Łazienka to miejsce, w którym dbamy o higienę i relaksujemy się. Spędzamy w niej dość dużo czasu. Dlatego coraz większą uwagę zwracamy na wygląd łazienki. Prasa branżowa z zakresu urządzania wnętrz i różnorodne portale zawierają mnóstwo propozycji urządzenia łazienki. We wszystkich projektach łazienki centralnym punktem jest umywalka.
Cechy umywalki
Umywalka w łazience jest niezbędna. Aby była funkcjonalna musi mieć odpowiedni rozmiar i ładnie wyglądać. Przyjmuje się, że średnia szerokość umywalki oscyluje w granicach 45-60 centymetrów, a głębokość 25-56cm. Większa umywalka to mniej kłopotów ze sprzątaniem. Duże umywalki to mniejsze ryzyko zachlapania łazienki. Przy dużych łazienkach wskazane są większe umywalki o szerokości 100, a nawet 150 cm. Pod umywalką dobrze jest umieścić szafkę, którą należy dopasować do wielkości umywalki i całości stylizacji łazienki. Komplet z umywalką tworzy armatura, która stylistycznie powinna być dopasowana do umywalki. Najnowocześniejsze baterie łazienkowe mają możliwość regulacji temperatury wody i jej zużycia.
Kształt umywalki
Wybór kształtu umywalki zależy od indywidualnego gustu. Dostępne są umywalki: owalne, prostokątne i kwadratowe. Kształt powinien być dopasowany do reszty wystroju. Oryginalne umywalki, np.: w innym kolorze niż biały mogą być bardzo ciekawym elementem dekoracyjnym, ale trzeba je umiejętnie wkomponować w całość aranżacji. W jednolicie urządzonych łazienkach można zamontować umywalkę we wzory, która będzie elementem wyróżniającym się w pomieszczeniu i idealnie uzupełni wystrój. Umywalka we wzory nie jest tak szeroko dostępna jak umywalka tradycyjna. Bez wątpienia warto jej szukać, jeżeli chce się mieć niepowtarzalny przedmiot w łazience.
Umywalka na blacie
Projektanci wnętrz proponują, aby umywalkę umieszczać na blacie. Na blacie doskonale wyglądają umywalki owalne, kwadratowe i okrągłe. Ranty takich umywalek są zaokrąglone, co nadaje im eleganckiego charakteru i zapobiega rozchlapaniu wody. Umywalka nablatowa jest wygodna i łatwa do utrzymania w czystości. Jest głębsza niż tradycyjna, więc w okolicy umywalki nie osadzają się osady z mydła.
Szafki pod umywalkę
Asortyment szafek pod umywalkę jest szeroki. Do wyboru, do koloru -od bieli po ciemny brąz. Nie trzeba kupować nowej szafki pod umywalkę. W tej roli równie dobrze sprawdzą się: stara komoda, czy podstawa dawnej maszyny do szycia. Najważniejsze, aby była to rzecz wodoodporna. Przystosowanie takich przedmiotów pod umywalkę wymaga sporo pracy, ale w zamian uzyskuje się niepowtarzalny, nietuzinkowy przedmiot, który jest nie do kupienia w sklepach.
Zestaw
Dla osób, które chcą mieć pewność, że umywalka będzie pasowała rozmiarowo do szafki, nie chcą wprowadzać żadnych poprawek, niczego dopasowywać polecane są zestawy: umywalka+szafka. Wielkość szafki pod umywalkę zależy od wielkości łazienki i umywalki oraz od tego, co chcemy tam przechowywać: kosmetyki, czy środki czystości. Obecnie produkowane szafki pod umywalkę maja najróżniejsze kształty i wykończenia. Do wyboru są modele z otwartymi półkami, szufladami lub zamykanymi drzwiczkami. W szafce z otwartymi półkami nie ukryje się elementów instalacyjnych. Zestaw umywalka+szafka powinien współgrać z innymi elementami wystroju: płytkami, kabina prysznicową lub wanną oraz ewentualnymi innymi meblami łazienkowymi. Najbardziej funkcjonalne są szafki z półkami w środku.
Zagospodarowanie łazienkowej przestrzeni
Łazienki to najczęściej niezbyt duże pomieszczenia i każdy centymetr przestrzeni jest cenny. Bardzo potrzebne są wszelkie schowki, bo pomagają w utrzymaniu czystości. Rozwiązaniem dla osób nie mają w łazience za dużo miejsca jest specjalnie wbudowany w szafce kosz na pranie. Pomocne są szafki wiszące, które są świetnym miejscem na kosmetyki. W sprzedaży dostępne są szafki łazienkowe, w których można schować pralkę i dzięki temu utrzymać jednolitą kolorystykę wyposażenia łazienki i zaoszczędzić tak cenne miejsce. Idealna łazienka musi być funkcjonalna i elegancka.