Pokój dziecka to pomieszczenie ze wszech miar wielofunkcyjne i najdynamiczniej zmieniające się na przestrzeni miesięcy i lat. Jego aranżacja wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. W jednym wnętrzu trzeba pogodzić przecież wiele funkcji – zorganizować kącik do nauki i przestrzeń do zabawy, garderobę, a także miejsce do spania i wypoczynku.
Zbliżający się rok szkolny każe zastanowić się nad aranżacją komfortowego miejsca do nauki i zdobywania nowych umiejętności. Nie do pomyślenia przecież jest, by dziecko odrabiało lekcje na kolanie.
Oferta sklepów meblowych zaskakuje różnorodnością nie tylko pod względem wyglądu biurek, ale także ich kolorystyki i rozpiętości cenowej. Jakie biurko wybrać i jak praktycznie zaaranżować przestrzeń do nauki, by przez najbliższy rok sprzyjały zdobywaniu wiedzy? Oto kilka wskazówek.
Biurko to absolutne must have w pokoju ucznia. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Rozterki mogą się jednak pojawić na etapie wyboru odpowiedniego modelu. Kolor, wielkość i cena mebla są ważne, jednak zanim zaczniemy przeglądać katalogi z propozycjami, warto wziąć pod uwagę jak dużym pokojem dysponujemy i dobrać adekwatną wielkość mebla nie tylko do rozmiaru pomieszczenia, ale również do wzrostu dziecka. Jeżeli zakładamy, że mebel ma posłużyć parę lat, a pociecha dopiero zaczyna szkołę, dobrze kupić biurko z regulacją wysokości. Taki mebel stanowi praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, bo „rośnie” razem z dzieckiem. Jeżeli wśród pomocy naukowych przewidziany jest komputer, dobrze, by biurko miało wysuwaną półkę na klawiaturę i podest na monitor. W związku z postawieniem sprzętu potrzebny będzie też większy blat roboczy, by swobodnie pomieścić zeszyty i książki. Przydadzą się również szuflady i miejsce na przechowywanie książek czy plecaka.
Aranżując kącik do nauki trzeba pamiętać o odpowiednim jego usytuowaniu. Najdogodniejsza lokalizacja zakłada ustawienie biurka przy oknie, przez które będzie wpadało dzienne światło. Przestrzeń dookoła powinna być raczej jednolita, by nie rozpraszać ucznia ilością kolorów i obrazów, co mogłoby dekoncentrować i w konsekwencji utrudniać przyswajanie nowej wiedzy.
Doświetlenie strefy nauki ważne jest również wieczorem, kiedy nie można skorzystać z naturalnego źródła światła. Kompanem w wieczornym odrabianiu lekcji będzie lampka z długim ramieniem dającym się wyregulować w zależności od potrzeb. Wybierając żarówkę warto pamiętać o tym, by dawała światło najbardziej zbliżone do naturalnego. Oświetlenie o zbyt ciepłej barwie będzie dekoncentrować i powodować senność. Najlepszym wyborem będzie światło białe o chłodnej barwie i temperaturze ok 6500 kelwinów. Powyższe parametry spełniają żarówki LEDowe i halogenowe.
Nauka to wysiłek zarówno dla umysłu, jak i ciała. Mimo że większość czasu uczeń spędza w pozycji siedzącej, jego kręgosłup może boleśnie odczuć wielogodzinne odrabianie prac domowych. Chcąc zapobiec bólom kręgosłupa warto kupić odpowiednie krzesło z wygodnym siedziskiem, podłokietnikami, profilowanym oparciem, regulowaną wysokością. Zagłówek i podnóżek z pewnością również się przydadzą. Wybierając właściwy model krzesła warto zwrócić również uwagę na to czy posiada stosowne certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania przez dzieci.
Pierwszy szkolny dzwonek oznacza, że nadchodzi czas wytężonej, wielomiesięcznej pracy. Nauka może być jednak całkiem przyjemna. Trzeba tylko zadbać o to, by pokój ucznia zaaranżować tak, by zapewniał komfortowe warunki do zdobywania nowych umiejętności.
źródło zdjęć: thebooandtheboy.com, pinterest.com, hadasycuscus.com, blogdecorandoonline.com, limaonagua.com.br, mydomaine.com