0
Opublikowany 14 marca 2019 autor Art Branżowy w Ogród
 
 

Urządzenie ogrodu przez specjalistę – czy warto?

Nie ulega wątpliwości, że piękny ogród jest ozdobą naszej posiadłości. To dlatego wiele osób chce, by pięknie się prezentował niezależnie od pory roku czy pogody. Pielęgnowanie ogrodu, a także jego samo zaprojektowanie, wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. To dlatego warto powierzyć tę pracę specjalistom. By nasz ogród cieszył oczy, musimy o niego zadbać jeszcze przed samym jego wykonaniem.

 

Każdy właściciel domu marzy o tym, by jego ogród był piękny i zadbany, a jednocześnie niezbyt wymagający. Co ciekawe, stworzenie takiej kompozycji jest naprawdę możliwe. Jeśli chcemy mieć otoczenie, które będzie estetyczne przez cały rok, a zarazem nie będzie zmuszać nas do ciągłych prac ogrodowych, konieczne jest posiadanie wiedzy zarówno o gatunkach roślin, jak i ich potrzebach. To kluczowy argument przemawiający za tym, by powierzyć realizację naszego projektu specjaliście.

zakładanie ogrodu przez fachowców

 

 

Ogród skrojony na miarę oczekiwań

 

Jeśli posiadamy dom jednorodzinny lub jesteśmy na etapie jego budowy, musimy pomyśleć o zagospodarowaniu terenu wokół budynku. Gdy posiadamy działkę o dużej powierzchni, urządzenie ogrodu będzie doskonałym wyborem. Zyskamy niepowtarzalne miejsce do wypoczynku, a także idealną przestrzeń do zabawy dla dzieci. Nieocenionym plusem jest również stały kontakt z naturą. Jak powszechnie wiadomo, zieleń ma także bardzo korzystny wpływ na uspokojenie.

 

Dodatkowy atut to zacienione miejsca w upalne lato oraz wzbogacanie powietrza w tlen. Jeśli jednak nie chcemy, by ogród szybko stał się naszym utrapieniem, na etapie projektowania trzeba zadbać o to, by był dopasowany do naszych preferencji, ale także możliwości czasowych. Wiele osób pracuje zawodowo i nie może pozwolić sobie na pielęgnację kwiatów czy krzewów kilka razy w tygodniu. To dlatego warto poradzić się specjalisty, które rośliny będą mało wymagające w pielęgnacji.

 

Wiedza o gatunkach roślin

 

Jak zostało wspomniane na samym początku, założenie ogrodu wcale nie jest proste. Musimy posiadać rozległą wiedzę o gatunkach roślin, ich potrzebach, odpowiednim doborze typu stanowiska, a także warunkach glebowych. Co więcej, jeśli zależy nam na tym, by cała kompozycja wyglądała przepięknie przez cały rok, musimy dobrać takie gatunki kwiatów i krzewów, które kwitną w różnych miesiącach bądź pozostają zielone w okresie 12 miesięcy.

 

Musimy również uwzględnić fakt, że niektóre rośliny posadzone blisko siebie mogą niekorzystnie na siebie wpływać. W efekcie mogą ulec zniszczeniu. Z kolei jeszcze inne wspomagają wzajemnie swój rozwój.

 

rośliny w ogrodzie

 

Projektowanie ogrodu przez fachowców – zalety

 

Istnieje mnóstwo korzyści płynących z faktu, że powierzymy urządzanie naszego zielonego zakątka specjalistom. Przede wszystkim ogród będzie nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Zostaną odpowiednio dobrane rośliny, ale nie zabraknie miejsca dla domowników oraz ich gości. Cała kompozycja z pewnością będzie dopasowana do naszego gustu oraz indywidualnych preferencji. Korzystając z usług fachowców, możemy mieć także pewność, że rośliny będą dobrane do warunków środowiskowych, a tym samym będą się intensywnie rozwijać.

 

Charakter zielonego zakątka

 

Dodatkowym plusem jest także fakt, że charakter naszej zielonej przestrzeni będzie dopasowany do naszych możliwości. Jeśli możemy poświęcić na pielęgnację niewiele czasu, fachowcy uwzględnią to podczas projektowania. Co więcej, gatunki roślin będą skomponowane w ten sposób, by kwitły w różnych miesiącach, dlatego w okresie całego roku ogród będzie prezentował się efektownie.

 

Kolejna zaleta to wyznaczone ścieżki oraz strefy rekreacji. Rodzice mogą zdecydować się dodatkowo na plac zabaw. Dopasowanie roślin, elementów małej architektury, a także pozostałych elementów, stworzy bardzo ciekawą całość przepełnioną bogatą kolorystyką, kształtami czy fakturami. Oczywiście oszczędzamy także czas i nie musimy przejmować się realizacją.

