Oryginalne dekory ocieplają i ożywiają wnętrze utrzymane w stylu minimalistycznym, a dodatkowo wpisują się w najnowsze trendy w aranżacji. Utrzymane w subtelnej kolorystyce geometryczne mozaiki, wzory inspirowane sztuką origami czy struktury odwzorowujące fale morskie – potęgują efekt przestrzenności i tworzą iluzoryczne wrażenie ruchu, które warto wykorzystać we własnej łazience.
Proste, funkcjonalne meble o geometrycznych kształtach, rozświetlone wnętrze, najczęściej utrzymane w stonowanej kolorystyce – minimalizm jest nadal bardzo silnym trendem, preferowanym przez architektów. Eliminacja zbędnych sprzętów i zastosowanie materiałów najwyższej jakości pozwalają zaaranżować przestrzeń w najlepszym guście, bardzo elegancko i subtelnie. Jasne ściany wzmacniają efekt przestronności, a oszczędnie dobrane dodatki – potęgują wrażenie ładu i harmonii. Najczęściej skala barw ogranicza się do szarości i bieli, ale ostatnio coraz częściej pojawiają się aranżacje w ciepłej tonacji: od kremu po beże. W końcu czasy, gdy minimalizm wiązał się z laboratoryjną sterylnością, już dawno minęły.
Ascetyczne formy, z którymi zazwyczaj kojarzymy ten styl, w jego nowej odsłonie zostały wzbogacone strukturą i wzorem – oczywiście subtelnym, często inspirowanym naturą lub sztuką japońską. Szczególnie korzystnie takie rozwiązanie prezentuje się na płytkach ceramicznych. To prawdziwe wyzwanie dla projektanta, który w tej kwestii może pozwolić sobie na zabawę fakturą i wywołanie wrażenia płynnego ruchu, albo na wprowadzenie wzoru graficznego, który oszukuje nasz wzrok, tworząc iluzję trójwymiarowości. Efekt ten możemy wykorzystać stosując niebanalne dekory, które pojawiły się w najnowszych kolekcjach płytek Ceramiki Paradyż: https://sklep.paradyz.com/kolekcje/lazienka. Poniżej przedstawiamy przykłady aranżacji, które poprzez zastosowanie iluzji optycznej, wprowadzają element zaskoczenia do stonowanego, harmonijnego wnętrza.
Bardzo modne są monochromatyczne, rozświetlone łazienki, które zapewniają wrażenie czystości i subtelnej lekkości. W takim miejscu panuje atmosfera spokoju i relaksu. Minimalizm sprzyja wyciszeniu myśli, gdyż u jego podstaw leży przekonanie, że człowiek wcale nie potrzebuje tylu przedmiotów, ile sugerują nam nachalne reklamy. Co więcej – we własnym domu czujemy się najlepiej wówczas, gdy liczbę sprzętów, dekoracji i bibelotów ograniczymy do minimum. Eleganckie, stonowane wnętrze sprzyja odpoczynkowi i pozwala zapomnieć o stresującym dniu. To szczególnie istotne w łazience – miejscu, gdzie spędzamy czas codziennie, a zatem powinniśmy czuć się komfortowo.
Taki efekt uzyskamy, wybierając kolekcję Elanda/Elando Ceramiki Paradyż dostępną w dwóch wariantach kolorystycznych: pudrowego beżu i bieli. Kwadratowe płytki podłogowe i ścienne w formacie 25×75 cm, uzupełnione o uniwersalne listwy szklane stanowią idealne tło dla oryginalnych dekorów. Delikatne struktury naśladujące fale odbijające się od brzegu tworzą wrażenie ruchu, wzmacniane przez grę światła i cienia. Płynne, subtelnie zakreślone linie uspokajają myśli. Korespondują z nimi lekko zakrzywione ranty umywalki i wanny – bo wbrew pozorom minimalizm nie musi oznaczać jedynie prostych, poziomych linii. Aranżację wzbogacają umiejętnie dobrane, unikatowe lampy w modnym miedzianym kolorze, które współgrają z oryginalnymi wieszakami i kranami w tym samym odcieniu, tworząc unikalne wnętrze sprzyjające relaksowi po ciężkim dniu.
Ciekawą alternatywą wartą rozważenia przy aranżacji minimalistycznej łazienki może być wzór graficzny inspirowany japońską sztuką składania papieru. Nadruk zdobiący płytki z kolekcji Tonnes tworzy układ rombów o różnej skali jasności, wywołując zaskakujący efekt trójwymiarowości. Inserta skupiają uwagę, jednak nie przytłaczają – wnętrze nadal prezentuje się elegancko i subtelnie. Białe i szare płytki stanowiące tło dla dekorów podtrzymują nastrój spokoju i harmonii – typowy dla estetyki japońskiej. Rozświetloną przestrzeń można wzbogacić kontrastującym akcentem w intensywnym kolorze – choćby turkusowym, seledynowym czy żółtym. Pamiętajmy tylko, że dodatki, jakie stosujemy w minimalistycznej łazience muszą być najlepszej jakości i z klasą. Mogą różnić się fakturą, ale nie powinny wprowadzać wzoru – to inserta dominują przestrzeń. Uzupełnieniem aranżacji są oszczędnie dobrane elementy dekoracyjne: szkło, ceramika i oczywiście dizajnerskie lampy.
W poszukiwaniu inspiracji dla minimalistycznej łazienki nie musimy wybierać się aż na Daleki Wschód. Równie ciekawa wydaje się stylistyka skandynawska, czerpiąca swoje źródła z natury. Barwy ziemi, surowe drewno i jasna tonacja wpisują się w charakterystykę funkcjonalnego i modnego wnętrza. Minimalizm i ekologia idą w parze – w końcu nurt sprzeciwia się koncepcji gromadzenia rzeczy: kupowania na zapas czy zbierania pamiątek z każdej wycieczki. Rezygnacja ze zbędnych dekoracji wykonanych z nietrwałych materiałów oznacza, że produkujemy mniej śmieci. Ale aspekt praktyczny to nie wszystko: funkcjonalna i przestrzenna łazienka wydaje się bardzo komfortowa. Powściągliwość w doborze dodatków daje też korzystny efekt estetyczny. Szafki bez uchwytów skrywają wszystko, co nie powinno być widoczne (ręczniki, suszarkę, kosmetyki i środki czyszczące). Aby ożywić skandynawskie wnętrze, warto wprowadzić nietypowe struktury lub delikatne mozaiki, jak te z kolekcji Segura Ceramiki Paradyż. Matowe płytki ścienne o wymiarach 20×60 cm są dostępne w dwóch wariantach kolorystycznych: beżowym i brązowym. Delikatne wypukłe struktury insert tworzą symetryczny układ kształtów geometrycznych. Wzór jest na tyle drobny, że korzystnie prezentuje się także w mniejszych pomieszczeniach, które optycznie powiększa. Powtarzający się motyw pozwala oczom wypocząć. Wyciszamy się i relaksujemy – w końcu łazienka jest miejscem, w którym uspokajamy się przed snem.
Minimalizm wydaje się stylem stworzonym z myślą o tym, jak ma wyglądać nowoczesna łazienka: funkcjonalna, przestronna, idealnie wyważona w swojej prostocie. Jest praktyczna, prosta, ale oryginalna, dzięki elementowi zaskoczenia, który wywołuje iluzja optyczna. Niebanalnych inspiracji może być więcej, znajdziecie je na stronie sklepu Paradyża: https://sklep.paradyz.com