Pierwsze hamaki najprawdopodobniej powstały na Karaibach skąd, Krzysztof Kolumb przywiózł je do Europy. Niedługo potem na wielu statkach zaczęli z nich korzystać marynarze uznając je za wygodniejsze i praktyczniejsze od tradycyjnych prycz. Były lekkie, nieskomplikowane w przechowywaniu i transporcie, zapewniały wygodny wypoczynek i chroniły przed owadami i jadowitymi wężami. Dawno temu również „szczury lądowe” doceniły ich zalety i po dziś dzień chętnie poddają się przyjemności hamakowania.
Gdzie powiesić hamak
Oczywistym miejscem do rozwieszenia hamaka wydaje się być ogród. Nie każdy jednak może cieszyć się własnym kawałkiem zieleni. Brak ogrodu nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z hamaka. Można go rozwiesić na balkonie lub we wnętrzu, bo kto powiedział, że jedyną przyjemność daje wypoczynek pod chmurką? W zaciszu domowym również można się zrelaksować. Hamak należy przymocować do ścian specjalnymi hakami. Materiał powinien swobodnie zwisać tworząc łukowaty kształt.
Różne modele hamaków
W zależności od tego ile osób chce wypoczywać w hamaku, trzeba wybrać odpowiedni model – wersja jednoosobowa powinna mieć 140 cm szerokości, dwuosobowa powinna być natomiast szersza o 20 cm. Oprócz hamaków składających się z samego materiału, w sklepach dostępne są również takie z drążkami, jednym w nogach, drugim u wezgłowia, które równomiernie napinają materiał. Ze względu na ich formę znacznie lepiej się w nich leży z książką w ręku niż śpi. Do spania bardziej nadają się hamaki z samego materiału.
Co jeśli nie hamak?
Prócz hamaków błogi wypoczynek zapewnią mieszkańcom również fotele hamakowe, które zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjne hamaki materiałowe lub sznurkowe i w przeciwieństwie do nich mocowane są do sufitu, a nie do ścian. Niektóre modele mają też specjalne stelaże nie wymagające stałego montażu. Alternatywą dla takiego mebla mogą być również fotele – huśtawki inspirowane słynnym Bubble Chair autorstwa Eero Aarnio, albo wiszące ławki z kolekcji mebli sklepowych lub nawet wykonane samodzielnie z europalet. Taki wiszący mebel to nie tylko możliwość relaksu i wyciszenia myśli podczas rytmicznego bujania, to również świetna propozycja na podkreślenie charakteru wnętrza. Nie ma chyba nikogo, kto nie chciałby skorzystać z takiej formy wypoczynku. Hamaki, huśtawki i wiszące ławki to doskonała opcja niezależnie od wieku i płci użytkowników.
Zebraliśmy dla Was małą galerię zdjęć
[shashin type=”album” id=”47″ size=”large” crop=”n” columns=”max” caption=”y” order=”date” position=”center”]