0
Opublikowany 20 marca 2017 autor Artykuł Nadesłany w Wiedza budowlana
 
 

Sprzedaż mieszkania a opróżnianie piwnicy – poradySprzedajesz mieszkanie do którego należy również piwnica? Nie zapomnij, że musisz ją opróżnić i wysprzątać przed przekazaniem lokalu w ręce właściciela. Jak zrobić to szybko, sprawnie i tanio?

Jak uprzątnąć piwnicę?

Gromadzone przez lata kartony, niepotrzebne stare meble, dokumenty, przetwory, narzędzia – to najczęstsze wyposażenie naszych piwnic. Im dłużej je użytkujemy, tym bardziej stają się zagracone. Moment sprzedaży mieszkania czy przygotowania go pod wynajem to najczęstszy impuls do tego, by posprzątać lub całkowicie opróżnić piwnicę. Jak to zrobić sprawnie?

Jeśli decydujesz się na samodzielne sprzątanie piwnicy, warto najpierw zrobić w niej delikatny rekonesans i zastanowić się, czy jakieś rzeczy z piwnicy chcesz zatrzymać. Użytkowane rowery czy przetwory nie podlegają dyskusji. Schody zaczynają się wtedy, kiedy przychodzi do wyrzucenia starych mebli czy dokumentów. W praktyce, w piwnicy rzadko kiedy trzymamy naprawdę ważne dokumenty typu świadectwa, dokumenty medyczne czy skarbowe), dlatego jeśli do papierów zgromadzonych w piwnicy nie zaglądałeś przez ostatnie dwa lata, to raczej już ich nie będziesz potrzebować – po prostu je wyrzuć. Stare meble, o ile nie są godnym odrestaurowania antykiem – od razu również spisz na straty. Ich odsprzedaż jest zupełnie nieopłacalna (zwłaszcza jeśli są już zniszczone).

Rzeczy, które chcesz zachować, zabierz do mieszkania. Nie zapomnij o kartonach i pudełkach po sprzęcie RTV i AGD – skoro się wyprowadzasz, mogą się przydać. To co pozostanie w piwnicy oszacuj  pod kątem objętości. Jeśli masz w piwnicy rzeczy z metalu – warto zapytać złomiarzy, czy nie zechcą zabrać materiału. Pamiętaj również, że złom elektroniczny możesz odsprzedać.

Ile czasu zajmuje opróżnienie piwnicy?

Oczywiście zależy to od tego, jak bardzo jest zagracona, ale na pewno musisz liczyć od kilku do kilkunastu godzin ciężkiej pracy – zwłaszcza, jeśli w piwnicy znajdują się rzeczy wielkogabarytowe. Do tego dochodzi jeszcze czas (a jeśli nie dysponujesz odpowiednim samochodem, również koszt) transportu niepotrzebnych rzeczy na wysypisko.

Sprzątanie piwnicy przez profesjonalną firmę

Przy mocno zagraconej piwnicy, pełnej niepotrzebnych, starych sprzętów, warto zlecić jej opróżnienie profesjonalistom. Koszt takiej usługi zaczyna się już od 150 zł. Nie tylko zajmą się oni usunięciem wszystkich rzeczy z pomieszczenia (również elementów wielkogabarytowych), ale również ich wywozem i utylizacją. Właściciela piwnicy nic zatem nie obchodzi – wystarczy, że przekaże klucze do pomieszczenia. Oczywiście zlecając wywóz rzeczy z piwnicy nie zapomnij najpierw sprawdzić, czy nie znajdują się w niej rzeczy, które jednak chciałbyś zachować. Oprócz piwnicy warto zadbać również o zdawany po przeprowadzce strych i doprowadzić go do właściwego stanu. Jak czytamy na stronie firmy zajmującej się sprzątaniem piwnic i strychów Max-Gruz – nie jest to wcale łatwiejszym zadaniem, niż sprzątanie samej piwnicy.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz