Które meble ogrodowe będą najlepsze? Z drewna, metalu, plastikowe lub rattanowe? Gdzie kupować meble ogrodowe oraz czym kierować się podczas wyboru?
Najczęściej wymagamy, aby meble ogrodowe służyły przez lata, były wygodne oraz aby stanowiły ozdobę naszego tarasu, balkonu lub innego zakątka ogrodowego. Poza trwałością i wyglądem, ważnym czynnikiem warunkującym decyzję o zakupie jest cena.
Przepisem na udany wybór mebli jest kierowanie się indywidualnymi potrzebami. Jeśli ogród lub taras traktujemy głównie jako miejsce spokojnego odpoczynku z książką, wówczas lepiej sprawdzą się leżaki niż stół biesiadny. Jeśli ogród ma być dla nas głównie miejscem spędzania czasu z dziećmi i najbliższą rodziną, wtedy trafnym wyborem będzie zestaw wypoczynkowy z kanapą i niskim stolikiem w roli głównej. Natomiast tworząc w ogrodzie miejsce do biesiadowania, sięgnijmy po zestawy stołowe.
Wybór mebli ogrodowych powinien być podyktowany sposobem,
w jaki spędzamy wolny czas. Na zdjęciu: meble tarasowe, źródło: Ogrodosfera
W wyborze mebli ogrodowych powinniśmy też uwzględnić miejsce, w którym będą stały. Meble, które mają stać na trawie, w miejscu nieosłoniętym przed wiatrem i deszczem, powinny być wykonane z trwałych materiałów. Najlepiej sprawdza się w takich warunkach plastik, technorattan i metal.
Dużym błędem będzie natomiast ustawianie w takich warunkach drogich mebli drewnianych, wykonanych z cienkich warstw surowca. Co prawda, meble ogrodowe drewniane są sprzedawane w wersji zaimpregnowanej. Dodatkowo, okresowo stosuje się odnawianie ochronnej powłoki zewnętrznej w takich meblach. Poza tym istnieją gatunki predestynowane do znoszenia najgorszych warunków atmosferycznych w sposób godny: należą do nich gatunki egzotyczne, takie jak cedr lub eukaliptus (spośród gatunków krajowych: iglaki i akacja). Nie zmienia to faktu, że drewno jest surowcem naturalnym i zdecydowanie łatwiej jest je wyeksploatować niż materiały syntetyczne lub stal.
Meble ogrodowe z drewna wymagają okresowej impregnacji. Fot. Ogrodosfera
Dlatego, do miejsc szczególnie wyeksponowanych na słońce, deszcz i wiatr, przeznaczone są na przykład nowoczesne meble technorattanowe, będące połączeniem tworzywa sztucznego z naturalną żywicą. Nie bez powodu meble technorattanowe szturmem zdobyły serca restauratorów, którzy stanowią specyficzną grupę klientów szczególnie zainteresowanych tym, aby kupowane przez nich meble były nieprzemakalne i trwałe.
Technorattan stanowi wyjątkową propozycję: poza tym, że są trwałe, są też lekkie i łatwe w czyszczeniu, a ich minimalistyczny design sprawia, że ogród lub taras, który nimi doposażymy, nabiera eleganckiego wyrazu. Sprzedawane są w komplecie z miękkimi poduszkami, pokrowcami lub materacami, dzięki którym są też bardzo wygodne i ciepłe. Mimo że ich cena nie jest najniższa, jest to inwestycja na lata. W przeciwieństwie do swoich naturalnych odpowiedników – mebli rattanowych – wytwarzane są fabrycznie, dzięki czemu splot jest niezwykle regularny i estetyczny.
Meble technorattanowe cieszą się dużą popularnością wśród
restauratorów szukających wyposażenia ogródków. źródło: Ogrodosfera
Jeśli technorattan do nas nie przemawia, popatrzmy na meble rattanowe. Są plecione z włókien naturalnych roślin, przez co z czasem mogą się przecierać w strategicznych miejscach. Splot nie jest już tak równy, a po latach przebywania na słońcu, meble te mogą się odbarwiać.
W poszukiwaniu maksymalnej trwałości, warto zwrócić się w stronę metalu. Meble metalowe, wbrew potocznemu wrażeniu, nie muszą mieć siermiężnego wyglądu. Nowoczesne meble aluminiowe, pokryte farbą o nienachalnej kolorystyce, z obiciami lub z siedziskami w formie siatki mogą trafić doskonale w potrzeby osób szukających stonowanej aranżacji. Nie sprawiają też kłopotów w konserwacji, a dzięki temu, że wykonane są z praktycznie niezniszczalnego materiału, niestraszne im będą gradobicia, ulewne deszcze, wielogodzinne napromieniowanie słońcem czy nawet śnieg.
