0
Opublikowany 29 kwietnia 2015 autor Artykuł Nadesłany w Inspiracje
 
 

Zmień parapety na wiosnęWiosna to znakomity czas na porządki i remonty w naszych domach. Mamy więcej energii, a rozkwitająca wokół zieleń i słoneczna aura dobrze nastraja do pracy. Spora część z przydomowych prac jest sezonowym obowiązkiem, przykładem może być czyszczenie i konserwacja orynnowania. Są również w naszym domu elementy, które nie wymagają systematycznego remontowania, ale za to ich renowacja lub wymiana może nadać całości nowy lepszy wygląd. Do takich obiektów można zaliczyć parapety – zarówno te wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

Jednym ze sposobów renowacji parapetów wewnętrznych – sposobów, dzięki którym nadamy parapetom atrakcyjny i nowy wygląd jest wykorzystanie płytek ceramicznych. Szeroki wybór dostępnych na rynku kolorów i wzorów sprawa, że płytki możemy dopasować niemalże do każdego wnętrza zarówno pod względem barwy jak i struktury. W dodatku układanie płytek nie wymaga specjalistycznej wiedzy i przy odrobinie wprawy i cierpliwości wszystkie pracy związane z taką renowacją parapetu możemy wykonać na własną rękę.

Innym sposobem na odrestaurowanie parapetów – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych – są specjalne nakładki wykonane najczęściej z PVC. Sam materiał PVC zapewnia ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie chemii (np. środków czystości). Nakładki na prapety można zatem z łatwością utrzymać w czystości. Podobnie jak w przypadku płytek – samodzielny ich montaż na stare parapety (drewniane, betonowe, lastryko, inne) jest zwykle prosty i szybki, a do jego przeprowadzenia wymagane jest jedynie odpowiednie dopasowanie wymiarów nakładki oraz klej, na którym przymocujemy ją na stałe do poprzedniego parapetu. Równie bezproblemowo możemy dobrać kolorystykę i dopasować ją do innych elementów elewacji, ramy okna czy systemu orynnowania.

Jeśli planujemy większe remonty i zmiany w obrębie naszego domu możemy zdecydować się na całkowitą wymianę parapetów. Tutaj zalecamy jednak skorzystanie z usług profesjonalistów w tej kwestii. Likwidacja starego parapetu wiąże się często z naruszeniem całej wnęki okiennej. Połączenie parapetu z oknem jest niezwykle istotne dla zachowania szczelności całego systemu i odpowiedniego odprowadzania wilgoci. Również przystosowanie wnęki po demontażu starego parapetu oraz wymiarowanie pod nowy niedoświadczonym osobom może sprawić nieco trudności. Z tych i innych względów nie opłaca się przesadnie oszczędzać na profesjonalnych usługach, szczególnie jeśli w tej sferze nie mamy ani wiedzy ani doświadczenia.

Artykuł powstał przy współpracy z ekspertami z firmy Profil-B w Kielcach.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz