W momencie kiedy ceny energii idą w górę każdy narzeka i denerwuje się z tego powodu, bo przecież jak to możliwe, że ceny są, aż tak wysokie. W wyniku złej koniunktury wszelkiego rodzaju elektrownie mają sporo problemów, ponadto działania rządowe nie ułatwiają pracy ludziom, którzy korzystają z energii. Ponadto Unia Europejska ograniczając limity wydobycia CO2 naraża państwa, w której gospodarka energetyczna oparta jest na węglu na dodatkowe koszta.
W wyniku czego w większości przypadków tego typu kraje są zmuszone do importu węgla, mimo tego, że same są bogate w ten surowiec. W takim dokładnie położeniu znajduje się Polska. Jednak co ma zrobić zwykły obywatel, który jest pozbawiony możliwości wpłynięcia na jakiekolwiek decyzje, które są podejmowanie w Parlamencie, czy to polskim, czy europejskim? Istnieje sporo możliwości oszczędzania pieniędzy na energii. Jednak ostatnim czasem popularność wśród osób, które mają własne domy zyskały kolektory słoneczne.
Technologia i ekologia – jak oszczędzić na prądzie?
Kolektory słoneczne czerpią całkowicie darmową i naturalną energię, czyli energię ze słońca. Zamieniają ją później w energię cieplną, którą później można wykorzystać w domu. Tego typu instalacja solarna ma również swoje zalety typowo ekologiczne. Ponieważ w żaden sposób nie ingeruje w środowisko. W przypadku korzystania z energii, która pochodzi z paliw opałowych i gazu ziemnego taka ingerencja występuję. Dlatego pod względem produkcji zanieczyszczeń, kolektory słoneczne zdeklasowały swoich konkurentów, z racji tego, iż żadnych zanieczyszczeń nie wytwarzają. Zastosowanie tego typu paneli słonecznych nadaje się wręcz idealnie do podgrzewania wody, ale również może służyć jako wspomaganie centralnego ogrzewania.
Kolektory słoneczne mogą się spisywać równie dobrze w budynkach mieszkalnych, firmach, budynkach użyteczności publicznej o zwiększonym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę oraz zakładach, a nie tylko w domach. Dzięki zainstalowaniu ich na dachu, w ogrodzie, czy na elewacji budynku można zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy na podgrzewaniu wody. W okresie wiosenno-jesiennym kolektory są w stanie zaopatrzyć cały blok w taką ilość potrzebnej energii, że koszty opłat związanych z podgrzewaniem mogą zostać pokryte w prawie 100%, a w kontekście rocznym opłaty mogą zostać zmniejszone o około 60%.
Kolektory słoneczne powinny być wybierane pod względem kilku czynników. Za nim dokona się odpowiedniego wyboru trzeba wiedzieć ile energii potrzeba wytworzyć oraz w jakim celu jej potrzeba, czy ma służyć wyłącznie do podgrzewania wody, czy również do wspomagania centralnego ogrzewania. Dzięki tym danym można określić jaki rodzaj kolektorów będzie potrzebny oraz jak dużo ich trzeba będzie zakupić.
Koszty związane z instalacją kolektorów słonecznych
Przeciętny koszt inwestycji w kolektory wynosi szacunkowo 9 tysięcy złotych. Tego typu instalacja jest wysokiej jakości, ponieważ oparta jest o wysokiej jakości materiały. Jednak w wyniku propagowania ekologicznego trybu życia wśród krajów Unii Europejskiej, udzielany jest kredyt, dzięki któremu można zaoszczędzić 45% w przypadku zakupu kolektorów. Zaś w niektórych gminach zaoszczędzone kwoty są jeszcze wyższe.
Korzyści finansowe z powodu kolektorów słonecznych
Korzyści związane z instalacją kolektorów słonecznych są znacznie wyższe niż koszta, które się poniesie. Z racji tego, że koszty można w dużym stopniu zminimalizować, to ponadto każdy nabywca kolektorów dysponuje narzędziem, które obniża koszty korzystania z energii o 60% w ujęciu rocznym. Ponadto jest to instalacja trwała oraz tania w eksploatacji i przynosząca wiele korzyści, ze względów ekonomicznych jak i ze względów środowiskowych. Jednorazowy zakup kolektorów to inwestycja w przyszłość na kilkadziesiąt lat, a zwrócić się ona może w ciągu jednego, albo dwóch pierwszych lat użytkowania ich.
Osobiście jestem dość sceptyczny w stosunku do kolektorów słonecznych, nie przekonują mnie korzyści, gdyż nie są one zestawiane w porównaniu do rzeczywistych kosztów, tylko do ceny po uwzględnieniu dofinansowań i dopłat z różnych funduszy. W porównaniach tych kolektory rzeczywiście wychodzą na opłacalne i korzystne dla nabywcy w przeciwieństwie do rzeczywistości, tzn. gdyby uwzględnić pełne koszta zakupu i montażu.