0
Opublikowany 7 października 2016 autor Joanna KumpińKowalska w Inspiracje
 
 

Jak zaaranżować miejsce do nauki

Pokój dziecka to pomieszczenie ze wszech miar wielofunkcyjne i najdynamiczniej zmieniające się na przestrzeni miesięcy i lat. Jego aranżacja wbrew pozorom wcale nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. W jednym wnętrzu trzeba pogodzić przecież wiele funkcji – zorganizować kącik do nauki i przestrzeń do zabawy,  garderobę, a także miejsce do spania i wypoczynku.

Zbliżający się rok szkolny każe zastanowić się nad aranżacją komfortowego miejsca do nauki i zdobywania nowych umiejętności. Nie do pomyślenia przecież jest, by dziecko odrabiało lekcje na kolanie.

Oferta sklepów meblowych zaskakuje różnorodnością nie tylko pod względem wyglądu biurek, ale także ich kolorystyki i rozpiętości cenowej. Jakie biurko wybrać i jak praktycznie zaaranżować przestrzeń do nauki, by przez najbliższy rok sprzyjały zdobywaniu wiedzy? Oto kilka wskazówek.

Biurko to absolutne must have w pokoju ucznia. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Rozterki mogą się jednak pojawić na etapie wyboru odpowiedniego modelu. Kolor, wielkość i cena mebla są ważne, jednak zanim zaczniemy przeglądać katalogi z propozycjami, warto wziąć pod uwagę jak dużym pokojem dysponujemy i dobrać adekwatną wielkość mebla nie tylko do rozmiaru pomieszczenia, ale również do wzrostu dziecka. Jeżeli zakładamy, że mebel ma posłużyć parę lat, a pociecha dopiero zaczyna szkołę, dobrze kupić biurko z regulacją wysokości. Taki mebel stanowi praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, bo “rośnie” razem z dzieckiem. Jeżeli wśród pomocy naukowych przewidziany jest komputer, dobrze, by biurko miało wysuwaną półkę na klawiaturę i podest na monitor. W związku z postawieniem sprzętu potrzebny będzie też większy blat roboczy, by swobodnie pomieścić zeszyty i książki. Przydadzą się również szuflady i miejsce na przechowywanie książek czy plecaka.

klasyczne biurko

Aranżując kącik do nauki trzeba pamiętać o odpowiednim jego usytuowaniu. Najdogodniejsza lokalizacja zakłada ustawienie biurka przy oknie, przez które będzie wpadało dzienne światło. Przestrzeń dookoła powinna być raczej jednolita, by nie rozpraszać ucznia ilością kolorów i obrazów, co mogłoby dekoncentrować i w konsekwencji utrudniać przyswajanie nowej wiedzy.

kąt do nauki dla dziecka

Doświetlenie strefy nauki ważne jest również wieczorem, kiedy nie można skorzystać z naturalnego źródła światła. Kompanem w wieczornym odrabianiu lekcji będzie lampka z długim ramieniem dającym się wyregulować w zależności od potrzeb. Wybierając żarówkę warto pamiętać o tym, by dawała światło najbardziej zbliżone do naturalnego. Oświetlenie o zbyt ciepłej barwie będzie dekoncentrować i powodować senność. Najlepszym wyborem będzie światło białe o chłodnej barwie i temperaturze ok 6500 kelwinów. Powyższe parametry spełniają żarówki LEDowe i halogenowe.

aranżacja miejsca do nauki

Nauka to wysiłek zarówno dla umysłu, jak i ciała. Mimo że większość czasu uczeń spędza w pozycji siedzącej, jego kręgosłup może boleśnie odczuć wielogodzinne odrabianie prac domowych. Chcąc zapobiec bólom kręgosłupa warto kupić odpowiednie krzesło z wygodnym siedziskiem, podłokietnikami, profilowanym oparciem, regulowaną wysokością. Zagłówek i podnóżek z pewnością również się przydadzą. Wybierając właściwy model krzesła warto zwrócić również uwagę na to czy posiada stosowne certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo użytkowania przez dzieci.

biurko w pokoju dziecka  aranżacja pokoju dziecka

Pierwszy szkolny dzwonek oznacza, że nadchodzi czas wytężonej, wielomiesięcznej pracy. Nauka może być jednak całkiem przyjemna. Trzeba tylko zadbać o to, by pokój ucznia zaaranżować tak, by zapewniał komfortowe warunki do zdobywania nowych umiejętności.

białe biurko w pokoju dziewczynki  biurko we wnęce

źródło zdjęć: thebooandtheboy.com, pinterest.com, hadasycuscus.com, blogdecorandoonline.com, limaonagua.com.br, mydomaine.com


Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja