Wreszcie nareszcie mamy wiosnę ! A więc sezon ogrodowy czas zacząć. Udało się nam trafić na cykliczną promocję na tuje (thuje) w Obi. Nasze zakupu i wysadzanie iglaków w granicach naszej działki rozpoczęliśmy już w roku 2009. Gdzie w październiku również w promocji w obi zakupiliśmy 30sztuk thuj brabant i zaczęliśmy zadzić wzdłuż granicy z sąsiadami tuż przy ogrodzeniu. Mieliśmy mieszane uczucia co do jakości sadzonek, wszyscy na około również mówili że marketowe sadzonki nie wiadomo jakiego pochodzenia mogą nieć poucinane korzenie .. itp, że połowa się nie przyjmie itp. Ku naszemu zaskoczeniu jak dotąd wszystkie thuje do dnia dzisiejszego mają się dobrze i rosną bardzo szybko i okazale przybierając na objętości i wysokości. Drugą partię sadzonek tuji brabant z obi zakupiliśmy w 2011 roku w jesieni i zasadziliśmy na przodzie działki oraz wzdłuż drogi przy zakręcie aż do wysokości wykusza.
więcej…
Thuje sadzimy około 50cm od granicy by zmieścić kiedyś siatkę ogrodzeniową. Dajemy odstęp miedzy drzewkami 80cm. Docelowo chcemy zielone ogrodzenie całej działki na zasadzie żywopłotu. Być może nigdy nie zrobimy siatki ogrodzeniowej kto wie.
Sadząc sadzonki trzymamy się zasady dołek w ziemi dwu krotność objętości korzeni, wykopany dołek zalewamy wodą i czekamy aż woda wsiąknie by ziemia zrobiła sie miekka i bardziej gościnna dla drzewek. Niestety ziemia na naszej działce jest nawożona by podnieś teren, występują w niej duże ilości kamienia i rożnych rzeczy naprzywożonych wraz z ziemia, co strasznie utrudnia w niej kopania.
Dno dołka wypełniamy ziemią do iglaków, następnie wsadzamy korzenie tak by były schowane w ziemi jak były pierwotnie zasadzone na fermie drzewek. Sadzonki obsypujemy ziemią do iglaków na pół zmieszaną ze zwykłą ziemią by trochę zaoszczędzić. Całość delikatnie uklepujemy i podlewamy około 2 litra wody na drzewko. Tą metodą wsadziliśmy już około 70 thuji i jeszcze nam żadna nie zwiędła.
Młodych drzewek nie nawozimy przez pierwszy rok od wysadzenia.
Drzewka rosną w metrowym pasie z agrowłókniny by zapewnić odpowiednia ciepłotę i wilgotność i uniemożliwić rozwój chwastów wokół drzewek.
Drzewka obsypujemy ścinkami kory ogrodniczej by zapewnić odpowiednia wilgotność i kwasotę gleby dzięki rozkładającej się korze.
Sadzonki z obi w cenie 9,76 wysokości około 80-100cm mają bardzo dobrze rozwinięte korzenie, bryła drzewka bardzo ładnie gęsto rozrośnięta. Drzewka pochodzą z farm w Holandii. Polujcie na promocje w marcu oraz październiku każdego roku. Sadzonki znikają ze sklepu w przeciągu jednego weekendu.
Worek ziemi do iglaków w sklepie ogrodniczym to koszt 10zł za worek 25litrowy. Tyle samo trzeba dać za kore do podsypania drzewka.
Thuja occidentalis Brabant
Żywotnik zachodni Brabant
Najszybciej rosnąca odmiana żywotników. Przyrost roczny nawet do 40cm. W wieku 10lat osiąga 3 – 4 metrów wysokości. Jedna z najcenniejszych odmian polecana do ogrodów na formowane i strzyżone żywopłoty.
Wymaga kwaśnych wilgotnych gleb, dobrze rośnie w pełnym słońcu jak i w cieniu. W pełni mrozoodporna.
W celu uzyskania formowanego żywopłotu zalecany rozstaw sadzenia to 50 – 60 cm.
Do zaprawienia dołków podczas sadzenia dodajemy torfu wysokiego o Ph 3,5-5,5.
Wymaga regularnego cięcia, przynajmniej raz w roku, wczesną wiosną lub jesienią.
Zasilamy nawozami wieloskładnikowymi przeznaczonymi dla iglaków.
Pierwszą dawkę nawozu stosujemy w kwietniu, drugą w czerwcu i ostatnią w wrześniu
Poniżej zdjęcia tuji wsadzonych w październiku 2009 roku. Wschodnia granica działki przy ogrodzeniu z sąsiadami.
więcej zdjęć znajdziecie w galerii marzec 2012,
Inne zdjęcia gdzie można wypatrzeć nasze thuje są w temacie Tynki zewnętrzna oraz w innych galeriach poszczególnych miesięcy.
Video i foto reportaż w formie filmu na moim kanale na youtube.com 123budujemyPL
Tradycyjnie zapraszam do dyskusji w komentarzach.
Bardzo fajny wpis, pozdrawiam
Ja ma thuje 'Brabant’ posadzoną jako część żywopłotu.
Jest bardzo gęsta, żywo zielono zabarwiona, bez wyraźnego przewodnika, pokrój pośredni pomiędzy szerokim stożkiem a wysmukłym jajem. Wspaniała odmiana na szybko rosnące, cięte żywopłoty. 10-letnie okazy osiągają nawet 3 m wysokości. Znoszą lekkie zacienienie, zupełnie odporne na niskie temperatury i raczej na choroby. Gęstość sadzenia zgodnie z zaleceniami w rzędzie od 0,7 do 0,9 metra. Ja posadziłem co 70 cm
Nie żałujcie tylko TNIJCIE! Brabant uwielbia być ciętym. Jesli chodzi o odległość rozsady 70 cm i na pewno nie mniejsza.