Lato, żar leje się z nieba, człowiek poszukuje choćby odrobinę ochłody. Nie pomaga siedzenie w cieniu, odpoczynek nad wodą, picie zimnej wody, otwarcie okien i zrobienie przeciągu. Żar leje się z nieba, nie ma gdzie się schronić. Nie ma wiatru, powietrze jest suche. Nawet w domu jest za gorąco. Taka pogoda jest bardzo niekorzystna dla małych dzieci, osób starszych i ludzi cierpiących na choroby przewlekłe. Wysokie temperatury mogą doprowadzić do przegrzania organizmu i udaru. Są to już stany niebezpieczne dla zdrowia i życia. Na pogodę nic nie możemy poradzić, ale kilkoma prostymi trikami możemy sprawić, że w domu będzie odrobię chłodniej.
Zamknięcie okien
Tysiące ludzi podczas upałów popełnia zasadniczy błąd- otwiera okna. Otwarte okno powoduje, że mieszkanie nagrzewa się, a gorące powietrze wypełnia pomieszczenie. Prawidłową reakcją jest zamknięcie okien, zasłonięcie rolet, żaluzji lub zasłon. Najskuteczniejszą obroną przed upałem jest przysłonienie okna na zewnątrz. Okna powinno otwierać się rano i wieczorem. W południe , w momencie największego upału okna powinny być zamknięte. Najlepszą porą na otwarcie okien jest czas pomiędzy godziną 4:00 a 6:00. Wtedy rześkie powietrze przedostaje się do mieszkania i ochładza je o kilka stopni. Jeżeli z jakiś powodów nie jest możliwe zamknięcie okien, to dobrym sposobem na obniżenie temperatury jest zmoczenie zasłon i ich ponowne powieszenie. Aby efekt był lepszy można dodatkowo zrobić przeciąg. Osoby, które posiadają balkon dodatkowo mogą rozwiesić na sznurku prześcieradło, które odbije promienie słoneczne
Źródła ciepła
Sprzęty elektroniczne, takie jak: telewizor, komputer, mikrofalówka, pralka, kuchenka, zmywarka, odkurzacz, żelazko wytwarzają ciepło. Dlatego w czasie upału trzeba ograniczyć korzystanie z tych przedmiotów lub korzystać z rano bądź wieczorem. W południe powinna być włączone jedynie lodówka, bez której trudno w upał przechowywać żywność. Warto też wymienić żarówki na energooszczędne, które wytwarzają mniej ciepła.
Wentylator i klimatyzator.
Wentylator skutecznie chłodzi powietrze. Dla lepszego efektu można rozstawić kilka wiatraczków w różnych miejscach w domu i w ten sposób stworzyć przeciąg. Mały podmuch rozproszy ciepło po mieszkaniu, co zmniejszy temperaturę. Trzeba uważać, aby kojący podmuch nie był skierowany bezpośrednio na ludzi, ponieważ grozi to przeziębieniem.
Mniej gotowania
W upał apetyt jest zdecydowanie mniejszy i nie trzeba codziennie gotować obiadu. Wystarczy zrobić lekką sałatkę lub chłodnik. Gotowanie wytwarza dodatkowe ciepło, którego w słoneczny dzień i tak jest za dużo. Niegotowanie w tym czasie sprawi, że temperatura w kuchni nie będzie rosła.
Woda
Rewelacyjnym sposobem na szybkie ochłodzenie mieszkania jest napełnienie wodą wanny i otwarcie drzwi do łazienki. Woda pochłania ciepło i chłodzi powietrze. Doskonale widać nad zbiornikami wodnymi, np.: jeziora, czy morze, gdzie jest odrobinę chłodniej. Ten sam naturalny trik sprawdza się w domu. Innym sposobem na nawilżenie powietrza jest zmoczenie prześcieradeł i/lub ręczników i powieszenie ich na krzesłach, parapetach, itp. Nie wyglądają może za pięknie i na pewno nie można o nich powiedzieć, że są dekoracją, ale doskonale spełniają swoją funkcję – obniżają temperaturę w pomieszczeniu o kilka stopi, co przynosi ulgę domownikom w upalny dzień.
Nowoczesne okna
Wymiana okien, choć jest bardzo droga może być dobrym sposobem na regulowanie temperatury w domu. Nowoczesne okna zespolone mają niższy współczynnik przenikania ciepła do wewnątrz. Na rynku są również okna z szybami przeciwsłonecznym oraz szyby barwione w masie. Idealna temperatura w mieszkaniu to 18 -22°C. Górną granicą temperatury dla wszystkich grup wiekowych w pomieszczenia to 24°C.
Lato niestety szybko przemija i wracają chłody, podczas których mieszkanie potrzebuje więcej ciepła. Pocieszeniem może być fakt, że są kraje, w których wysoka temperatura utrzymuje się przez większość roku. Upalne temperatury w Polsce utrzymują się od maja do września, z największym nasileniem w lipcu i w sierpniu.