Mieszkania w wieżowcach wciąż są bardzo popularne. Wiele osób nie wyobraża sobie innego mieszkania. Budowanie wieżowców jest ekonomicznym rozwiązaniem – na niezbyt dużej powierzchni gruntu powstaje budynek, w którym może zamieszkać nawet ponad 100 rodzin. Wieżowce bez wątpienia ułatwiają rozwiązanie problemów mieszkaniowych w miastach. Rozważając zakup mieszkania w wieżowcu trzeba brać pod uwagę wiele czynników.
Znakomita lokalizacja
Mieszkania w wieżowcach powstawały na osiedlach. Taka lokalizacja oznacza dobre połączenia komunikacyjne, placówki edukacyjne w pobliżu oraz bliskość sklepów, czy ośrodków zdrowia. Przy wieżowcach nie ma problemu z miejscami parkingowymi. Są place zabaw, tereny zielone (trawniki lub parki) oraz zamykane śmietniki z możliwością segregacji odpadów przyporządkowane do każdego bloku. Wieżowce usytuowane są w centrum miast lub niedaleko od centrum. W dużym mieście jest zwykle kilka osiedli, na których są wybudowane wieżowce.
Zalety mieszkania w wieżowcu
Mieszkania w wieżowcach mają różne metraże od niewielkich kawalerek do mieszkań 4 pokojowych. Każdy kto chce wynająć lub kupić mieszkanie w wysokim bloku znajdzie lokal mieszkalny odpowiadający jego potrzebom. Im wyższe piętro, tym ładniejsze widoki za oknem. Powyżej 7 piętra widać już duży fragment okolicy. Widok bez wątpienia wprawia w zachwyt. Mieszkanie w wieżowcu oznacza więcej prywatności – na wyższych piętrach nikt nie zajrzy do okien. Mieszkania w wieżowcach przeważnie mają dobrze zabezpieczone balkony. W tak wysokich budynkach zawsze jest winda, więc nie trzeba wnosić wózka, zakupów, czy mebli na wyższe kondygnacje. Winda jest dużym udogodnieniem dla osób z niepełnosprawnością oraz seniorów. Czasy, kiedy windy psuły się na potęgę i stawały między piętrami przyprawiając człowieka o szybsze bicie serca minęły bezpowrotnie. Osoby dbające o kondycję, wysportowane mogą wchodzić na swoje piętro i z niego schodzić schodami. To bardzo dobre ćwiczenie i spełnienie wymogu minimalnej aktywności ruchowej zapewniającej zdrowie.
Istotną zaletą mieszkań w wieżowcach jest miejskie centralne ogrzewanie. Mamy ciepłe i wolne od zabrudzeń i pyłów mieszkanie. W takim mieszkaniu nie ulotni się czad z pieca węglowego, a zimą nie odczujemy chłodu o poranku. Temperatura nawet zimą jest optymalna, a sezon grzewczy rozpoczyna się we wrześniu lub na początku października i trwa do kwietnia. Wejście do wieżowca ma podjazd na wózki dziecięce.
Wady mieszkania w wieżowcu
Nie ma róży bez kolców. To powiedzenie sprawdza się także w przypadku mieszkania w wieżowcach. Osoby mieszkające na wyższych piętrach muszą liczyć się ze słabszym ciśnieniem wody latem. Mieszkania znajdujące się w bocznej części budynku mogą być bardziej nagrzane latem i chłodniejsze zimą. W takiej sytuacji warto ocieplić ściany dostępnymi w każdym hipermarkecie budowlanym materiałami izolacyjnymi. Trzeba bardzo pilnować dzieci, aby nie stawały na parapecie i nie wychylały się przez okno, ponieważ nietrudno o tragiczny wypadek. Zdaniem wielu lokatorów mieszkań w wieżowcach wadą mieszkania w tak dużym budynku jest bark możliwości poznania wszystkich sąsiadów. Nawet po wielu latach mieszkania nie zna się wszystkich osób mieszkających w tym samym budynku. Najczęściej dobre relacje sąsiedzkie utrzymuje się z kilkoma wybranymi rodzinami.
Opłaty za mieszkanie w wieżowcu
Opłaty zależą od roku powstania budynku, metrażu i ilości pokoi. W mieszkaniach z rynku wtórnego, powstałych w latach od 60-tych do 90- tych opłaty za czynsz i media są sporo niższe w nowych budynkach. Wieżowce nadal buduje się, bo jest to opłacalna inwestycja – zamiast kilkunastu domków jednorodzinnych buduje się jeden wieżowiec, a mieszkań i tak jest zdecydowanie więcej.
Dla kogo mieszkanie w wieżowcu?
Mieszkanie w wieżowcu mogą kupić lub wynająć osoby, które nie mają lęku wysokości, lubią poznawać nowych ludzi lub wręcz przeciwnie – poszukują spokoju. Mieszkania w wieżowcach wciąż są rozchwytywane – nie ma większych problemów z wynajęciem i sprzedażą .