Na zdjęciu: nowoczesne meble ogrodowe z aluminium, fot. Ogrodosfera
Na szczególną uwagę w tej kategorii zasługują meble żeliwne – masywne, najczęściej z drewnianymi oparciami. Doskonale nadają się na ławki parkowe lub na aranżację altany. Żeliwne okucia dodają im masy, co może zadziałać na plus szczególnie w tych miejscach, które przeznaczone są do biesiadowania wokół ogniska lub pod altaną. Nie przewróci ich żadne wiatr, można swobodnie się na nich oprzeć. Co jakiś czas, należy odnowić zewnętrzną warstwę farby, którą pokrywane są okucia.
Meble żeliwne z drewnianymi oparciami. Fot. Ogrodosfera
Kiedy już wybór surowca jest za nami, zwykle zaczynamy się głowić nad tym, w jaki sposób urządzić nasz ogrodowy azyl. Tutaj również wiele zależy od indywidualnych warunków i preferencji. Jeśli urządzamy altanę do grillowania, powinniśmy uwzględnić w swoich planach stworzenie miejsca do przygotowywania posiłków.
W niewielkich altanach lepiej sprawdzą się ławy niż oddzielne fotele lub krzesła. Kupując natomiast meble do miejsca niezadaszonego, odpowiednio wcześniej zaplanujmy miejsce na parasol szukając np. takiego stołu, który będzie miał otwory umożliwiające zainstalowanie go na środku blatu i zakotwiczenie pod stołem. Okaże się to bardzo przydatne podczas używania mebli na pełnym słońcu.
Jeśli miejsce, w którym chcemy ustawić meble, będzie wyeksponowane na podmuchy wiatru, wówczas dobrym pomysłem jest kupienie takich foteli, krzeseł lub huśtawek, które będą miały szerokie oparcia, umożliwiające komfortowe spędzanie czasu na zewnątrz mimo niekorzystnej pogody. Urządzając ogród głównie dla dzieci, zadbajmy też o to, abyśmy mieli gdzie usiąść podczas towarzyszenia im w zabawach. Może być to drewniana pergola lub wygodna ławka.
Dzięki takiemu designowi, po dołączeniu koca lub innej tkaniny do zestawu,
możliwe jest wydłużanie czasu spędzanego na zewnątrz. Fot. Ogrodosfera
Meble ogrodowe można kupić w centrach dystrybuujących wyposażenie ogrodów oraz w marketach budowlanych. W szczycie sezonu, znajdziemy też ciekawe modele w supermarketach. Najlepszym jednak miejscem do zakupu wydaje się być Internet. Sklepy internetowe oferują najniższe ceny i wyjątkowo szeroki asortyment. Wiele z nich jest wyspecjalizowana w sprzedaży tego typu towarów. Dzięki temu, takie sklepy mogą zaoferować klientowi szereg opcji dodatkowych, przeróbki oraz sprawne realizowanie napraw gwarancyjnych.
Zawsze uważałem, że najlepszym rozwiązaniem do ogrodu są meble drewniane. Rzecz jasna nie każde – są gorsze i lepsze, o czym pewnie każdy wie. Generalnie chodzi o to, żeby takie meble nie tylko ładnie wyglądały, ale też były trwałe, a to już zależy od jakości drewna, impregnacji itp. Jakoś rok temu z bratem odnawialiśmy wysłużony komplet – efekt fajny. Nogi od stołu i krzeseł mimo to nie wyglądały idealnie, więc zrobiliśmy na nich pleciony wzór sznurem jutowym z muntech24. Wyszło zaskakująco dobrze, do ogrodu wkroczył tym samym trend eko bardzo teraz popularny. Ale taki ogólny wniosek związany z meblami ogrodowymi z drewna jest taki, że trzeba je poddawać regularnej impregnacji i rzecz jasna na czas jesienno-zimowy schować w suchym miejscu.
Bejcowałem meble ogrodowe Vidaronem na kolor sosna oregońska. Jestem zadowolony. Bejce łatwo sie nakłada, ma ładny kolor i szybko schnie. Kolor jest trwały.