Na polskim rynku technologie bezwykopowe są coraz lepiej znane. A co za tym idzie przekonuje się do nich wielu inwestorów. Nie może być inaczej, ponieważ technologie bezwykopowe łączą w sobie mnóstwo zalet.
Zapewniają szybszą realizację zleceń, związanych z budową, odnowieniem i naprawą infrastruktury podziemnej. Terminowość prac nie wiąże się natomiast z większymi kosztami. Technologie bezwykopowe pozostają bowiem stosunkowo tanie, a poza tym są przyjazne środowisku.
Głównym fundamentem popularności, jaką cieszą się tego rodzaju rozwiązania, pozostaje prostota ich zastosowania. Ułatwiają dostęp do infrastruktury podziemnej, przez co prace budowlane oraz remontowe przebiegają mniejszym nakładem czasu, sił i środków. We współczesnym świecie w wielu miejscach występuje bardzo duża gęstość zabudowań oraz znaczne natężenie ruchu, które utrudniają prowadzenie działań remontowo-budowlanych. Technologie bezwykopowe stanowią doskonałe rozwiązanie tego problemu. Już teraz rynek produktów i usług z nimi związanych jest duży. Warto jednak mieć na uwadze, że technologie bezwykopowe dynamicznie się rozwijają, przez co mają szansę stać się nie tylko znanym, ale wręcz uniwersalnym rozwiązaniem.
Stosuje się je między innymi we wspomnianych już centrach miast, ponieważ w przeciwieństwie do technologii opartych na tradycyjnych wykopach, technologie bez wykopu nie utrudniają ruchu. Zapewniają utrzymanie jego maksymalnej płynności, a zarazem wpisują się nie tylko w komfort pieszych i kierowców, ale również większe ich bezpieczeństwo. Prace budowlane i remontowe, związane z siecią podziemną, utrudnione są nie tylko przez to, co dzieje się na powierzchni. Infrastruktura podziemna także jest rozbudowana, a często ma również bardzo skomplikowaną konstrukcję. Technologie bezwykopowe umożliwiają obecnie sprawne poruszanie się w tym gąszczu rur, przyłączy i różnych innych elementów. Dzięki nim prace na powierzchni ziemi są ograniczane do niezbędnego minimum. Nie wymagają czasochłonnych oraz skomplikowanych przygotowań, jak chociażby wywożenia dużych ilości ziemi. Etap zasadniczy prac również w wielu przypadkach przebiega znacznie sprawniej niż podczas tradycyjnej budowy czy remontu sieci podziemnej. W wielu miejscach wykorzystanie technologii bezwykopowych nie wymaga ponadto odprowadzania wody. Działania końcowe nie zajmują wiele czasu, co także usprawnia cały proces. Nie trzeba bowiem stawiać na nowo licznych elementów infrastruktury naziemnej, które przy wykorzystaniu technologii wykopowych trzeba demontować, a następnie ponownie instalować. Prace nie wymagają skomplikowanych konstrukcji deskowania, pozwalają również zmniejszyć ilość potrzebnych surowców oraz materiałów. A zatem technologie bezwykopowe pozwalają na ograniczenie nakładów finansowych na budowę lub remont, jak również znacząco skracają czas wykonania poszczególnych z nich. Warto również mieć na uwadze, że to właśnie technologie bez wykopu stanowią ekologiczny wariant prac budowlanych i remontowych. Pozwalają bowiem ochronić zieleń, nie wpływają również szkodliwie na zanieczyszczenie wód gruntowych. Prace w których wykorzystuje się technologie bezwykopowe nie są uciążliwe dla mieszkańców okolicznych budynków. Poza tym renowacja czy budowa sieci podziemnej nie grozi uszkodzeniami tych nieruchomości, co także w znacznym stopniu przemawia za wyborem właśnie takich technologii.
Znajomość technologii bezwykopowych stanowi podstawę w pełni świadomego wyboru pomiędzy nimi a bardziej tradycyjnymi rozwiązaniami. Niestety nie każdy inwestor orientuje się w tym temacie w wystarczającym stopniu. Na szczęście technologie te coraz częściej stają się tematem branżowych dyskusji oraz licznych publikacji. Tak zwiększone zainteresowanie z jednej strony sprawia, że stają się one coraz lepiej znane, a jednocześnie wpisują się w dynamicznych rozwój tych konkretnych technologii. Obecnie w ramach działań z użyciem technologii bezwykopowych korzysta się między innymi z różnego rodzaju wiertnic, ale także sond, urządzeń oczyszczających, maszyn pneumatycznych oraz systemów pozwalających na zintegrowanie poszczególnych urządzeń. Wszystko po to, by zapewnić kompleksową obsługę prac w ramach budowy lub przebudowy sieci podziemnej. Dzięki sondzie możliwe jest wykonanie badania i rozeznanie się w sytuacji pod ziemią. Obecnie dostępne technologie bezwykopowe opierają się w znacznym stopniu na szerokiej ofercie wiertnic, przystosowanych do robienia różnego rodzaju odwiertów. Dzięki zróżnicowanym narzędziom możliwa jest praca w różnych warunkach i służąca odmiennym celom. Przed rozpoczęciem działania dobrze jest jednak zapoznać się z ofertą i porównać różne opcje. Rynek usług w ramach technologii bezwykopowych rozszerza się i oferuje już klientom naprawdę szeroką gamę rozwiązań. Ogólnie pozwalają one ograniczyć czas pracy i jej koszty, są też bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego. A odpowiednio dobrane przyniosą optymalne efekty i pozwolą cieszyć się sprawnie działającą siecią podziemną.