Budowa domu jest ogromnym przedsięwzięciem wymagającym dopilnowania nawet najdrobniejszych szczegółów. Jedną z istotniejszych decyzji, którą należy podjąć, est wybór sprzedawcy prądu. Na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?
Przez długi czas przedsiębiorstwa energetyczne były zarówno operatorami, jak i dostawcami prądu. I choć dystrybutora energii elektrycznej nie jesteśmy w stanie zmienić, od kilku lat, a dokładnie od 2007 roku, odbiorcy mają możliwość dowolnego wyboru sprzedawcy prądu.
Kim jest dystrybutor, a kim dostawca energii elektrycznej?
Każdy odbiorca prądu korzysta z usług dwóch firm działających w gałęzi przemysłu, jaką jest energetyka – dystrybutora energii i jej sprzedawcy. Dystrybutor, nazywany też operatorem systemu dystrybucyjnego, jest właścicielem infrastruktury, dzięki której prąd jest fizycznie dostarczany do domów. Ceny jego usług są ustalane przez Urząd Regulacji Energetyki.
Na obszarze Polski istnieje pięciu głównych operatorów energii elektrycznej. Właśnie do ich sieci przyłączona jest większość odbiorców prądu. Firmy te świadczą usługi w określonych regionach naszego kraju, co uniemożliwia ich dowolną zmianę przez odbiorcę prądu.
Natomiast dostawca energii elektrycznej jest sprzedawcą prądu. Nie prowadzi on własnych kabli do domów, tylko korzysta z sieci dystrybutora posiadającego monopol na danym obszarze. Dostawcę energii możemy samodzielnie wybrać lub w każdej chwili zmienić. Mimo że głównymi sprzedawcami są firmy z tych samych grup kapitałowych, co operatorzy energii, na rynku działają też nowe, zwykle mniejsze przedsiębiorstwa, proponujące tę samą usługę.
Na co zwrócić uwagę, zawierając umowę?
Przemyślany wybór dostawcy prądu może zaowocować obniżeniem rachunków za energię elektryczną. By jednak uniknąć niemiłego rozczarowania, podpisując umowę ze sprzedawcą, dokładnie zapoznajmy się z jego ofertą oraz zweryfikujmy zawarte w dokumencie ceny. Pamiętajmy, że w razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości należy zadawać pytania.
Zanim podpiszemy umowę, sprawdźmy również możliwe opcje płatności, czas, na jaki jest ona zawierana, a ponadto jakie są możliwości jej wypowiedzenia lub przedłużenia. Co ważne, dostawcy prądu często gwarantują nam utrzymanie cen na danym, zwykle dość niskim poziomie, jednak pod warunkiem, że zwiążemy się z nimi umową na wskazany okres.
Przed podpisaniem umowy przeanalizujmy dokument także pod kątem ewentualnych ukrytych opłat. Nie zapominajmy, że zawieranie ich w umowie jest praktyką niedozwoloną.
A może chcesz zmienić sprzedawcę prądu?
Te zasady warto zapamiętać nie tylko przy budowie domu, ale też w przypadku zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Jak natomiast wygląda sama procedura zmiany dostawcy? Większość firm oferuje dopełnienie niezbędnych formalności w imieniu klienta, co jest możliwe na podstawie podpisanej umowy oraz udzielonego pełnomocnictwa.
Pierwsza zmiana dostawcy prądu jest bezpłatna, zaś druga bądź kolejna może nieść za sobą pewne koszty, jednak wyłącznie podane we wcześniej zawartej ze sprzedawcą umowie.