0
Opublikowany 13 września 2015 autor Joanna KumpińKowalska w Ogród
 
 

Hamaki i huśtawki nie tylko na drzewiePierwsze hamaki najprawdopodobniej powstały na Karaibach skąd, Krzysztof Kolumb przywiózł je do Europy. Niedługo potem na wielu statkach zaczęli z nich korzystać marynarze uznając je za wygodniejsze i praktyczniejsze od tradycyjnych prycz. Były lekkie, nieskomplikowane w przechowywaniu i transporcie, zapewniały wygodny wypoczynek i chroniły przed owadami i jadowitymi wężami. Dawno temu również “szczury lądowe” doceniły ich zalety i po dziś dzień chętnie poddają się przyjemności hamakowania.

hamak 1

Gdzie powiesić hamak

Oczywistym miejscem do rozwieszenia hamaka wydaje się być ogród. Nie każdy jednak może cieszyć się własnym kawałkiem zieleni. Brak ogrodu nie oznacza jednak konieczności rezygnacji z hamaka. Można go rozwiesić na balkonie lub we wnętrzu, bo kto powiedział, że jedyną przyjemność daje wypoczynek pod chmurką? W zaciszu domowym również można się zrelaksować. Hamak należy przymocować do ścian specjalnymi hakami. Materiał powinien swobodnie zwisać tworząc łukowaty kształt.

Różne modele hamaków

W zależności od tego ile osób chce wypoczywać w hamaku, trzeba wybrać odpowiedni model – wersja jednoosobowa powinna mieć 140 cm szerokości, dwuosobowa powinna być natomiast szersza o 20 cm. Oprócz hamaków składających się z samego materiału, w sklepach dostępne są również takie z drążkami, jednym w nogach, drugim u wezgłowia, które równomiernie napinają materiał. Ze względu na ich formę znacznie lepiej się w nich leży z książką w ręku niż śpi. Do spania bardziej nadają się hamaki z samego materiału.

hamak 2

Co jeśli nie hamak?

Prócz hamaków błogi wypoczynek zapewnią mieszkańcom również fotele hamakowe, które zajmują znacznie mniej miejsca niż tradycyjne hamaki materiałowe lub sznurkowe i w przeciwieństwie do nich mocowane są do sufitu, a nie do ścian. Niektóre modele mają też specjalne stelaże nie wymagające stałego montażu. Alternatywą dla takiego mebla mogą być również fotele – huśtawki inspirowane słynnym Bubble Chair autorstwa Eero Aarnio, albo wiszące ławki z kolekcji mebli sklepowych lub nawet wykonane samodzielnie z europalet. Taki wiszący mebel to nie tylko możliwość relaksu i wyciszenia myśli podczas rytmicznego bujania, to również świetna propozycja na podkreślenie charakteru wnętrza. Nie ma chyba nikogo, kto nie chciałby skorzystać z takiej formy wypoczynku. Hamaki, huśtawki i wiszące ławki to doskonała opcja niezależnie od wieku i płci użytkowników.

Zebraliśmy dla Was małą galerię zdjęć
hamak

hamakWrz 13, 2015Photos: 24
 

Joanna KumpińKowalska

 
Redakcja