl, dobrzemieszkaj.pl, lovingit.pl, meblekuchenne.org.pl