6
Opublikowany 26 lipca 2016 autor Artykuł Nadesłany w Ogród
 
 

Wymarzony ogród – co zrobić, by wyglądał pięknie?Marzysz o pięknym, zadbanym ogrodzie, pełnym kwitnących krzewów? Chcesz spędzać ciepłe wieczory na tarasie wśród malowniczych lampionów? Poznaj kilka prostych sposobów, dzięki którym otoczenie twojego domu zamieni się w malowniczy ogród.

Piękne rośliny to podstawa

Najważniejszym elementem każdego ogrodu są zadbane rośliny i wypielęgnowany trawnik. Wbrew pozorom, nie jest to takie proste. Aby móc cieszyć się zieloną trawą, musimy zadbać o dostarczenie jej odpowiedniej ilości wody, zwłaszcza podczas suszy. Nowoczesne systemy nawadniające pozwolą zrobić to w wygodny, zautomatyzowany sposób – rozprowadzone pod powierzchnią ziemi przewody i wysuwające się spryskiwacze to świetny sposób na piękny trawnik przy minimalnym nakładzie pracy. Piękny trawnik oznacza jednak także konieczność regularnego koszenia. Zbyt wysoka trawa sprawiać będzie wrażenie zaniedbanego, zarośniętego ogrodu. Aby koszenie nie stanowiło problemu, warto wybrać dobrej jakości kosiarkę. W przypadku malutkiego ogrodu wystarczająca może okazać się kosiarka o napędzie ręcznym; większy teren skosimy za pomocą urządzenia elektrycznego. Bardzo duże działki wymagać będą kosiarki spalinowej. Piękny nowoczesny ogród to jednak nie tylko zadbany trawnik – to także wypielęgnowane, kwitnące krzewy i drzewa. Wybierając rośliny do ogrodu, warto uwzględnić jakość gleby, kwestię nasłonecznienia, kwestię wilgotności oraz to, jakiego nakładu pracy wymaga ich utrzymanie.

Jak urządzić taras?

Ogrodowe przyjęcia i spotkania ze znajomymi najczęściej odbywają się na tarasie. Warto urządzić tę przestrzeń w sposób estetyczny i funkcjonalny. Do podstawowego wyposażenia tarasu należą stół oraz krzesła. Na rynku znajdziemy zarówno tanie meble z tworzyw sztucznych, jak i droższe meble drewniane lub wiklinowe. Wybierając wyposażenie tarasu, warto uwzględnić to, czy jest on zadaszony czy nie. Przyjęcia ogrodowe nie mogłyby odbyć się bez grilla; w sklepach znajdziemy proste grille, składające się z paleniska i rusztu oraz bardziej złożone modele, wyposażone w półki, stoliki, pokrywy. Bardzo przydatne będą dodatkowe półki czy szafki na tarasie, pozwalające na wygodne przechowywanie akcesoriów grillowych oraz przygotowywanie potraw na grilla.

Magiczne wieczory

Wyobrażając sobie wymarzony ogród, często widzimy efektowne lampiony, nie tylko dekorujące taras, ale także zwisające z gałęzi drzew czy rozstawione w odległych zakątkach działki. Wbrew pozorom, taki efekt nie jest trudny do osiągnięcia. Ozdobne lampiony kupimy w każdym sklepie ogrodniczym – zastąpić je możemy także różnego rodzaju oświetleniem elektrycznym, zaprojektowanym specjalnie z myślą o terenie zielonym. Mogą być to tradycyjne słupki, oczka świetlne bądź reflektorki. Warto podkreślić, że oświetlenie ogrodu ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale także praktyczne. Dzięki niemu nawet w nocy będziemy mogli wygodnie poruszać się po ogrodzie. Światło odstraszać też będzie niepożądanych gości.

Piękny ogród wymaga regularnego nawadniania, koszenia i pielęgnacji. Warto jednak podjąć ten trud, by móc cieszyć się odpoczynkiem na łonie natury, w pięknym otoczeniu. Kilka ciekawych porad na temat zakładaniu ogrodu znajdziesz tutaj: http://www.wymarzonyogrod.pl/zakladanie-ogrodu/projektowanie-ogrodow/zakladanie-ogrodu-sprytne-sposoby-na-ogrod-wygladal-od-razu-na-starszy,28_3058.html.


Artykuł Nadesłany

 
Treść dodana poprzez formularz