W chłodnych zimowych miesiącach większość ogrodników tęskni za widokiem zieleni i rozwijających się roślin. Aby osłodzić oczekiwania na wiosnę, wielu właścicieli działek decyduje się na założenie ogrodu zimowego.
W ten sposób nawet w lutym mają dostęp do pięknych roślin. Tobie też marzy się takie zielone królestwo? Sprawdź, co warto wiedzieć, jeśli rozważasz postawienie ogrodu zimowego.
Ogrody zimowe to przestrzenie przylegające do mieszkania, np. w formie zabudowanego tarasu. Stają się terenem do rozwijania swojego hobby w czasie martwego sezonu zimowego, a także idealnym miejscem do relaksu wśród zielonej roślinności. Ogród zimowy ma także jeszcze inne, nieco bardziej praktyczne zalety.
Sprawdź także: Podstawowe BHP w ogrodzie.
Dlaczego warto postawić ogród zimowy?
Poznaj trzy powody, dla których opłaca się zainwestować w oranżerię zimową.
- Aspekt ekonomiczny – zmniejszenie kosztów ogrzewania domu
Do tej pory panuje przekonanie, że ogrody zimowe to niepotrzebny wydatek i kolejna przestrzeń do ogrzania. Oranżerie kojarzą się bowiem z dworkami i posiadłościami zamożnych właścicieli, którzy tam – chociażby w XVIII wieku – urządzali spotkania towarzyskie.
Okazuje się jednak, że postawienie pomieszczenia na ogród zimowy wpływa na… obniżenie rachunków za prąd. Wydaje się niemożliwe? A jednak odpowiednio usytuowany ogród zimowy może poprawić tzw. bilans cieplny domu. Jeśli zostanie umieszczony od południowej strony świata, zimą będzie zatrzymywał ciepłe powietrze i przekazywał do kolejnych pomieszczeń. Warunkiem jest jednak solidne wykonanie i użycie odpowiednich materiałów.
- Zwiększenie powierzchni użytkowej
Dodatkowy argument przemawiający za stworzeniem ogrodu zimowego to powiększenie przestrzeni do wykorzystania. Nie chodzi tylko o wspomniane miejsce do relaksu oraz teren do uprawiania roślin zimą – o czym za chwilę. To także pomieszczenie, w którym można przechowywać narzędzia gospodarcze, np. ogrodnicze. Oczywiście schowane w odpowiedniej szafce.
Powiększenie metrażu mieszkania okaże się strzałem w dziesiątkę, jeśli nie dysponujesz dużą jadalnią. W ogrzewanym ogrodzie zimowym posiłki będą smakowały wyjątkowo.
- Niekonieczne pozwolenie na budowę ogrodu zimowego
Formalności związane z budową oranżerii są łatwe do uregulowania. Pozwolenie na budowę ogrodu zimowego nie jest wymagane, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 25 m2. Dodatkowe ograniczenie stanowi zapis o tym, że łączna liczba tych obiektów na działce nie powinna przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki. Budowa oranżerii wymaga jednak zgłoszenia. Właściciel składa dokument w starostwie, określając:
- rodzaj, zakres, sposób wykonywania robót budowlanych,
- termin rozpoczęcia budowli,
- oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością.
Do prac wolno przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia starosta nie wniesie sprzeciwu. Nie można jednak zrobić tego później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
Jakie rośliny sprawdzą się w ogrodzie zimowym?
Gatunki roślinności należy dobrać do ustawienia względem stron świata, co decyduje o wartości natężenia światła. W strefach mniej nasłonecznionych (wschód i zachód) najlepiej sprawdzą się:
- paprocie,
- filodendrony,
- bluszcze,
- anturium.
Dodatkowo kluczową kwestią jest to, czy zamierzasz ocieplać ogród zimowy, czy z tego rezygnujesz. Jeśli zdecydowałeś się na ogrzewanie tego pomieszczenia, możesz wybrać gatunki ciepłolubne, które w takich warunkach będą się czuły komfortowo. Do takiej oranżerii przy domu wybierz chociażby:
- figowce – różne odmiany, np. fikus pnący,
- oleandry,
- krotony,
- szeflery.
W przypadku gdy w ogrodzie zimowym panuje niższa temperatura (poniżej 10oC), warto wybrać rośliny zimnolubne. Dobrze zastanowić się nad roślinami takimi jak: kaktusy, hibiskusy, azalie, gardenie oraz niektóre cytrusy.
Potrzebujesz więcej informacji dotyczących uprawiania roślin i zakładania własnego ogrodu? Odwiedź stronę Ziemovit.pl i poznaj tajniki ogrodnictwa.
Może Cię zainteresować także: Ogród i balkon na nowo