W końcu po latach wyrzeczeń uzbierałeś wymaganą kwotę na zakup wymarzonego nowego mieszkania albo – co gorsza – zamierzasz wziąć kredyt mieszkaniowy. Teraz czeka Cię poważna decyzja, któremu deweloperowi powierzyć swoje pieniądze. Jak sprawdzić jego wiarygodność i czy w ogóle jest sens się tym przejmować?
Wiarygodny deweloper
Sposobów na sprawdzenie dewelopera jest kilka, żaden z nich nie da stuprocentowej pewności, że wszystko pójdzie dobrze, jednakże w ten sposób możemy zlikwidować je do niezbędnego minimum.
Najprostszym sposobem jest zatrudnienie specjalistycznej firmy, która się tym zajmie, co oczywiście troszkę kosztuje, w zamian jednak dostajemy pełny raport na temat kondycji finansowo-prawnej. Możemy się także zgłosić do doradcy do spraw nieruchomości, który nam sprawdzi, czy nowe mieszkania deweloperskie są warte zachodu.
Jeśli jednak postanowiliśmy samodzielnie sprawdzić wiarygodność, wybranego przez nas dewelopera czeka nas troszkę więcej pracy, z którą jednak przy odpowiedniej dozie samozaparcia powinniśmy dać sobie radę. Na początek polecam zacząć od przeglądnięcia internetowych stron związanych z naszym przedsiębiorcą, sprawdzenia, jakie posiada opinie, jakie projekty zostały przez niego już ukończone, czy zostały one wykonane w sposób prawidłowy i na czas oraz, czy często są jakieś zażalenia w stosunku do jego prac. Dalej możemy poszukać, czy przynależy on do którejś z organizacji branżowych, jeśli tak to bardzo dobry sygnał, gdyż na przykład Polski Związek Firm Deweloperskich weryfikuje swoich członków, a także wymusza na nich stosowanie dobrych relacji z klientami. W dalszym etapie można pokusić się o sprawdzenie miejsca budowy aktualnego przedsięwzięcia, to znaczy, jakie panują tam warunki, kto jest generalnym wykonawcą i czy ludzie są z niego zadowoleni.
Po tych pierwszych krokach czeka nas troszkę biurokracji, aby upewnić się, czy nasze nowe mieszkanie od dewelopera na pewno powstanie, czyli czas się przyjrzeć dokumentacji. Na pewno trzeba będzie przeglądnąć KRS, co powie nam już co nieco o kondycji naszej firmy, gdyż musi ona co roku przekładać sprawozdanie finansowe, będziemy mogli zobaczyć również, czy nie została zmieniona nazwa, a jeżeli tak to z jakiej przyczyny.
Następnie można przejrzeć Księgę Wieczystą, z której możemy się dowiedzieć, kto jest właścicielem gruntu oraz czy nieruchomość ta nie jest obciążona hipoteką. Warto również obejrzeć miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, aby się dowiedzieć, jak może wyglądać okolica w przyszłości. Ważną rzeczą jest, aby posiadać ostateczną decyzję pozwolenia na budowę co zagwarantuje nam, że przynajmniej z tego tytułu nie będzie opóźnień w rozpoczęciu inwestycji.
Na koniec warto przyjrzeć się jeszcze umowie, którą będziemy musieli podpisać, ocenić, czy jest ona napisana uczciwie tak, aby zabezpieczyć interesy zarówno nasze, jak i dewelopera, a nie tylko jego.
Czy warto więc sprawdzać? Myślę, że tak w końcu nie chodzi tu o małe pieniądze i nie ważne, w jaki sposób to zrobisz sam czy przy pomocy firm trzecich dzięki naszej zapobiegliwość będziemy mogli podjąć właściwą decyzję.