Zmywarka to urządzenie, dzięki któremu szybciej uporasz się z pracami domowymi. Na pewno sam znasz szereg jej zalet, dlatego zainteresowałeś się zakupem i postanowiłeś poszukać informacji. Sprawdź, na co powinieneś zwrócić uwagę, by wybrać zmywarkę idealną, czyli dopasowaną do Twoich potrzeb.
Rozmiar kuchni a zmywarka
Jeszcze niedawno zmywarka w mieszkaniach w bloku uważana była za zbytek. W opinii wielu sosób małej kuchni sprzęt do zmywania niepotrzebnie zajmuje miejsce i zaburza wizualną spójność. Ale czy zawsze? Niekoniecznie!
Popularnym wyborem wśród zmywarek są modele wolnostojące. Nadają się zwłaszcza do dużych kuchni, gdzie panuje dowolność w ustawieniu urządzenia. Dobrze, by wizualnie pasowały do pozostałych sprzętów znajdujących się w pomieszczeniu: lodówki, piekarnika, mikrofalówki. Standardowe kolory to biel oraz stal, ale bez trudu znajdzie się także fantazyjne zmywarki w kolorach tęczy, a nawet utrzymane w stylu retro.
W mniejszych kuchniach, gdzie meble robione są na wymiar, lepszym rozwiązaniem może być skorzystanie z opcji zabudowania zmywarki. Wówczas klapę urządzenia obudowuje się frontem, co dodatkowo zapewnia spójność stylistyki kuchennej. Takie zmywarki dzieli się na częściowo oraz całkowicie zintegrowane. W tych pierwszych panel jest widoczny, ponieważ front mebli nie pokrywa całego urządzenia. W drugich wszystko jest ukryte – panel mieści się w klapie zmywarki, więc widać go dopiero po otwarciu drzwiczek szafki.
Z uwagi na różne możliwości finansowe osób, które uznają posiadanie zmywarki za niezbędne, sklepy często wygotowują promocje AGD, przeceny oraz wyprzedaże – to właśnie na nich warto poszukać idealnej zmywarki.
Od czego zależy klasa zmywarki?
Każdy sprzęt AGD ma jakąś klasę, przy czym zawsze jest ona zależna od innych parametrów. W odniesieniu do zmywarek są to: pobór energii, efektywność zmywania, suszenie. Oznaczenie klasy składa się zatem z trzech liter, np. AAA lub ABB, gdzie A to najlepsza wartość, a G najgorsza.
Warto wiedzieć, że:
- poziom zużycia energii w zmywarkach określa się w odniesieniu do cyklu zmywania. Różnice pomiędzy klasami nie są wielkie, jednak jeśli weźmiemy klasy z brzegów, czyli A i G, różnica wynosi aż 70% poboru energii! Warto kupić sprzęt wyższej klasy, by zaoszczędzić na rachunkach wynikających z użytkowania go,
- efektywność zmywania idzie w parze z pojemnością znamionową, czyli parametrem określającym zużycie wody podczas zmywania (określa, ile litrów wody zostało zużyte). Lepsze zmywarki zużywają ok. 1 l wody przypadającej na komplet naczyń (komplet to talerz głęboki, talerz płaski, mały talerzyk, kubek i sztućce: widelec, nóż, łyżka, łyżeczka),
- klasa suszenia określa suchość naczyń po wyjęciu ich z suszarki. Litera G oznacza, że będą wilgotne. Ma to szczególne znaczenie, gdy myjemy i suszymy szkło – niska klasa sprawi, że będą na nim widoczne zacieki. Suszenie w urządzeniach działa w oparciu o technologię statyczną: woda paruje, bądź też kondensacyjną: para z naczyń osadza się na tylnej ściance. W niektóre modele wbudowana jest opcja turbo suszenia, polegająca na wykorzystaniu wentylatora.
Wymiary zmywarki
Podczas wybierania sprzętu myjącego naczynia nie sposób pominąć kwestii rozmiaru. Jest ona ważna nie tylko z uwagi na to, czy zmywarka zmieści się do kuchni, ale również – przede wszystkim! – jak dużo naczyń zdoła w sobie pomieścić.
Standardowe zmywarki są wysokie na 80 cm i szerokie na 45 lub 60 cm. Drobnej korekty wysokości można dokonać za pomocą regulowanych nóżek. Takie zmywarki mieszczą od 12 do 15 kompletów naczyń (60-centrymetrowe) bądź od 8 do 10 kompletów (45-centrymetrowe). Z kolei zmywarki kompaktowe to urządzenia idealne do małych pomieszczeń. Mają od 40 do 50 cm wysokości i ok. 60 cm szerokości. Zmieszczą ok. 4-6 kompletów naczyń.
Zmywarka na pewno jest przydatna, ale ja nie uwzglednilam jej przy urzadzaniu kuchni. Jednak zlew mi wystarcza, a miejsce ograniczone dosyc wolalam przeznaczyc na inne rzeczy.
O funkcjonalnej kuchni polecam także tutaj building-companion.pl/artykul/idealnie-zaprojektowana-kuchnia-w-5-krokach