Własne mieszkanie to marzenie wielu osób. Część z nich chce mieć mieszkanie z rynku pierwotnego, dopiero co wybudowane. Takie mieszkanie można urządzić według własnego pomysłu, a co najważniejsze mają większą wartość rynkową niż nieruchomości z rynku wtórnego. Na budownictwo mieszkaniowe przeznacza się coraz więcej pieniędzy, powstają miejskie i rządowe programy wsparcia budowy mieszkań. Deweloperzy kuszą klientów wspaniałymi projektami mieszkań , w spokojnej okolicy. Wybór dewelopera jest tak samo istotny, jak wybór miejsca , w którym chcemy kupić mieszkanie.
Ograniczone zaufanie
Nieodpowiedni inwestor to gwarancja kłopotów na wiele lat. Nie ma mieszkania, ale jest gigantyczny kredyt, który trzeba spłacać i brak jakiejkolwiek szansy na kupno własnego mieszkania. Weryfikację dewelopera najlepiej rozpocząć w sieci. Ludzie bardzo chętnie opisują swoje doświadczenia z nieuczciwymi wykonawcami. Jeżeli negatywnych opinii jest więcej niż pozytywnych, to powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Bardziej konkretne informacje zawiera fora mieszkańców osiedli – zarówno tych już wybudowanych przez danego inwestora, jak i tych, których budowa jest w trakcie realizacji. Internet to bardzo dobre źródło informacji o ewentualnych niedoróbkach, opóźnieniach czy jakichkolwiek innych problemach w trakcie budowy. Niestety, wciąż są nieuczciwi deweloperzy, którzy inkasują gotówkę i znikają zostawiając klientów bez mieszkania i z problemami. Sprawy sądowe toczą się przez wile miesięcy i nie zawsze kończą się po myśli niedoszłego właściciela mieszkania.
Strona internetowa dewelopera.
Wiele informacji można wyczytać ze strony dewelopera- jeżeli są tam relacje z budowy, aktualizacje, zdjęcia z realizaji projektów to dobry znak. Deweloper jest pracowity i naprawdę buduje. Solidny deweloper powinien być zrzeszony w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Przynależność do powyższego związku oznacza uznaną pozycję na rynku i szczycą się dużym zaufaniem klientów, ponieważ poważnie traktują druga stronę umowy deweloperskiej – czyli przyszłego nabywcę mieszkania. Firmy deweloperskie, którym udało się uzyskać Certyfikat Dewelopera , przyznawany przez Polski Związek Pracodawców Budownictwa to najwyższa półka. Są to firmy uznane, wiarygodne, które działają na rynku od co najmniej 3 lat i wykonały kilka przedsięwzięć. Takich firm jest niewiele, ale są to prawdziwe rynkowe perełki.
Weryfikacja finansów
Każda firmie musi posiadać wpis w KRS. Informacji o sytuacji finansowej dewelopera można szukać na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w sądzie rejonowym. O odpowiedni dokument wnioskuje się w wydziale rejestrowym sądu rejonowego właściwego dla siedziby dewelopera. Koszt sporządzenia odpisu to 30 zł przy odpisie aktualnym lub 60 zł przy odpisie pełnym. Przeglądając otrzymany dokument należy zwrócić uwagę na takie pozycje jak: forma prawna, kapitał spółki, wierzytelności, zaległości, informacje o toczących się postępowaniach sądowych i upadłościowych.. Wiele cennych informacji znaleźć można w księdze wieczystej, w której jeden z działów zawiera dane o ewentualnych egzekucjach z nieruchomości. Wiarygodny i uczciwy deweloper nie odmawia klientom wglądu do sprawozdań finansowych i udziela informacji o sposobach finansowania inwestycji. Warto zapytać o sytuację prawną gruntów i nieruchomości należących do dewelopera i sprawdzić, czy siedziba firmy jest zgodna z danymi teleadresowymi. Jeżeli inwestycja jest finansowana za pomocą kredytu to oznacza, że inwestor pozytywnie przeszedł bankową weryfikację- bank sprawdził harmonogram budowy, kosztorys, zobowiązania wobec ZUS i skarbówki.
Nowi gracze rynkowi
Klienci są kuszeni ceną , bajecznymi wizualizacjami i doskonałą lokalizacją inwestycji. Powinni uważać przede wszystkim na nowych deweloperów, którzy nie zdążyli jeszcze wykazać się i nie mają ugruntowanej pozycji na rynku. W tym przypadku czynnikiem ostrzegawczym jest wysoka pierwsza rata za mieszkanie, która sugeruje , że inwestor nie posiada środków własnych na inwestycję.