Budowa domu to długi proces, jaki składa się z wielu etapów. Każdy etap to wiele decyzji. Każda z decyzji to mnóstwo pytań w głowie, na jakie trzeba sobie odpowiedzieć. Wybór najlepszego projektu jest właśnie takim etapem, podczas którego trzeba zadać sobie parę pytań, jeśli chcemy wybrać projekt, dobrze dopasowany do potrzeb całej rodziny. Jakie to pytania?
Od czego zacząć?
Na pierwszym miejscu warto wiedzieć jak w ogóle zacząć poszukiwania? Gdy wiemy już, jak przedstawiają się plany zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy możemy odrzucić te projekty, jakie takich wymogów nie spełniają. To już bardzo dobry początek, a na pewno jakiś punkt wyjścia. Następnie, trzeba zapytać siebie o swoje plany na przyszłość. Czy lokum, jakie planujemy wybudować, ma nam służyć już do końca życia, czy może będziemy chcieli je w przyszłości sprzedać i wyprowadzić się gdzieś indziej? To ważne, ponieważ jeśli zamierzamy dom sprzedać, to warto nastawić się na projekt bardzo uniwersalny i prosty, jaki sprawdzi się w wielu przypadkach. Zdecydowanie łatwiej jest również sprzedać dom o mniejszej powierzchni.
Włączmy myślenie perspektywiczne
Musimy myśleć o tej inwestycji bardzo przyszłościowo, ponieważ to istotne, czy zamierzamy założyć, albo powiększyć rodzinę, a może w niedługim czasie nasze dzieci się usamodzielnią i wyprowadzą, a my weźmiemy pod swój dach swoich starszych już rodziców. A może też bierzemy pod uwagę taką ewentualność, że nasza córka lub syn założą rodzinę i zamieszkają razem z nami pod jednym dachem. Takie pytania o przyszłość trzeba sobie postawić. Oczywiście wszystkich kolei losu nie jesteśmy w stanie przewidzieć, lecz na niektóre z nich możemy się przygotować już na etapie szukania idealnego projektu domu. Dlaczego to takie ważne?
Dom ciągle na czasie
Idealny dom powinien zmieniać się wraz z nami, szczególnie jeśli ma to być nasza wymarzona przystań do końca życia. Zatem, jeśli planujemy potomstwo, to weźmy pod uwagę dodatkowe pokoje dla dzieci. Natomiast, jeśli bierzemy pod uwagę zamieszkanie kiedyś z dorosłym już dzieckiem i jego rodziną, to ważne, by dało się funkcjonalnie dom podzielić. Weźmy pod uwagę także to, że na starość będzie nam trudniej poruszać się po schodach, więc kilka kondygnacji, w przypadku gdy mamy już swoje lata, to nie jest najlepszy pomysł.
Kwestia dodatkowych pomieszczeń
Tryb życia również ma znaczenie. Jeśli pracujemy w domu, to zadbajmy o wygodny gabinet położony w spokojnej części budynku. Dodatkowe pomieszczenia muszą być dobrze przemyślane, bo spiżarnia, garderoba, czy pomieszczenie gospodarcze trzeba zaplanować na etapie szukania projektu. Również kwestia garażu jest tutaj istotna, bo jeśli ma on być częścią domu, to takich projektów właśnie musimy szukać. A jeśli mamy dwa samochody, jakie chcemy garażować, to te wytyczne też trzeba brać pod uwagę. Dlatego sprawdź projekty domów na domoweklimaty.pl i zobacz, który z nich będzie dla Ciebie idealny.