Wreszcie wiosna ! Sadzimy thuje brabant
![]() |
Wreszcie nareszcie mamy wiosnę! A więc sezon ogrodowy czas zacząć. Udało się nam trafić na cykliczną promocję na tuje (thuje) w Obi. Nasze zakupu i wysadzanie iglaków w granicach naszej działki rozpoczęliśmy już w roku 2009, gdzie w październiku również w promocji w Obi zakupiliśmy 30 sztuk thuj brabant i zaczęliśmy sadzić wzdłuż granicy z sąsiadami tuż przy ogrodzeniu. Mieliśmy mieszane uczucia co do jakości sadzonek, wszyscy naokoło również mówili, że marketowe sadzonki, nie wiadomo jakiego pochodzenia, mogą mieć poucinane korzenie itd., że połowa się nie przyjmie. Ku naszemu zaskoczeniu jak dotąd wszystkie thuje do dnia dzisiejszego mają się dobrze i rosną bardzo szybko oraz okazale, przybierając na objętości i wysokości. Drugą partię sadzonek tuji brabant z Obi zakupiliśmy w 2011 roku w jesieni i zasadziliśmy na przodzie działki oraz wzdłuż drogi przy zakręcie aż do wysokości wykusza.
Thuje sadzimy około 50 cm od granicy, by zmieścić kiedyś siatkę ogrodzeniową. Dajemy odstęp między drzewkami 80 cm. Docelowo chcemy zielone ogrodzenie całej działki na zasadzie żywopłotu. Być może nigdy nie zrobimy siatki ogrodzeniowej, kto wie.
Sadzając sadzonki, trzymamy się zasady, że dołek w ziemi powinien mieć dwukrotność objętości korzeni. Wykopany dołek zalewamy wodą i czekamy, aż woda wsiąknie, by ziemia stała się miękka i bardziej gościnna dla drzewek. Niestety, ziemia na naszej działce jest nawożona, by podnieść teren, występują w niej duże ilości kamienia i różnych rzeczy przywożonych wraz z ziemią, co strasznie utrudnia kopanie.
Dno dołka wypełniamy ziemią do iglaków, następnie wsadzamy korzenie tak, by były schowane w ziemi tak, jak były pierwotnie zasadzone na fermie drzewek. Sadzonki obsypujemy ziemią do iglaków na pół zmieszaną ze zwykłą ziemią, by trochę zaoszczędzić. Całość delikatnie uklepujemy i podlewamy około 2 litry wody na drzewko. Tą metodą wsadziliśmy już około 70 thuji i żadna z nich jeszcze nie zwiędła.
Młodych drzewek nie nawozimy przez pierwszy rok od wysadzenia. Drzewka rosną w metrowym pasie z agrowłókniny, by zapewnić odpowiednią ciepłotę i wilgotność oraz uniemożliwić rozwój chwastów wokół drzewek. Drzewka obsypujemy ścinkami kory ogrodniczej, by zapewnić odpowiednią wilgotność i kwasowość gleby dzięki rozkładającej się korze.
Sadzonki z Obi w cenie 9,76, wysokości około 80-100 cm, mają bardzo dobrze rozwinięte korzenie i bryła drzewka jest ładnie gęsto rozrośnięta. Drzewka pochodzą z farm w Holandii. Polujcie na promocje w marcu oraz październiku każdego roku. Sadzonki znikają ze sklepu w przeciągu jednego weekendu. Worek ziemi do iglaków w sklepie ogrodniczym to koszt 10 zł za worek 25-litrowy. Tyle samo trzeba dać za korę do podsypania drzewka.
Thuja occidentalis Brabant
Żywotnik zachodni Brabant to najszybciej rosnąca odmiana żywotników. Przyrost roczny wynosi nawet do 40 cm. W wieku 10 lat osiąga 3 – 4 metrów wysokości. To jedna z najcenniejszych odmian polecanych do ogrodów na formowane i strzyżone żywopłoty. Wymaga kwaśnych, wilgotnych gleb, dobrze rośnie w pełnym słońcu jak i w cieniu. Jest w pełni mrozoodporna.
W celu uzyskania formowanego żywopłotu zalecany rozstaw sadzenia to 50 – 60 cm. Do zaprawienia dołków podczas sadzenia dodajemy torfu wysokiego o pH 3,5-5,5. Wymaga regularnego cięcia, przynajmniej raz w roku,






























Bardzo fajny wpis, pozdrawiam
Ja ma thuje 'Brabant’ posadzoną jako część żywopłotu.
Jest bardzo gęsta, żywo zielono zabarwiona, bez wyraźnego przewodnika, pokrój pośredni pomiędzy szerokim stożkiem a wysmukłym jajem. Wspaniała odmiana na szybko rosnące, cięte żywopłoty. 10-letnie okazy osiągają nawet 3 m wysokości. Znoszą lekkie zacienienie, zupełnie odporne na niskie temperatury i raczej na choroby. Gęstość sadzenia zgodnie z zaleceniami w rzędzie od 0,7 do 0,9 metra. Ja posadziłem co 70 cm
Nie żałujcie tylko TNIJCIE! Brabant uwielbia być ciętym. Jesli chodzi o odległość rozsady 70 cm i na pewno nie mniejsza.