[dropshadowbox align=”right” effect=”lifted-both” width=”300px” height=”240px” background_color=”#ffffff” border_width=”1″ border_color=”#dddddd” ]W dzisiejszym wpisie chciałbym Wam przestawiać moją małą modyfikację uchwytu na głowę lub kask Sony BLT-HB1 do sportowej kamery Sony Action Cam.
W poprzednim wpisie – recenzji przedstawiłem Wam moją kamerę HD sony HDR-AS15, a Jarek zrecenzował uchwyt BLT-HB1.
Uchwyt BLT-HB1,
nazywany również taśmą, czy boxem, lub casem. To nic innego jak plastikowa obudowa z elastyczną taśmą która pozwala na uwolnienie rąk od kamery poprzez umieszczenie jej na głowie, czy na kaską. Próbowałem również na nodze , czy ramieniu, koszt tej tasmy to 100 zł, jestem zadowolony z jej zakupu, lecz ciagle brakowało mi możliwości wkręcenia kamery w obudowie do statywu, uchwytu samochodowego z ssawką, czy ramienia teleskopowego.
Sony mogło się bardziej postarać i wykonać produkt bardziej uniwersalny.
Taśma doskonale sprawdza się w warunkach gdzie musimy mieć wolne ręce – czy to jazda na rowerze, wspinaczka , czy wykonywania jakiś prac które aktualnie chcemy sfilmować.
Moja modyfikacja BLT-HB1 polegała na przyklejeniu nakrętki z gwintem fotograficznym 1/4 cala, co umożliwiło mi wkręcanie jej w każdy rodzaj statywu, czy uchwytu, bez potrzeby zmiany na obudowę wodoszczelną która niestety bardzo tłumi dźwięk, czy zakupu innych dość drogich akcesoriów do Sony HDR-AS15 .
Zapraszam do oglądnięcia zdjęć
Do widocznej na zdjęciu śruby która łączy tzw. przegub za pomocą którego regulujemy kąt skierowania kamery z uchwytem z elastyczną taśmą, przykleiłem za pomocą dwuskładnikowego kleju epoksydowego nakrętkę fotograficzną, która była już osadzona w plastiku, zatem skleiłem plastik z metalem. Połączenie wbrew pozorom jest dość silne, nie udało mi się rozerwać sklejonych elementów, mam nadzieję że będzie mi to służyć długo.
Tak prezentuje się po skręceniu, po pozytywnych testach wytrzymałościowych spoiwa, całość pomalowałem czarnym lakierem do paznokci mojej małżonki. Uchwyt prezentuję się tak samo dobrze jak przed modyfikacją, a wzbogaciłem go o wiele możliwości zastosowań.
Problemu nie mają oczywiście mieszkańcy bloków czy osiedli, które wręcz nakazują jakiego koloru mają być okna i przy chęci wymiany musimy stosować się do obowiązujących standardów.
Genialny i banalnie prosty pomysł z tą nakrętką, dziękuje Marcin za podsunięcie pomysłu, również w swoim HB1 zrobiłem sobie tak.