Dwie godziny jazdy od Nowego Jorku znajduje się wyspa Long Island. Wzdłuż jej piaszczystych plaż rozciągają się dwa malownicze nadmorskie kurorty East oraz South Hampton, które możemy porównać do rodzimego Sopotu.
Willowe miejscowości są jednymi z ulubionych wakacyjnych i weekendowych wypadów nowojorczyków. W domach, zarówno tych okazałych, jak i tych w stylu cottage panuje charakterystyczny styl, który swą słynną już na cały świat nazwę zawdzięcza miejscowościom, w których się narodził.
Cechy typowe dla stylu Hampton
Styl Hampton to harmonijne połączenie elegancji z bezpretensjonalnością, szyku i wielkomiejskich aspiracji z przyjemną wakacyjną aurą. Wnętrza sprzyjają kreowaniu nieco leniwej, sielskiej atmosfery sprzyjającej celebrowaniu wspólnych chwil. Wszystko dzięki odpowiedniej kolorystyce i elementom dekoracyjnym, które roztaczają klimat przytulności i błogiego spokoju.
Wśród kolorów królują biele, beże, błękity i szarości. Subtelną paletę dopełniają granaty i czerwienie, jednak nie tak intensywne, jak na amerykańskiej fladze. Dodatek bieli wycisza je, postarza i nadaje nieco wypłowiałego charakteru retro. Kolory łączą się w zestawienia geometrycznych, nieskomplikowanych wzorów – pasów, kratek, zygzaków, jodełek, a także bardziej finezyjnych motywów roślinnych.
Aranżacyjną bazę tworzą również elementy drewniane, metalowe oraz wiklina w postaci foteli, koszy czy ściennych wianków.
Ramy okienne spływają długimi, zwiewnymi zasłonkami, kanapy przyjmują gładką lub pikowaną fakturę i wyściełane są dużą ilością miękkich poduch. Na meblach, stolikach kawowych i parapetach stoją świeże kwiaty. Miejsce bibelotów zastępują kojarzące się z morzem akcenty – muszle, kamienie, koralowce, wodorosty, jasny piasek – wszystko po to, by zaprosić do wnętrza ciepło słońca i zapach morskiej bryzy nawet jeżeli za oknem brakuje widoku plaży i błękitnego nieba przeglądającego się w morskiej wodzie.
Jak urządzić mieszkanie w stylu Hampton
Styl z wybrzeża Long Island można bardzo łatwo wprowadzić we własnym domu. Mimo iż powstał on we współpracy bogatych nowojorczyków z dekoratorami wnętrz, osiągnięcie marynistycznego efektu i wakacyjnej atmosfery nie jest ani trudne, ani bardzo kosztowne. Aranżacja wnętrz w tym stylu pociąga za sobą pewne konsekwencje – permanentny relaks w przyjemnym otoczeniu i poczucie wakacyjnego wypoczynku niezależnie od pory roku oraz miejsca zamieszkania. Wystarczy zastosować się do kilku powyższych wskazówek opisujących cechy charakterystyczne stylu, by we wnętrzu zapanowała wygoda, estetyka i wakacyjny luz, jakich doświadczają bogaci rezydenci nadmorskich posiadłości.
źródło zdjęć: kmwewnetrzu.pl, basniowydom.pl, nazmiyalantiquerugs.com, houzz.com, mixandchic.com, decoratingfiles.com, news.com.au, lifestyle.com.au, feel-at-home.com.pl, dbm.net.au, coastal-style.blogspot.com, selectedceramics.com.au, blog.estrading.com.au