 

Etapy projektowania

 

Urządzanie ogrodów składa się z kilku etapów. Aby zielony zakątek prezentował się naprawdę świetnie, konieczne jest przede wszystkim sporządzenie dobrego planu. To właśnie w nim szczegółowo zawieramy informacje dotyczące układu roślin, ścieżek, oczek wodnych, elementów dekoracyjnych. W planie musi znaleźć się także rozpiska gleb, w jakich znajdą się poszczególne rośliny.

 

Projekty ogrodów muszą także informować o tym, jak nawadniać poszczególne rośliny. Znajdziemy w nich dodatkowo informacje o płotach czy lampach. Pamiętajmy także, że projekt to dopiero pierwszy krok. Później ogród należy odpowiednio obsadzić oraz się o niego troszczyć. Wymaga to odpowiedniej wiedzy i specjalistycznych narzędzi.

 

realizacja projektu

 

Komu zlecić aranżację?

Aranżacja ogrodów z pewnością nie należy do najłatwiejszych, dlatego najlepiej będzie, jeśli to zadanie powierzymy fachowcom. Szukając odpowiedniej firmy, sprawdźmy jej uprawnienia oraz to, jakimi narzędziami dysponują. Czy są to nowoczesne narzędzia, które pozwolą na realizację naszych planów? Warto dowiedzieć się tego na wstępie.

 

Pracę nad projektem i aranżacją ogrodu powinniśmy zlecić fachowcom, którzy odpowiednio wpasują się w nasze gusta i dostosują każdy nawet najmniejszy szczegół tak aby odpowiadał oczekiwaniom pod względem estetycznym i spełniał wszystkie obowiązujące zasady. Dla profesjonalistów, praca w ogrodzie powinna być przede wszystkim wielką pasją, tylko dzięki temu możliwe jest osiągnięcie zadowalającego efektu dla obu stron.

Odpowiednia firma

Istnieje wiele firm, które zajmują się projektami i urządzaniem ogrodów. Dla mieszkańców podkarpacia i małopolski, profesjonalny projekt ogrodu wykonać mogą projektanci ogrodu BS Ogrody. Tylko zespół doświadczonych specjalistów jest w stanie zagwarantować Ci usługi zgodne z oczekiwaniami i zadowalający efekt prac.

 

Warto wiedzieć, jak wybrać tę odpowiednią. Pamiętajmy, że ogród jest niejako pomieszczeniem naszego domu, jednak o specyficznym charakterze. Tak samo, jak dbamy o wystrój i atmosferę naszych czterech kątów, analogicznie postępujemy w przypadku ogrodu. Powierzając kwestię zaprojektowania zielonego zakątka fachowcom, opowiedzmy o naszych pomysłach i potrzebach. Dodajmy również, jakim dysponujemy budżetem, by uniknąć ewentualnych niespodzianek.

 

Konsultacje z fachowcami


Fachowcy powinni wziąć pod uwagę nasze wytyczne, a także specyfikę danego terenu, rodzaj gleby, nasłonecznienie oraz szereg innych istotnych kwestii. Jeśli chcemy, możemy skonsultować się także odnośnie zamontowania fontann, altanek, oczek wodnych, basenów czy skalniaków. Nie bójmy się zadawać pytań. Profesjonalna firma z pewnością doradzi nam najkorzystniejsze rozwiązania, które będą spełniały nasze wymogi.

 

Dlaczego projektowanie jest trudne?

 

Niestety, ale schody zaczynają się już na etapie planowania. Projektowanie ogrodów nie jest z pewnością prostym zadaniem. Nasz zielony zakątek powinien pięknie się prezentować w czasie całego roku, a nie jedynie w porze kwitnienia. To dlatego musimy posiadać rozległą wiedzę.

 

By ogród wyglądał efektownie, musimy wiedzieć, kiedy kwitną dane rośliny, dysponować informacjami na temat gleby i określania jej specyfiki. Musimy również mieć wyobraźnię przestrzenną, aby cała kompozycja była spójna i prezentowała się olśniewająco – nawet mimo sezonowych zmian.

 

Ogród jak z marzeń

 

Fachowcy z pewnością zadbają również o to, by nasz przydomowy ogród był urządzony ze smakiem, a jednocześnie pozostał funkcjonalny – w końcu to my mamy czuć się w nim dobrze. Należy pamiętać, że to nie tylko estetyczne miejsce dla roślin, ale przede wszystkim dla domowników i gości. Projektanci z pewnością wezmą to pod uwagę. Szczegółowo określą strefy ogrodowe, gdzie będziemy mogli w spokoju wypoczywać.

 

Szybka realizacja planu

 

Niebywały plus to oczywiście sprawna realizacja. Nie musimy zajmować się tym na własną rękę, a tym samym – oszczędzamy czas. Fachowcy wcielą naszą wizję w życie, a my możemy się cieszyć ostatecznym wyglądem ogrodów.

 

Jak widać, powierzenie zadania fachowcom to sporo udogodnień. Jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem, warto rozważyć zaprojektowanie i realizację ogrodów przez profesjonalistów.

 


Art Branżowy

 
Artykuły branżowe