1
Opublikowany 30 lipca 2018 autor Izabela Krzyczkowska w Wiedza budowlana
 
 

Tani i szybki remont mieszkania.Tani i szybki remont mieszkania.

Remont mieszkania zwykle kojarzy się z ogromnymi kosztami, mnóstwem czasu, który trzeba na niego przeznaczyć i ogromem kurzu. Jest i dobra wiadomość- remont nie musi doprowadzić do ruiny finansów i nerwów. Wystarczy zastosować kilka udogodnień.

Zamiast wymiany -pomaluj

Jeżeli kolor płytek, czy mebli przestał się podobać, to zamiast wymieniać płytki lub meble wystarczy je odświeżyć i pomalować na inny kolor. Płytki maluje się specjalnymi farbami do płytek. W kilka godzin stare płytki z kuchni lub łazienki zyskają nowe życie. Aby dokładnie pokryć płytki potrzeba 2 -3 warstwy farby. Bez wątpienia farba do płytek to mniejszy wydatek niż nowy płytki i akcesoria potrzebne do ich położenia. Malowanie zajmuje mniej czasu niż klejenie płytek. Podobnie jest z meblami. Wystarczy odtłuścić mebel benzyną ekstrakcyjną. Przed odnowieniem C starej drewnianej szafy, z której łuszczy się niezbyt lakier trzeba ją ukurzyć, tzn. zarwać powierzchnię lakierniczą za pomocą skrobaka ciesielskiego i przetrzeć papierem ściernym wzdłuż usłojenia drewna. Następnie trzeba zebrać szmatką kurz i pomalować mebel farbą do drewna. Meble ze sklejki lub mebel fornirowany odnawia się przy użyciu farb kredowych. Odnowienie mebli kosztuje dużo mniej niż nowy komplet. Nie trzeba nic wynosić, wyrzucać z szaf, szuflad i półek, a potem ponownie układać. Odnawianie mebli odpowiednimi farbami to także oszczędność czasu.

Upiększenie ściany

Każda farba po pewnym czasie blaknie. Na ścianach widoczne są zabrudzenia, pęknięcia i wszelkie krzywizny. Tapeta przykryje wszelkie niedoskonałości ściany. Mnóstwo wzorów i kolorów pozwala dopasować tapetę do wnętrza i gustu domowników. Klejenie tapety wymaga wprawy, ale w internecie dostępnych jest bardzo dużo filmów instruktażowych. Najprostszą metodą jest malowanie ściany. Nie potrzeba to tego specjalnej wiedzy budowlanej, ani umiejętności artystycznych. Zmiana koloru to zauważalna nowość w pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem malowania dobrze jest zabezpieczyć meble i podłogi folią malarską. Nie będzie wtedy konieczności sprzątania i zmywania z mebli i podłogi kropek farby. Po zakończonym malowaniu folię należy wyrzucić. Interesującym pomysłem na odnowienie ściany są płytki imitujące kamień lub cegłę. Są łatwe w montażu. Pasują do każdego wnętrza.

Zmiana za grosze

malowanie

Kompleksowy remont pokoju to dość znaczny wydatek.. Odświeżenia pokoju można dokonać za pomocą drobnych elementów podnoszących jego standard. Zmiana zasłon, tapicerki mebli, dywanu wizualnie odmieni wnętrze. Ciekawymi dodatkami, które potrafią zmienić charakter wnętrza są obrazy, lampy, lustra i świece. Położenie wykładziny na zniszczonej podłodze poprawi jej wygląd takim kosztem i to w ciągu jednego dnia. Wykładziny elastyczne są łatwe w montażu, wytrzymałe, odporne na ścieranie i łatwo z nich usunąć zabrudzenia. W celu zmiany koloru mebli w kuchni można zastosować specjalne okleiny lub zmienić fronty szafek. Bez kurzu, bałaganu i wydawania dużych pieniędzy kuchnia znów zachwyca wyglądem i zachęca do gotowania.

Wszystkie powyżej omówione prace można wykonać samodzielnie, bez wzywania ekipy remontowej, co znacząco zmniejsza koszty – nie trzeba płacić za usługi firmie budowlanej. Rodzinna praca nad upiększeniem mieszkania wzmacnia więzi rodzinne, uczy współpracy, a dla dzieci stanowi doskonałą remontzabawę i naukę czynności remontowych. Jeżeli wielki remont nie jest konieczny z powodów technicznych, to niewielkie odświeżenie potrafi zauważalnie wpłynąć na wygląd wnętrza i samopoczucie domowników. Dodatkowe lustro wprowadza więcej światła, a pomalowanie płytek w kuchni zmienia całkowicie wygląd tego pomieszczenia. Najważniejsze przy remoncie jest to, aby jego efekt odpowiadał oczekiwaniom domowników. W końcu w domu każdy powinien czuć się komfortowo. Zmienienie co jakiś czas jakiegoś elementu wystroju odświeża wnętrze i dostosowuje je do aktualnych potrzeb domowników. Wybór materiałów wykończeniowych w określonych przedziałach cenowych jest ogromy.

 

Tekst przygotowany we współpracy z klientem Bricoman


Izabela Krzyczkowska