Niedawno, podjęliśmy decyzję o urządzaniu naszej łazienki na nowo. Zdecydowaliśmy się na zamontowanie w niej wiszącej miski WC. Jednak zanim do tego dojdzie i wybierzemy odpowiedni dla nas model, musimy zmierzyć się z wyborem odpowiedniego stelaża podtynkowego, na którym zawiśnie nasz sedes. Przy tej okazji podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze tego niewidocznego elementu, który jest bardzo istotny.
Czym jest właściwie stelaż podtynkowy i jaką niesie korzyść?
Stelaż podtynkowy to niewidoczna konstrukcja, na której spoczywa cały ciężar wiszącej w powietrzu miski WC. Rozwiązanie tego typu, od kilku lat, zaczyna się coraz bardziej rozpowszechniać na naszym rynku. Jest to połączenie konstrukcji stalowej, która pełni dwie funkcje. Pierwszą z nich jest utrzymywanie w powietrzu sedesu, a drugą – wbudowanie w nim spłuczki podtynkowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, którym jest zamaskowanie spłuczki i podwieszenie muszli, wyeliminowany zostaje problem utrzymania ich w czystości, ponieważ okolice sedesu stają się jeszcze lepiej dostępne, a spłuczka jest zamaskowana. To rozwiązanie ma też jeszcze dwie, istotne zalety. Daje kolejne możliwości aranżacyjne wnętrza oraz sprawia, że łazienka staje się nie tylko większa optycznie, ale również fizycznie.
Rodzaje stelaży podtynkowych
Do wyboru mamy stelaże, które służą do zabudowy suchej i mokrej. Ich podstawowa różnica to materiał, w którym został ukryty zbiornik na wodę. W przypadku stelaża pod zabudowę suchą, mamy do czynienia z ramą stalową, która jest wykonana z profili. Taką ramę mocuje się do ściany, a na nią można zamocować płyty kartonowo-gipsowe. W przypadku stelaża pod zabudowę mokrą, zbiornik i przyłącza ukryte są w twardym styropianie, który później stanowi podłoże nanoszenia zaprawy murarskiej. To jedyne różnice, występujące przy tych dwóch rodzajach stelaży, ponieważ dalsze czynności np. serwisowe, wykonywane są w ten sam sposób – przez otwór rewizyjny.
Jaki stelaż wybrać?
Główne znaczenie przy wyborze stelaża ma kwestia związana z dostępnym miejscem oraz położeniem miski WC. Jeżeli dysponujemy dużą ilością miejsca i nie musimy redukować wystających ze ściany elementów, możemy zastosować zabudowę suchą, która będzie mniej problematyczna w montażu i jedynym, po czym będzie można poznać, że taki stelaż został zastosowany w naszej łazience, będzie charakterystyczna półka, na której zawiśnie nasz sedes. Jednak w przypadku ograniczonego miejsca – jeżeli na przykład zależy nam na zachowaniu wolnej powierzchni lub jeżeli chcemy zamontować miskę WC pod oknem – powinniśmy zdecydować się na zabudowę mokrą. Pozwoli ona zaoszczędzić kilkanaście centymetrów, czego wyraźnym dowodem będzie brak półki nad sedesem. Ponadto, konstrukcja ta daje dowolność, jeżeli chodzi o jej wysokość, ponieważ dostępne są na rynku stelaże, które możemy własnoręcznie obniżać. To da nam możliwość montażu pod wspominanym wcześniej oknem. Jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, kiedy nie możemy zamontować stelaża na innej ścianie niż działowa, ponieważ producenci oferują również bloki o głębokości 8 cm, które dają możliwość zabudowania w takich ścianach. W przypadku stelaża pod zabudowę suchą, jest to niemożliwe.
Na co warto jeszcze zwrócić uwagę?
Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na możliwości dopasowania różnych przycisków pod kątem stylistycznym i funkcjonalnym. Jest to ważne, ponieważ zmiana wystroju naszej łazienki nie powinna oznaczać konieczności wymiany stelaża, lecz przystosowanie go pod nowe akcesoria. Możemy też pokusić się o zastosowanie w przyszłości innego sposobu spłukiwania, dlatego powinniśmy patrzeć również pod kątem takiej rozbudowy na nasz potencjalny nabytek. Dobrze jest też, jeżeli spłuczka może zostać dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb, co będzie wpływać na naszą wygodę i oszczędność wody. Pamiętajmy, że dobry stelaż, to taki, który nie tylko idealnie sprawdzi się podczas użytkowania, ale który również możemy rozbudować o kolejne akcesoria i dostosować do naszych potrzeb przy najbliższym remoncie.