0
Opublikowany 6 lutego 2017 autor Jaroslaw Wejda w wyposażenie
 
 

Wybór oświetlenia blatu kuchennego


Kuchnia jest bez wątpienia miejscem, w którym spędzamy znaczną ilość naszego czasu. Z pewnością każdy zgodzi się ze mną, że kluczem do przygotowania idealnej potrawy jest dobre zorganizowanie czasu i przestrzeni. Oprócz wyposażenia w sprzęt i funkcjonalne meble kuchnia musi być odpowiednio doświetlona, zwłaszcza w miejscu przygotowania potraw. W dzisiejszym wpisie przedstawię Wam różne typy oświetleń kuchennych blatów. Zaczynajmy!
 

 

Blat z całą pewnością stanowi swoiste centrum kuchni. Dzieje się tam naprawdę wiele – krojenie, mieszanie, przyprawianie i masę przeróżnych czynności wykonujemy na kuchennym blacie. Przyznacie rację, że do wykonywania prac kuchennych niezbędne będzie odpowiednie oświetlenie? Tak jak fronty szafek, obicia blatów czy kształty zlewów, tak i oświetlenie nad blatem przybierać może wiele różnych form. Najprostszym z możliwych rozwiązań jest wykorzystanie linii oświetlenia punktowego nad krawędziami szafki. Rozwiązanie to będzie jednak optymalne tylko w przypadku kiedy nasze szafki nie będą sięgały krawędzi sufitu. Kiedy zdecydowaliśmy, że nasza kuchnia wyposażona będzie w zabudowę pod sufit, wówczas oświetlenie zamocować powinniśmy pod szafkami lub w spodach mebli. Tu mamy już trochę większy wybór ponieważ poza standardowym oświetleniem halogenowym, możemy zamontować efektowne paski led. Oświetlenie przy ich użyciu tworzy jedną zlewającą się jasną powierzchnię. Jest to więc nie tylko estetyczne, ale też bardzo praktyczne rozwiązanie.

Oświetlenie blatu kuchennego może stanowić również ozdobę całej kuchni. Pozwala na to zastosowanie blatu typu “wyspa”. Nad naszą kuchenną wyspą możemy zawiesić efektowne oświetlenie wiszące, które nada charakteru naszemu wnętrzu. Niestety jest to również dosyć kosztowna inwestycja. W porównaniu do oświetlenia halogenowego czy LED, które kosztuje zwykle około kilkudziesięciu złotych, koszt lamp wiszących sięgać może nawet kilkuset złotych za pojedynczą sztukę.

 

 

Zródła: Grafika Google, MuratorDom.


Jaroslaw Wejda