5
Opublikowany 3 listopada 2013 autor Anna Kotkiewicz w wyposażenie
 
 

Systemy przesuwne w szafach 

Szafy z systemem przesuwnym to wygodne i popularnie stosowane rozwiązanie. Można je znaleźć praktycznie w każdym domu, w przedpokoju lub sypialni, spełniają różne funkcje, od szaf typowo ubraniowych po gospodarcze. Drzwi przesuwne przy odpowiednio zaprojektowanym wnętrzu szafy, dają dobry dostęp do przechowywanych elementów garderoby.

Osobiście uważam, że należy unikać nadmiernej ilości skrzydeł i projektować w taki sposób aby było ich jak najmniej. Szafy nie przecinamy niepotrzebnie pionowymi elementami uzyskując tym bardziej przejrzysty i jednolity wygląd naszego mebla.

Anna Kotkiewicz

Standardowa szafa typu „komandor”

to drzwi w ramach aluminiowych lub stalowych o obłych kształtach. Rama bardzo rzuca się w oczy. W zależności od producenta mamy do wyboru kilkanaście kształtów i kilka kolorów ram. Ramy to swoista konstrukcja skrzydła. Utrzymuje wypełnienie drzwi w postaci płyty meblowej, lustra, ratanów, bambusów, kolorowych szkieł lub innych bardziej wymyślnych materiałów. Sam system jezdny jest ukryty w poziomych elementach ramy. Z poziomu użytkownika wózki jezdne są nie widoczne. Decydując się na taki system pamiętajmy, że lepiej pomimo wyższej ceny zdecydować się na wariant aluminium, ponieważ ramy stalowe wycierają się w miejscu przesuwania drzwi i po kilku latach mogą wyglądać dość obskurnie. Oprócz tego charakteryzuje się względnie wysoką trwałością i długą żywotnością.

Nowością na Polskim rynku są bardzo małe ramy aluminiowe o grubości kilku milimetrów.

 

Szafa z drzwiami przesuwnymi na ukrytych wózkach jezdnych.

To system nowoczesny i delikatny. Pozwala na zachowanie prostoty i eleganckiej formy na froncie szafy. Patrząc na naszą szafę widzimy tylko i wyłącznie skrzydła drzwi, z delikatnym luzem umożliwiającym ich przesuwanie. Wózki i system jezdny jest ukryty za skrzydłem lub w samym skrzydle.

Materiał na drzwi wykorzystany w tym systemie to każdego rodzaju płyta meblowa laminowana, MDF lakierowany w różnych wariantach kolorystycznych i o różnym stopniu połysku. Lustra i szkła klejone na podkłady z płyty.

Uważam, że ten system daje nam projektantom, bardzo duże możliwości. Nie ogranicza nas konieczność zastosowania elementów aluminiowych, a aranżacja skrzydeł to nieskończona ilość pomysłów.

Jedynym, dość istotnym minusem jest mniejszy udźwig systemu. Szerokość drzwi nie może dochodzić do 120cm jak w wyżej wymienionym wariancie.

 

Szafa z systemem składano – przesuwnym

Ciekawe i nowatorskie rozwiązanie. Jako jedyne pozwala na pełny wgląd w całe wnętrze naszej szafy. Skrzydła oprócz możliwości

złożenia na jedną ze stron , można dodatkowo w złożonej formie przesuwać. Użytkownikom daje to dużą wygodę. System działa nie zawodnie i bardzo lekko, czas więc na minusy – bardzo wysoka cena. System do dwóch skrzydeł to koszt rzędu 1200 zł. W Polsce tylko jedna firma jest dystrybutorem tego systemu.

 

 

Jak widać mamy bardzo szeroki wybór co do rodzaju, koloru, formy drzwi przesuwnych w szafach wnękowych. Różnią się one zarówno jakością jak i ceną dzięki czemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

 

Anna Kotkiewicz – firma Komodo


Anna Kotkiewicz