Ogrzewanie podłogowe to obecnie popularne rozwiązanie, które zazwyczaj montuje się w łazience i kuchni, ale niekiedy też w innych pomieszczeniach. Emisja ciepła przez promieniowanie daje przyjemne uczucie i umożliwia równomierny rozkład temperatury w całym wnętrzu.
Jakie są zalety ogrzewania podłogowego? Czy każdy może sobie pozwolić na taką instalację w domu?
Zalety ogrzewania podłogowego
W przypadku ogrzewania podłogowego, funkcję grzejnika pełni podłoga pomieszczenia, która zapewnia równomierny rozkład temperatury w całym pokoju. Nie występuje tu więc problem stref bardziej ciepłych i niedogrzanych. W mieszkaniu odczuwalny jest przyjemny efekt podgrzewanej podłogi, który z pewnością spodoba się osobom nielubiącym zimna.
Podgrzewana podłoga oddaje większość ciepła przez promieniowanie. Sprawia to, że ogrzewane jest nie tylko powietrze, ale również wszystko co znajduje się w salonie, w tym ściany. Dzięki temu w całym pomieszczeniu utrzyma się temperatura o 2 stopnie Celsjusza niższa niż we wnętrzu z tradycyjnymi grzejnikami, a domownicy wcale nie odczują tej zmiany.
Zalety ogrzewania podłogowego docenią również alergicy. Podgrzewana podłoga nie powoduje ruchów powietrza, więc unoszenie się kurzu w mieszkaniu jest ograniczone do minimum. Co więcej, nie stwarza też możliwości rozwoju pleśni i grzybów. Mniejszy jest też efekt wysuszenia powietrza w pomieszczeniu. Plusem takiego systemu jest też brak widocznych grzejników, co daje nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza i wykorzystania ścian wewnętrznych. Zastosowanie podgrzewanej podłogi nie przyczynia się do powstania smug, które tworzą się na ścianach przy grzejnikach.
Warto też dodać, że ogrzewana podłoga jest tańsza w eksploatacji, gdyż woda w rura grzejnych nie osiąga większej temperatury niż 45 stopni Celsjusza, co znacznie ogranicza straty ciepła z instalacji. Taka zaleta ogrzewania podłogowego przypadnie więc do gustu osobom, którym zależy na niższych rachunkach za ogrzewanie. Więcej na temat plusów ogrzewania podłogowego znajdziesz w tym miejscu.
Wady ogrzewania podłogowego
O ile eksploatacja ogrzewania podłogowego jest tania, o tyle jej budowa w salonie lub w kuchni generuje większe koszty niż prosta instalacja tradycyjna. Wynika to głównie z konieczności zastosowania większej ilości rur, ułożenia specjalnej warstwy grzejnej, izolacji cieplnej, jak i instalacji odpowiedniej armatury.
Już na etapie projektowania ogrzewania podłogowego będziemy musieli przewidzieć, czy w naszym mieszkaniu ułożymy wykładzinę, terakotę czy panele podłogowe. Dlaczego? Podgrzewana podłoga wykonana dla terakoty nie spełni swojego zadania, gdy zamienisz podłogę na wykładzinę. Z kolei zamieniając wykładzinę na płytki podłogowe sprawisz, że podłoga będzie zbyt gorąca, co przyczyni się do dużego dyskomfortu domowników.
Wady ogrzewania podłogowego to też konieczność użycia materiałów przeznaczonych do wykonania podłogi grzejnej i rozplanowania mebli w pomieszczeniu.
Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne?
Za instalację podłogowego ogrzewania elektrycznego zapłacimy mniej niż za system wodny, gdyż składa się wyłącznie z kabli grzejnych, uchwytów mocujących i cienkiej maty grzejnej. Wysoki koszt ogrzewania wodnego wynika z konieczności zakupu rur i rozdzielaczy, jak również wyposażenia kotłowni. Tak duży wkład finansowy przełoży się jednak na niższe koszty eksploatacji.
Podłogowe ogrzewanie elektryczne będzie idealnym rozwiązaniem dla osób chcących ogrzewać swój dom okresowo. Plusem jest przede wszystkim możliwość instalacji ogrzewanej podłogi na istniejącą posadzkę, dlatego doskonale sprawdzi się w domu jednorodzinnym, jak i mieszkaniu w bloku. Obsługa takiego ogrzewania jest bardzo łatwa, a ryzyko zamarznięcia instalacji – ograniczone do minimum.
Jeśli jednak zależy Ci na całorocznym ogrzewaniu domu jednorodzinnego, najlepszym wyborem będzie wodne ogrzewanie podłogowe. Koszty użytkowania są niższe, dlatego inwestycja w taki system zwróci Ci się po dłuższym okresie eksploatacji. Minusem jest jednak trudność wykonania instalacji wodnej, dlatego powinna być zaprojektowana już na etapie projektu domu,
Instalacja ogrzewania podłogowego jest dobrą inwestycją. Jeśli rozważamy takie rozwiązanie, szacując na ile będzie efektywne, trzeba wziąć pod uwagę, jaki materiał na pokrycie podłogi wybieramy. Najefektywniej ogrzewanie działa pod panelami winylowymi (np. Arbiton). Winyl bardzo dobrze przewodzi ciepło i ma niski opór cieplny, dzięki czemu ogrzewanie jest skuteczne i pozwala generowac realne oszczędności.