Dobry materiał wykończeniowy ścian to podstawowy klucz do udanego remontu. To od odpowiednio dobranego produktu zależy czy będziemy czuli się w mieszkaniu komfortowo i jak będzie wpływało ono na nasz nastrój. Wybór materiałów wykończeniowych ścian mamy przeogromny: od podstawowych takich jak drewno, kamień, tapeta czy korek, poprzez wszelkiego rodzaju panele i płytki ceramiczne, kończąc na farbach i strukturach. Kierując się wyborem materiału należy zwrócić szczególną uwagę na umiejętne go wykorzystanie – sztuką jest odpowiednio dobrać surowiec aby zmienić wielkie surowe pomieszczenie w przestronne ale przytulne wnętrze. Z racji tego, że mamy aż tak szeroką gamę produktów w tym segmencie wykończeniowym to mój dzisiejszy artykuł będzie stanowił swojego rodzaju przewodnik.
1. Drewno.
Wybierając drewno – czyli wszelkiego rodzaju płyty, boazerie bądz panele musimy pamiętać by nie przesadzić z wykańczaniem nim zbyt dużej powierzchni – wnętrze zamiast sprawiać wrażenie przytulnego stanie się niekomfortowe i będziemy czuli się w nim „obco”. Warto również zastanowić się dobrze nad kolorem emulsji jaką pokryjemy boazerię – musi ona współgrać z meblami. Przykładowo meble nie mogą być tego samego koloru co boazeria bo będą zlewały się na jej tle – kierujmy się zasadą – ciemna ściana – jasne meble i odwrotnie. Po drugie wybierając drewno należy odważyć się na jaskrawe żywe kolory (nie należy tu się sugerować tym, że pokoje malowane farbą na jaskrawy kolor nie sprawiają wrażenia komfortowych – drewno to nie farba – w połączeniu z fakturą słojów efekt jest naprawdę nieporównywalny) – tylko takie barwy w połączeniu z meblami sprawią wnętrze przytulnym.
2. Tapety i korek.
W drugim punkcie mojego porównania celowo ustawiłem te dwa różne materiały by ukazać różnice, wady i zalety każdego z nich. Ci którym zależy na szybkości wykańczania pomieszczenia do gustu przypadnie zarówno jeden jak i drugi produkt. Jeśli jednak nie ograniczamy się do samego czasu wykonania robót remontowych warto zagłębić się bardziej w korzyści i wady każdego z materiałów. Tapety cechuje ogromna różnorodność barw, wzorów, faktury – przez co stają się one bardziej efektowne niż ściany wykończone korkiem. Jest to jednak materiał wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne (zadrapania, naderwania itp. – ci z Was którzy mają małe dziecko w domu wiedzą o czym mówię). Korek mimo, że nie jest aż tak efektowny i nie pasuje do wszystkich typów aranżacji wnętrz jak tapeta to jednak jest materiałem trwalszym i posiada szereg innych zalet. Pierwszą z nich jest to że na powierzchni wykonanej z korka nie osiada kurz. Po drugie jest świetnym materiałem termoizolacyjnym – chroni pomieszczenia przed utratą ciepła. Ostatnią z zalet jest jego odporność na wodę i ogień – może być więc stosowany zarówno w kuchni jak również w łazience. Po odpowiednim dobraniu mebli i dodatków wnętrza „korkowe” również mogą wyglądać całkiem efektownie.
3. Kamień i płytki ceramiczne.
Kamień jest materiałem pełnym różnych sprzeczności – płytki zaś wydają się być uniwersalne. Jednak czy tak jest w rzeczywistości? Być może, ale wcale tak być nie musi. Kamienie takie jak marmur czy granit mogą wydawać się zimne i nieprzytulne jednak one również występują w przyjemnych czerwonych, miodowych, żółtych, brązowych, kremowych i wielu innych barwach. Wybierając kamień warto dobrać jego odpowiednią fakturę – to od niej głównie zależy prestiż i efektowność wnętrza. Należy jednak pamiętać o właściwościach każdego z kamieni – nie każdy typ pasuje do każdego wnętrza – toteż wapienie nie będą nadawały się do kuchni czy łazienki gdyż będą wchłaniały wodę przez co staną się nietrwałe i miękliwe. Wybierając płytki mamy szeroki wachlarz wzorów i kolorów – podobnie jak było w przypadku tapet. W tym miejscu chcę obalić kolejny stereotyp a mianowicie fakt, że płytki to nadają się wyłącznie do kuchni lub łazienki. Bzdura! Płytki odpowiednio dobrane, a więc także chodzi tu o ich kształt mogą swobodnie stanowić ozdobę naszego salonu czy pokoju dziennego jak przedstawia powyższe zdjęcie. Podsumowując ten punkt zestawienia – zarówno kamień jak i płytki ceramiczne oprócz zapewnienia nam komfortu sprawią że wnętrze nimi wykończone wniesie do niego bogactwo i prestiż.
4. Farby i struktury.
Tutaj mamy niewątpliwie największe pole do popisu. Zarówno wybór farby jak i struktury spełni nawet najśmielsze oczekiwania klienta – mamy tu taką różnorodność, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając farby możemy standardowo malować na wybrany kolor, lecz czy nie będzie to zbyt monotonne? Warto poeksperymentować z barwami – zestawiać i mieszać je. Świetny efekt uzyskamy również łącząc farbę ze specjalnymi (jak to nazywa moja kobieta) „groszkami”. Uzyskamy wówczas ścianę o chropowatej strukturze – efekt zarówno miły dla oka jak i w dotyku. Jeśli chodzi o struktury tutaj również nawet najbardziej wybredny klient nie powinien narzekać. Jest możliwość wykonania praktycznie każdego typu struktury – od przypominającej naturalną skórę, kończąc na imitacji miedzianej blachy. Wybór zarówno struktury jak i farby należy jednak uzależnić od jasności bądz zacienienia pomieszczenia. Do pomieszczeń z dużymi oknami, nasłonecznionych nawet barwy ciemne będą wyglądały efektownie – w przypadku pomieszczeń zacienionych nie zdadzą one oczekiwanego rezultatu – pokój będzie sprawiał wrażenie ponurego, przygnębiającego. W przypadku struktur mamy jednak pewną alternatywę. Pojedynczą ścianę wykonaną materiałem tego typu można efektownie doświetlić lampami typu LED przez co efekt zwłaszcza wieczorem po włączeniu oświetlenia będzie naprawde zjawiskowy.
Porównując zatem każdy z materiałów zarówno zestawiając je jak i testując każdy z osobna łatwo można wysnuć wniosek, że w każdym segmencie produktów indywidualny klient może znalezć coś satysfakcjonującego dla siebie. Stereotypy typu „coś nie nadaje się do jakiegoś wnętrza” należy więc z góry obalić gdyż w połączeniu z podłogą, meblami i dodatkami można z każdego typu wykończenia ściany stworzyć idealne wnętrze. Wystarczy tylko chęć i odrobina fantazji.
Playlista „Dekoracje ścienne, wykończanie ścian„
https://www.youtube.com/playlist?list=PLpk26wXuZMjnVzLxicERVkA-eBTO2hlOi”]
Bardzo fajnie sprawdza się sklejka boazeryjna od eko-sklejka. I jeszcze można u nich zamówić bezpłatny próbnik przez formularz kontaktowy – hXXp://www.sklejkaeko.pl/pl/formularz.php