Byłeś w biurze architektonicznym i wybrałeś już projekt swojego domu? Jeśli nie jesteś specjalistą, teraz czas na wybór firmy, która zajmie jego budową. O tym, gdzie znaleźć rzetelnego wykonawcę i jakimi kryteriami przy jego wyborze warto się kierować spytaliśmy ekspertów z Budrank.pl
Gdzie szukać rzetelnych wykonawców budowlanych?
O wykonawców budowlanych możesz pytać rodzinę, w której być może ktoś już wcześniej zdecydował się na budowę domu. Pamiętaj jednak, że jakość wykonania, jaka być odpowiadała twoim bliskim nie oznacza, że i ty byłbyś z niej zadowolony – szczególnie jeśli twój projekt jest bardziej wymagający.
Rekomendacji szukaj na branżowych forach dyskusyjnych lub w serwisach, jakie zrzeszają inwestorów i wykonawców budowlanych.
-
Budrank.pl dostarcza kompletnych informacji na temat wykonawców budowlanych. Kilkoma kliknięciami użytkownik może sprawdzić jednostkową ocenę w skali 0-10 oraz szczegółowe komentarze dotyczące jakości wywiązania się z umowy i terminowości – mówią nam przedstawiciele serwisu Budrank.pl
Informacje z ogólnodostępnych baz możesz łatwo zweryfikować we własnym zakresie, o czym piszemy w dalszej części tej publikacji.
Co powinno zadecydować o wyborze wykonawcy?
1. Rekomendacje dotychczasowych klientów warto wziąć pod uwagę
Wśród decydujących czynników, którymi warto kierować się przy wyborze wykonawcy budowlanego są rekomendacje dotychczasowych klientów. Referencje możesz sprawdzić w internecie lub zwrócić się bezpośrednio do samego przedsiębiorcy.
-
Jeśli chcesz się upewnić, czy zakres prac i znajomość technologii wykonawcy odpowiada twoim oczekiwaniom, zawsze możesz umówić się na spotkanie na budowie lub osobiście rzucić okiem na poprzednie realizacje (zakładamy, że szukasz wykonawcy z najbliższego ci regionu) – dodają.
Wykonawcę możesz zweryfikować również w rejestrach długów, a w tym m.in. w KRS. Jakikolwiek wpis na temat zalegającego zobowiązania to znak, że firma nie rozlicza się terminowo z podwykonawcami, co może mieć wpływ na realizację twojego projektu.
2. Treść umowy między tobą i wykonawcą
Niezależnie od tego, jak bardzo ufasz potencjalnemu wykonawcy, powinieneś spisać z nim umowę. W ten sposób unikniesz ewentualnych niedomówień, jeśli budowa będzie odnotowywała okresowe przestoje i kto odpowiada za ewentualne braki w dostawie materiałów budowlanych.
W dokumentacji zawrzyj wszystkie szczegóły i opisz kolejne etapy powstawania domu. Określ także, jaka jest odpowiedzialność za powstałe szkody i w jakim zakresie.
Pamiętaj, że na podpisaniu umowy powinno zależeć obu stronom, także samemu wykonawcy. Jeśli ten będzie wycofany lub spóźniał się z dostarczeniem dokumentacji, szukaj dalej.
3. Uprawnienia budowlane wykonawcy
Pamiętaj – kiedy masz do czynienia z właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej i jeśli to on będzie odpowiadał z koordynację budowy, to powinien przedstawić ci wszystkie formalne uprawnienia techniczne.
Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do podpisania umowy z przedsiębiorcą, który tylko zarządza procesami, ale w swoim zespole ma doświadczonego kierownika (z uprawnieniami).
– –
Poza tym zwróć też uwagę na to, na jakim sprzęcie pracuje wykonawca, czy może pochwalić się odpowiednim doświadczeniem (staż pracy w branży budowlanej) i pozwól mu na przygotowanie kompletnego kosztorysu przy uwzględnieniu własnych materiałów i materiałów dostarczonych przez ciebie.