Opublikowany 11 lutego 2016 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Wnętrzarskie trendy 2016 w rytmach eko

Wraz z nadejściem nowego roku w prasie i na blogach pojawiają się informacje na temat wnętrzarskich trendów, które będą dominować w najbliższych miesiącach. Projektanci, styliści, znawcy branży wnętrzarskiej oczywiście znacznie wcześniej dywagują o tym, co będzie modne w danym sezonie, co przetrwa, przebrzmi lub po latach powróci w zupełnie odświeżonej szacie. Zgodnie z ich prognozami, wnętrza w 2016 roku będą pulsowały w rytmie eko, znajdziemy w nich sporo nawiązań do natury, subtelną kolorystykę, przyjemne w dotyku faktury i ciekawe wzornictwo.

Co będzie modne w 2016 roku?

Ekologia wkracza w wiele dziedzin naszego życia. Kilka sezonów temu zawitała do wnętrz i jak na razie nic nie wskazuje, na to, że miałaby się z nich wyprowadzić. Podobnie, jak w latach poprzednich, w czołówce wnętrzarskich trendów będzie drewno, zarówno to idealnie wyszlifowane, jak i z odzysku, pomalowane i lite, z widoczną tkanką i usłojeniem. Wystąpi nie tylko w roli mebli, pojawi się też w formie akcesoriów, które będą stanowić naturalny akcent. Uniwersalny charakter i prostota sprawiają, że jego obecność będzie mile widziana w zasadzie w każdym wnętrzu, niezależnie od stylu.

W tym roku towarzystwa drewnu dotrzyma kamień, ale nie byle jaki, tylko marmur w pięknych odcieniach bieli, zieleni i różu. Znajdzie zastosowanie w postaci blatów mebli kuchennych i stolików kawowych, obudów kominków, a także kuchennych akcesoriów, jak chociażby moździerze czy deski do krojenia. Wkroczy na salony jako okładzina ścienna lub płyty posadzkowe. Jego szlachetny charakter doda wnętrzom splendoru i niepowtarzalnego charakteru.

Mówiąc o ekologicznych inspiracjach nie sposób pominąć rośliny i motywy roślinne. W tym roku wnętrza otworzą się na naturę, dosłownie wpuszczając ją do środka. Pojawi się dużo zieleni – powrócą fikusy i paprocie, które lata swej świetności przeżywały dawno temu. Design i natura pogodzą się zacierając granice pomiędzy wnętrzem, a ogrodem, tarasem lub balkonem. Modne będą nie tylko pojedyncze akcenty kwiatowe czy naścienne nadruki inspirowane naturą, znawcy tematu prognozują, iż nadchodzi czas wertykalnych ogrodów. To taki specjalny rodzaj kwietnika-ogrodu zakładanego na ścianie, niejednokrotnie na całej jej powierzchni, który daje niesamowite efekty wizualne.

źródło zdjęć: ecomanka.blogspot.com, sztuka-architektury.pl, studiomac.pl, orasey.blogspot.com, homenid.com, marvipolatelier.pl


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja